Dysk systemowy się zapełnia

Witam dlaczego dysk C zapełnia się poprzez instalacje gry na innej partycji mimo że jest pokazana partycja D do gier , patrze a zabiera mi miejsce na dysku C jak i na D może to pliki śmeciowe instalatora nie mam pojęcia i nie mogę zainstalować żadnej gry ponieważ pokazuje że jest wolnego miejsca 5 gb i ie zatrzymuje . Druga sprawda dlaczego nie mogę wyszczyscic Pagesys?

Może błędy w plikach gry lub jej instalatorze.

Jak gra jest tajna, to i pewnie pomóc może najwyżej garstka użytkowników gry lub jej twórca.



Spróbuj sobie zrobić dowiązania symboliczne, wymuszające zapisywanie w lokalizacji na partycji D:\:

nie wydaje mi się bo wcześniej instalowało się bez żadnego problemu

PageFile.sys mógł spuchnąć po wielkim wycieku pamięci, jak brakło na coś nawet fizycznie zamontowane 16 GiB RAM-u.

W opcjach wydajności zmniejsz mu rozmiar ręcznie i uruchom ponownie Windows.

Opcjonalnie można w rejestrze szukać klucza, gdzie zapisała się informacja, że poniżej 16 GiB ma nie schodzić i może mechanizm się odblokuje.

  1. Zapisy stanu gry tzw. save’y, konfiguracja i parę innych rzeczy może zapisywać się na dysku systemowym mimo, że sama gra jest na innym dysku.
  2. Niektóre platformy do gier np. Electronics Arts przechowuje pliki instalacyjne do gry (nie kasuje ich po ściągnięciu i instalacji) - jeśli program EA jest na dysku systemowym to tam będą również instalki. Można je usunąć z poziomu samej platformy zaznaczając odpowiednią opcję.
  3. Czyściłeś kiedykolwiek system ze śmieci jakimś narzędziem?

To jest plik wymiany - jest plikiem systemowym i nie da się go na „żywca” usunąć. Możesz go wyłączyć/zmniejszyć w zaawansowanych opcjach wydajności.

Moja rada co do zwiększania ilości wolnego miejsca:

  1. Wyłącz plik hibernacji (w wierszu polecenia komenda powercfg -h off)
  2. Wyłącz plik wymiany. Przy obecnych ilościach pamięci w PC-tach, w większości gier i programów jest zbędnym zawalaczem miejsca na dysku. Przy okazji dysk SSD się odwdzięczy (mniej niepotrzebnych operacji zapisu na dysku).

Jeśli jakaś gra zacznie strajkować po wyłączeniu pliku wymiany (zauważyłem że gry na silniku Unreala są „przewrażliwione” na jego punkcie) to po prostu ustaw jakąś minimalną jego ilość, np. 512-1024 MB, tak by dana gra go „widziała”.

  1. Użyj systemowego Oczyszczania dysku oraz Ccleaner’a lub innego podobnego programu.

Windows 11 rezerwuje sobie 9GB miejsca na aktualizację, można odzyskać to miejsce. Uruchom CMD jako „administrator” i wpisz dism /Online /Set-ReservedStorageState /State:Disabled
i reset systemu. Będzie ok. 9GB mniej na dysku.

Bo to ha o tym bie wiedziałem.

Uruchom sobie WinDirStat, przeanalizuj, co zabiera miejsce i ile tego jest.

Wyłącz usypianie, hibernację itp.
W wyszukiwarce windows wpisz CMD, znajdzie konsolę, uruchom z prawego przycisku myszy jako administrator. W konsoli wpisz powercfg /hibernate off enter.
Jeszcze można dodać pod spodem „powercfg -h off ” i enter. Teraz zrestartuj komputer i prawdopodobnie plik pagesys będzie można usunąć.

Zajrzyj do C/windows/temp możesz zaznaczyć wszystko i usunąć, to co jest w użyciu, po prostu pomiń.
Kolejnym miejscem jest C:windows/softwaredistribution sprawdź czy są porobione aktualizacje wszystkie, jak nie to zrób. Jak już nic nie będzie, możesz po prostu usunąć wszystko z tego folderu bez jakichkolwiek konsekwencji. Tutaj są pobierane aktualizacje i normalnie system sam czyści ten folder, ale czasami bywa, że coś zostanie.