Dysk SSD zmiany w konfiguracji systemu

Nareszcie przekonałem się do SSD. Czy konieczne/zalecane są jakieś zmiany w konfiguracji systemu aby jeszcze bardziej zwiększyć wydajność systemu i przedłużyć żywotność dysku? Czy szyfrowanie praktycznie całego dysku ma wpływ na jego żywotność?

 

 

Debian Stretch x64

noatime

/var/log należało by wyeksportować na zwykły HDD, tam wiecznie się coś zapisuje. poczytaj o TRIM. Są poradniki o instalacji Linuksa na SSD.

Jeśli chcesz, to możesz skorzystać z softwarowego rozwiązania hybrydowego (to są moje słowa, więc możesz się śmiać z tego określenia), czyli wykorzystywać SSD jedynie jako cache. Zmniejszy to zapotrzebowanie na rozmiar SSD i przedłuży jego żywotność.

Najbardziej interesuje mnie kwestia wpływu szyfrowania luks/lvm na żywotność dysku. Bo jakoś ten temat nie jest zbyt często poruszany.

@Marcineez:

Z tymi poradnikami to uważaj. Podobnie jak z pytaniem o takie rzeczy na forach internetowych bo potem otrzymujesz takie bezsensowne odpowiedzi jak z tym wydzielaniem /var/log

 

Informacje, o które pytasz znajdziesz na wiki Debiana i Archa.

W skrócie: aktywacja TRIM, poprzez fstrim lub opcję discard w fstab, powinna poprawić wydajność. Na żywotność dysku nie ma to żadnego wpływu. Zamiast dziwnych pomysłów “Wujków Dobra Rada” dotyczących wydzielania logów skorzystaj z opcji commit=xxx i noatime w fstab. I jeszcze jedna zasada: warto mieć zawsze jakieś 20% wolnego miejsca.

 

Krótka żywotność SSD to mit. O ile nie kupiłeś jakichś budżetowych modeli niepoważnych producentów to nie ma się czym przejmować.

 

Co do szyfrowania luks/lvm dysków SSD jest to raczej kiepski pomysł. Mechanizm działania firmware dysków nie jest na to przygotowany. Mogą być problemy z wydajnością, z aktywowaniem TRIM (który sam w sobie jest poważną luką i szyfrowanie wtedy jest trochę bez sensu), żywotność zacznie być problemem. Nie będą poprawnie działać mechanizmy, które w normalnych warunkach (bez szyfrowania) zapewniają długie życie dysków SSD.

 

W przypadku szyfrowania masz dwie opcje: kontenery Truecrypta lub szyfrowanie sprzętowe na poziomie firmware dysku.