Dysk TOSHIBA MK5061GSYN, ogromna ilość błędów C7

Witam.

Od kilkunastu dni na moim Dell XPS 14z nie da się normalnie pracować.

Komputer strasznie się nagrzewa, a co gorsza niesamowicie “muli”, każda czynność (nawet próba wpisania czegoś w pasku okna przeglądarki internetowej) jest opóźniona o kilka, czasem nawet kilkanaście sekund.

Byłem przekonany, że złapałem jakieś świństwo, ale antivirus niczego nie wykrył.

W końcu postanowiłem przeinstalować mojego Windowsa 8 64, ale… to nic nie dało, rzekłbym, że nawet jest gorzej.

 

Zainteresowało mnie strasznie duże obciążenie dysku twardego.

W managerze zadań rzadko kiedy wartość spada poniżej 70-80% a często przekracza 95 i dochodzi do 100, wtedy komp “stoi”.

 

Pobrałem HD Tune Pro i zauważyłem strasznie duże wartości przy błędach C7 i C8.

 

Czy to oznacza, że dysk mi umiera i powinienem zakupić drugi? 

post-243724-0-88455100-1398058799_thumb.

post-243724-0-79238000-1398058808_thumb.

C7 może wskazywać na uszkodzony kabel sygnałowy, kontroler dysku lub płyty - wymień na inny sprawny kabel i jak OK wartość C7 ma się nie zmieniać.

 

C8 możliwe,że coś dzieje się z powierzchnią dysku.

 

Program MHDD i daj zdjęcia z funkcji F8 i po scanowaniu F4.

 

http://www.fixitpc.pl/topic/141-mhdd-podstawowa-instrukcja-obslugi/

 

Gdyby program nie chciał wykryć dysku na czas testu w biosie kontroler dysku przestaw na IDE lub podobnie (nie AHCI).

Proszę bardzo.

 

 

Zrób tak:

  • wymień kabel sygnałowy dysku na nowy

  • zerowanie dysku w MHDD - proces usunie wszystkie dane z dysku, ponowny scan dysku F4 i wrzuć zdjęcia ze smart i skanowania.

Mam nadzieję, że to tylko ten kabel. Usuwa się dane, więc trzeba przenieść na zewnętrzny dysk całą potrzebną zawartość dysku? (Partycji D i E).

Czyli rozumiem, że wymieniam kabel, robię to zerowanie dysku, robię ponowne skanowanie i jeśli będzie ok, to ponownie dzielę dysk na partycje, instaluję system i już powinno być ok?

Zrób wszystko i daj zdjęcia.

Trochę to wszystko trwało. Niestety, winny całej sytuacji był dysk. Fizycznie  był sprawny, nie posiadał żadnych bad sektorów, ale nie działał prawidłowo SMART.

Próby naprawy dysku się nie powiodły, dlatego też został wymieniony.