Dysk Twardy do ~200zł, "zwykły"? A może dołożyć i kupić ssd?

Specyfikacja:
AMD Phenom II X4 955
4GB Ram
Geforce 560Ti
MSI 870A-G54 (MS-7599)
Dysk: Samsung HD502 HI

Chciałbym się zmieścic w plus minus 200zł,natomiast jeśli trzeba dołożyć tak też i zrobię.
Niestety od jakiegoś czasu(2 miesięcy) podczas grania w gry lub oglądania filmów na youtube mam problemy z “zacinaniem się” komputera.
Z 60 fpsów, nagle mam chwilowe spadki do 1 fps’a.
Niecały tydzień temu komputer przeskanowałem programem FRST(zamieściłem post na forum i została udzielona pomoc) i zauważyłem lekką poprawę.
Planuje zakup nowego dysku, tylko teraz pojawiają się pytania.

  1. Zastanawiam się nad zakupem całego nowego komputera(o ile ten spadek FPS to wina dysku a nie po prostu przestarzałego sprzętu na obecne czasy), temu też jeśli miałbym zakupić dysk, to z myślą o przyszłości, czyt. nowym sprzęcie.
  2. Wiem, że dysk SSD jest dużo lepszym rozwiązaniem, natomiast jego cena budzi u mnie wątpliwości, obecnie posiadam dysk 500gb, natomiast nigdy nie miałem “zajęte” wiecej niż 250gb(o ile to ma pomóc w wyborze).

I prosiłbym o jakiś sprawdzony program do defragmentowania dysku lub link pod którym znajdę tą procedurę. Z góry dziękuję.

Phenom x4 i 4GB RAM w połączeniu ze sprawnym dyskiem powinien być wystarczający do komfortowego korzystania z sieci. Stan dysku można ocenić programami diagnostycznymi jak HD Tune Pro czy CrystalDisk Info. Zaniżone wyniki benchmarków, błędy powierzchni czy w statystykach smart są niepożądane.
Problem niskiej wydajności w grach może wynikać z HDD lub np. grzejącego się sprzętu. Do defragmentacji możesz wykorzystać darmowy Defraggler czy komercyjny, bardziej skuteczny o&o defrag. Przed defragmentacją skasuj zbędne pliki z dysku, pliki cache, temp etc.

Używam od ponad roku dwóch takich, non stop pracują praktycznie bez żadnych przerw.
Do cichych nie należą ale jak na Hitachi przystało są trwałe, dość szybkie, nie sprawiają kompletnie żadnych problemów.
Za taką kwotę w sklepie nawet 1TB nie dostaniesz a tu masz równo dwie stówki bo powyżej dwustu wysyłkę masz gratis.

Tych godzin nie jest za duzo? 29447

Poleasingowych bym nie brał - co jak co, ale takie dyski mogą być w bardzo różnym stanie i można trafić na b. głośną “sztukę”. Różnica w cenie jest na tyle mała, że nie warto ryzykować.

Polecam Ci https://www.x-kom.pl/p/256541-dysk-hdd-toshiba-1tb-7200obr-64mb-p300.html
Sam mam, ale wersję 2TB i naprawdę bardzo fajny i wydajny, a przede wszystkim cichy dysk.
Kopię systemu Linux w zaledwie 50 sekund zrobiłem. ("/")

Co do dysku SSD to bez nowożytnego procesora jego potencjał się marnuje, a z b. tanich (najtańszych) SSD nie ma co brać, bo ich trwałość jest stosunkowo niska.
Dysk talerzowy zawsze potem możesz mieć na dane i kopie zapasowe.
(także na system i w późniejszym czasie kupić jakiś SSD tylko, aby postawić na nim system)
Mój HDD (Toshiba 2TB P300) osiąga w porywach do 207MB/s zapis (śr. prędkość 179MB/s), więc nie nazwał bym go “wolnym”. Co prawda losowy zapis i czas dostępu jak większość tradycyjnych twardzieli ma niską w porównaniu do SSD.

… czyli 1227 dni pracy - sporo, ale widziałem dyski, które pracowały znacznie dłużej.
Zrób jak Ci poradzili benchmarki i zobacz jak się dysk zachowuje, a przede wszystkim test powierzchni.

to to?

Rób kopię danych puki jeszcze możesz system uruchomić.
Masz 6 sektorów, które są kandydatami na sektory relokowane.
Na dodatek 0A i 0B wskazuje na problemy mechaniczne, poza tym błędy odczytu.
Zrób skan powierzchni w zakładce “Error Scan”.

To jeszcze pytanie jak juz kupie nowy dysk, zainstaluje windowsa, będę mięć od razu dostęp do internetu czy muszę zainstalować sterowniki?
Bo nie wiem mam żadnej płytki ze sterownikami do komputera(gdzieś zgubiłem).

Sterowniki możesz pobrać wcześniej ze strony producenta i zapisać np. na pendrive, ale sam internet powinien być po wgraniu czystej Windy.

Jak instalujesz taką samą wersję Windows na nowym dysku to zawsze możesz podpiąć stary dysk jako drugi i wskazać do przeszukania pod kontem sterowników. Windows sobie znajdzie i je zainstaluje.

Ale zrób tak tylko w wypadku, gdy naprawdę nie możesz znaleźć sterowników.
Błędy odczytu w starym dysku tutaj znaczenia mogę nie mieć, bo sterowniki podpisywane są cyfrowo i co najwyżej Ci się nie zainstalują, jeżeli zostaną skopiowane z błędami.

@daras28-82

Właśnie podobnego Hitachi poleciłem kuzynowi odesłać. Co z tego że “tanie”. Dysk przepracowane miał ponad 26.000 godzin i raptem 44 włączenia. Dodatkowo zdążył już relokować sektory. I w ogóle co to znaczy poleasingowe? Biorą “odpady” z serwerów za grosze i próbują robić na tym kokosy.

p.s. te 26.00 godzin to w moich warunkach domowych to około 9 lat pracy, z moich czterech HDD dwa osiągnęły już 30.000, WD ma czyściutki SMART a Seagate relokował dwa sektory i na tym tyle (teraz robi za cache), więc sama liczba godzin nie przesądza, ale używki z drugiej czy trzeciej ręki bym nie brał…

Kiepskie źródło miałeś.
Moje oba nie miały nic nabite.

Znalazłam dość ciekawy artykuł na temat dysków twardych https://sprzedajemy.pl/poradnik/jaki-kupic-dysk-twardy-do-komputera-stacjonarnego-0010c9-art2733 , wydaje mi się, że lepiej dołożyć trochę kasy i kupić coś lepszego, niż kupować po taniości, a potem wymieniać co chwila…