Dysk tryb ATA/ATAPI-6

Witam chciałem przestawić następujący problem , mianowicie posiadam laptopa Acer Aspire 3100(dysk Segate 100 GB , grafika ATI X series 1100) chciałem zaznaczyć że ma około 2,5 roku także , od dłuższego czasu nie działał jak należy tzn czasami przy uruchamianiu nie wykrywał dysku ,wchodząc w bios było strasznie dziwne oznakowanie dysku jakieś liczby cyfry , po kilku próbach w końcu się włączył , na początku szukałem winy w sterownikach bo sterowniki do procesora są naprawdę dziwne , do procesora AMD Semprona 3200+ 1,6GHZ(który jest w tym laptopie) , dostępne są one na stronie producenta , pod system Windows XP , sytuacja wygląda następująco że zainstalowałem windowsa xp z sp3 i wszystkimi aktualizacjami z ms update , następnie standardowo instalacja sterowników , sterownik nazywa się AMD_Processor_Driver_1320053 , po jego instalacji następują takie rzeczy jak źle podana informacja we właściwościach komputera , tzn wyświetla 789 mhz jak procesor rzeczywiście ma 1,6GHZ , odpalając Everest wyłączone są temperatury procesora i dysku , nie można nawet wyświetlić takiej informacji (bez tego stera oczywiście jest wszystko bezproblemowe i wyświetla się temperatura) w programie HD Tune pokazuje że dysk osiąga temperature krytyczną , gdzieś na zagranicznym forum przeczytałem że ten sterownik wyłącza po prostu wentylator i następuje zbyt wysoka temp i komputer się wyłącza , również czytałem na forach częste problemy , awarie jakie występują w tych laptopach , i większość informacji jaką uzyskałem to że przez zanieczyszczone wnętrze zbyt dużej ilości kurzu , grafika za bardzo się nagrzewa. Więc przyznam rozkręcałem go z 15 razy , czyściłem patyczkami , skupiłem uwage na wentylatorze , bo faktycznie było dużo syfu , sprawdzałem czy wszystko aby na pewno dobrze jest dociśnięte , dokładałem pamięć ram z innego laptopa. Następnie Wgrałem najnowszą wersje BIOSA v.3.13. Zdarzyło mi się że kilka razy podczas korzystania z Win XP dostać Blue Screena. Aktualnie wsadziłem 2 X 2GB pamięci 800. Później zainstalowałem Ubuntu wszystko pięknie chodzi a tu nagle się zawiesza i tak w kółko. Następnie przeczytałem na forum że mam wyciągnąć grafikę , i przetrzeć slot. Zrobiłem i faktycznie pomogło , komputer działa bez tego błędu nie wykrywania dysku (problem polegał na tym że płyta główna nie wykrywała jakby urządzeń podłączonych pod nią po dociśnięciu wszystkiego jest dobrze) , usunąłem partycje , Gnome partition editor postawiłem 2 partycje , zainstalowałem Windowsa Viste Ultimate z SP1 z pełnymi aktualizacjami z ms update. Instalacja sterów , programy , nic nie mogę mu zarzucić bo nie zawiesza się i wszystko jest cacy , lecz jest jakby dysk wolny tzn kopiowanie np z pendriva jest 13 MB/s to w miare normalnie , ale jak robię kilka czynności naraz np film na youtube , słucham muzyki , i kopiuje dane to film się tnie , jak to możliwe ? przy 4 GB ramu… w innym laptopie Fujitsu Siemens Esprimo Mobile v5535 przy zintegrowanej karcie graficznej SIS która jest naprawdę dupna przy 4 GB moge odpalić z 5 filmów kopiować , gadać na gg , słuchać muzyki i się nie tnie. Więc postanowiłem przetestować dysk programem HD Tune , i w informacjach na Acer mam podane połączenie ATA/ATAPI-6 , UDMA Mode 5 (Ultra ATA/100) i przy takim wbudowanym teście wydajności w programie gdzie sprawdza Transfer rate , test trwa strasznie długo w porównaniu np z Fujitsu Siemens , w podsumowaniu wychodzi maximum rate 35,5 MB/s gdzie Fujitsu ma 49 MB/s. Jestem kompletnie zielony nie znam się na tych połączeniach ATA czy SATA . Fujitsu ma tryb ATA/ATAPI-7 SATA I , UDMA Mode 6 (Ultra ATA/133) , także same liczy są większe niż w Acer. Jak mogę zmienić ten tryb w Acer , zaznaczam że w Biosie nie mogę , nie ma po prostu takiej opcji bardzo ubogi Bios a wgrałem najnowszą wersje , w Fujitsu nie ma najmniejszego problemu mogę zmieniać te tryby w Biosie. i Czy te tryby zależą też od rodzaju dysku? ? Wydaje mi się że są jakby rodzaje dysku ATA i SATA , i jedne działają w takim trybie drugie w innym , ?? nie mam bladego pojęcia mógłby mi ktoś udzielić pomocnych informacji?? Z góry dziękuję :wink:

EDIT: Domniemam że dyski posiadają Firmware czytałem gdzieś że wyszła jakaś wadliwa seria segate i trzeba zaktualizować firmware , lawl ale jak to zrobić??

i Czy spod windowsa mogę zmienić tryb dysku i jakim programem ?

Nie zmienisz tych trybów, one są zależne od konstrukcji dysku, przecież tego nie możesz zmienić.

Ewentualnie możesz sprawdzić i włączyć tryb DMA: Mój komputer -> PM (prawy myszki) -> Właściwości -> Menadżer urządzeń -> Kontrolery IDE\ATA… i tam ustawić DMA.

Poczytaj to więcej zrozumiesz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/ATA_technologia

http://pl.wikipedia.org/wiki/ATAPI

http://pl.wikipedia.org/wiki/SATA

http://pl.wikipedia.org/wiki/DMA

dobrze czyli rozumiem że jeżeli dysk jest ATA to działa w trybie który ma jakby dostosowany do siebie , zresztą w tym laptopie nie ma w biosie zmiany trybu ;/ , a jakbym np zamienił dysk z Acera do Fujitsu i na odwrót , przy czym w Fujitsu w biosie mogę zmieniać tryby , czyli tak jak rozumiem Acer by śmigał na Mode 6 w standardzie bo dysk jest taki , a w Fujitsu ten dupny dysk przestawię na inny tryb…??

Ten słabszy dysk nie pójdzie w innym (wyższym) trybie bo takiego jego konstrukcja nie obsługuje.

Sprawdź czy masz ustawiony tryb DMA, bo to wpływa na obciążenie procesora w czasie transferu danych.

DMA powinno być włączone.

Dodatkowo nie zaszkodzi posprzątać w kompie.

CCleaner i http://onecare.live.com/site/pl-pl/center/cleanup.htm <- spod Internet Explorer.

Śmieci i zdefragmentowany dysk też bardzo potrafią spowolnić transfery i zwiększyć obciążenie procka.