Dysk ST320LT007-9ZV142 - prośba o ocenę parametrów. Czy muszę szukać nowego dysku?

(adamk1985) #1

Witam, 

proszę o ocenę parametrów dysku, który dość głośno pracuje.

SMART.thumb.png.612bcd1ee57d92381fc2d07e

Error Scan w porządku. 

Natomiast Benchmark wychodzi różnie mimo, że dysk jest podpięty jako dodatkowy poprzez SATA 2.

Z góry dzięki za pomoc.

EDIT:

Po kilkudziesięciu minutach wzrost parametru (05):

smart2.thumb.png.5e2984ed1879c100d313af2

(Longhorn2009) #2

Trochę realokowanych sektorów jest więc na pewno wydajność ma gorszą. Screen możesz pokazać z HD tune 5.60 zamiast starej wersji 2.55.

(hirem) #3

Zmniejszenie wydajności, przez realokowane sektory, może być jak najbardziej, jak już zostało wspomniane. Jak jeszcze są bady w użyciu, to też ma wpływ na wyniki benchmark. Nie podałeś w drugich obrazach, dolnej części smart. Czy parametry C5 i C6 dalej mają po 16, czy się zmieniło. Taki dysk już nie nadaje się na trzymanie ważnych danych. I oczywiście monitorować, czy nowe bady będą się sukcesywnie pojawiać. HDTune 2.55 wersja którą użyłeś, nie zawsze wykrywa w error scan,( o ile nie było zaznaczone quick skan) bady w użyciu. Najlepiej by było zrobić diagnozę pod dos, programem MHDD. Wykaże czy są wolne sektory i da pełniejszy obraz stanu powierzchni. Ale jak dalej będą nowe realokacje sektorów, to nie ma co kombinować z dalszym użytkowaniem takiego dysku. Chyba że dysk w czasie pracy jest narażony na wstrząsy, to może mieć wpływ na pogarszanie się stanu powierzchni. O ile już, jak dysk głośno chodzi, mogło mieć przyczynę przez złe obchodzenie się z dyskiem. Ostrożne traktowanie, też nie jest gwarancją że dysk nie wyzionie ducha.

(adamk1985) #4

A te parametry są prawidłowe - (07), (BB), (BC)?

Załączam screenu z hd tune 5.6

http://www.fotem.pl/data/4ecd2eb7f8f339edf452a70898d.png

Po resecie kompa benchmarki w normie(wcześniej miałem warrtość nawet 3MB/s), ponizej screen z nowszego hd tune:

http://www.fotem.pl/data/7b2e6386f21ca9d7f0ca76477f00d2.png

Dysk kupiłem używany i dlatego przed jakimkolwiek działaniem sprawdzam go - obecnie mam taki, który przez bady mi wysypuje system, a że sprzęt wiekowy to nie chcę też zbytnio inwestować… Ta głośna praca mnie właśnie niepokoi - jeszcze tak głośnego dysku nie miałem w życiu…

Jest czysty i nawet mu nie przydzielałem w systemie litery.

(Longhorn2009) #5

Pewno jakby poszukał to jeszcze gorszy by wynalazł, ale jeśli ten egzemplarz kupiłeś jako sprawny to sprzedawca cie oszukał. Na pewno wyczuł już że z dyskiem coś się dzieje niedobrego. Jest 77 realokowanych sektorów z puli zapasowych, a kolejne 16 jest oznaczonych jako niestabilne, do realokacji. Zdaje się komputer z tym dyskiem dość sporo razy jak na ilość przepracowanych godzin był wyłączany prosto z gniazdka.  

(adamk1985) #6

Dzięki za odpowiedzi. Jak zakończy się error scan to wrzucę screen

Kupiłem jako: W bardzo dobrym stanie. 100% sprawny ! Na 6m gwar 

;-) 

(highman) #7

relokowane sektory, to jeszcze nie koniec swiata,kazdy dysk posiada zapasową powierzchnie do przenoszenia danych z uszkodzonych.Ja mam dysk który ma uszkodzonych ok 80 sektorów i i co najmniej od czterech lat chodzi bez problemu.

Bardzo dobry program do diagnostyki dysku to Hard Disk Sentinel znakomicie opisuje ew problemy dyskowe

(hirem) #8

Tak ,highman, można się zgodzić, ale pod warunkiem że nowe bady nie będą się pojawiać regularnie. A tego nie wiemy, bo każdy przypadek należ traktować indywidualnie. I nie zawsze dalsze losy są takie same. To że dysk głośniej pracuje, może być efektem że są bady w użyciu. I dysk się męczy próbując np. odczytać czy zapisać dane, na uszkodzonych sektorach będące w użyciu. Nie należy trzymać badów jak nie nastąpi automatyczna realokacja. Tylko wymusić opercję remap na żądanie np.wcześniej przeze mnie wspomnianym programem MHDD. I zobaczyć efekty czy bady w użyciu zniknęły i nastąpiło wyciszenie pracy dysku. Chociaż nie daje gwarancji udana operacja remap, na wyciszenie dysku. Jak dysk jest na gwarancji, to nie ma co się męczyć tylko z niej z korzystać .Jakby były problemy jednak ze zwrotem gwarancyjnym, to zostaje przeprowadzić wyżej wymienione operacje, czyli remap. Sam skan z pod Windows, nawet nowszym HDTune, nie musi wykryć badów. Wiarygodniejszym jest MHDD i nim zrobisz reamp, jak gwarancja okażę się tylko na papierze. 

(highman) #9

hirem - to wszystko prawda

(adamk1985) #10

error scan:

http://www.fotem.pl/data/3e0fe0f0f85e2be7925ef1516b57451.png

(hirem) #11

Wyszukaj w sieci instrukcji o MHDD, bo jej zapoznanie jest dosyć ważne. Jedną z zaleceń jest, np. przestawienie w biosie jak dysk sata, w emulacji ide, zapisanie tego ustawienia, na czas zabawy z programem. Oraz w pięcie do pierwszego, czy zerowego gniazda sata na płycie głównej, aby dysk był widoczny przez MHDD. Program uruchomisz z bootowania, z płyty bądź pena, podobnie jak instalację systemu. Ten program jest np. w paczce hirens boot cd. Ja np. poprzez programik yumi i obrazu iso tej paczki, zgrałem na pena. Dalsze kroki zapoznasz z instrukcji dostępne w internecie.

Jeśli benchmark wyszedł stabilny, może nie być badów w użyciu, mimo to lepiej się upewnić programem MHDD. Jak wyjdzie czysto, to nauka nie pójdzie w las. I przy najbliższej okazji, jak pogorszenie działania będzie wyraźnie odczuwalne. To będziesz już wiedział co jak. A jak dysk mimo to wyjdzie, że czysto od badów w użyciu, jest głośny to trudno. HDTune pro ma AAM do wyciszania dysku. Tylko ja nie bawiłem się tą funkcją. To ewentualnie by może ktoś poinstruował, kto ma doświadczenie, chyba że w sieci znajdziesz wskazówki. Jak to nie jest dysk systemowy, można zmniejszyć coś wydajność w kierunku cichszej pracy. 

(adamk1985) #12

@hirem: nie bawiłem się w to - wymienili mi dysk na inny egzemplarz. Poniżej jego S.M.A.R.T. (jest lepiej niż było i to mi wystarczy)

http://www.fotem.pl/data/656948def501c4ed299f6ebd166.png

Jest to w końcu dysk używany, ale lepszy taki niż żaden. Kolejny to już tylko SSD… :slight_smile: