Dysk SSD umiejscowienie

Witam! Mam pytanie dotyczace umiejscowienia dysku ssd z braki ramki i śrubek jestem zmuszony położyć dysk na “podłodze” komputera pod lekkim kątem, ponieważ nie mam szyn z 3,5 cala na 2,5. I tutaj pytanie czy dysk tymczasowo może tak leżeć? Czy stanowi to zagrożenie dla jego żywotności? Zdjęcie jak to wyglada

Jak nie przenosisz kompa, to nic mu nie będzie.

1 polubienie

Nie komp leży ciągle w jednym miejscu. Jest to moj pierwszy dysk ssd w karierze . Nie będzie problemow z ew nagrzewaniem?

Dyskowi będzie wszystko jedno. Możesz nawet położyć go do góry nogami.

1 polubienie

Dyskom SSD w przeciwieństwie do HDD nie szkodzi czy są zamontowane pionowo, skośnie czy do góry nogami. U siebie zanim zdobyłem szyny (sanki) 2,5" do 3,5" to przykręciłem dwiema śrubami do jednego boku w obudowie i było ok. Zaletą zamontowania SSD w szynach był spadek temperatury dysku (metalowe sanki trochę odprowadzają ciepło na obudowę). Jeśli twój SSD ma elektronikę od spodu zakrytą pokrywą to takiemu dyskowi nie zaszkodzi leżenie byle jak, w przeciwnym przypadku lepiej zabezpieczyć spód przed kontaktem z metalowymi przedmiotami.

1 polubienie

Mój SSD z powodu braku sanek na dysk 2.5 cala spoczywa sobie spokojnie w kieszonce na stare dyskietki 3.5 cala też pod kątem i nawet nie narzeka z początku leżał sobie na dysku 3.5 cala też nie narzekał chodź zbierał od niego ciepło ale to był moment jak zrobiłem porządek w obudowie . Inaczej traktuj dysk SSD jak taki pendrive w obudowie 2.5 cala jak nie masz zamiaru nim rzucać czy jakoś brutalnie traktować to nic mu nie będzie nie ma w nim części mechanicznych jak to jest w przypadku HDD (Cały mechanizm czytający dane z talerzy ). Ta ADATA jest cała obudowana nie ma elektroniki od spodu

Możesz napisać coś więcej na ten temat?
Mam w pracy macierze, gdzie w jednych talerze w dyskach są w pozycji poziomej, a w innych pionowej i nie wiedziałem, że producenci macierzy nie mieli wiedzy, że jakiś inny układ niż poziomy szkodzi dyskom.

Dla większości HDD pion i poziom są bezpieczne, zaś wszelkie “skosy” powodują szybsze zużycie ruchomych elementów dysku. Miałem kiedyś takie dyski gdzie producent zalecał montaż tylko poziomy. Aktualnie nie spotykam takich. Najbezpieczniej sprawdzić instrukcję danego modelu HDD.

Nie wiem czy zwróciłes uwage, ale on pisał o SSD, a nie HDD.

Możesz przykręcić jednostronnie nawet na jedną śrubkę w miejsce dysku 3,5" lub w praktycznie dowolnym innym miejscu.

Zastanawia mnie nad czym tu dyskutowac, przecież SSD do jak np. karta SD, nie ma nic mechanicznego więc co ma się stac czy będzie tu, czy tu. Jak masz w obudowie oddzielne miejsce na SSD to tam, mogą być szyny. Ja kiedyś miałem obudowe Antec i tam na SSD było miejsce na dole obudowy, przykręcane śrubkami do spodu budy od zewnatrz. Obecnie mam SP Aleo M50 i mam narazie SSD w M.2 NVMe, ale jak kiedyś będe musiał zmienić to na zwykłe SSD Sata juz i w swoje miejsce przykręce do szynki i wjazd do budy :slight_smile: SSD 2,5" tak się nie grzeja jak te NVMe M.2.

Widziałem nawet przypadki dysków wiszących na kablach (bo sam dysk jest lekki). Nie ma części ruchomych, nic mu nie będzie.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi temat do zamknięcia!