Dysk twardy - instalacja

Witam

Kupiłem dysk twardy ze złączem sata II. No i mam problem z jego podłączeniem.

Mianowicie. Rozkręciłem komputer i podłączyłem kabelki. Po czym odpaliłem go. I powstał problem. Próbowaem w BIOSie włączyć złącze sata. po przestawieniu na “enabled” to system wykrywał nowy dysk, lecz windows nie dał się odpalić (zawieszał się). Natomiast gdy wyłączyłem w biosie satę, to system nie wykrywał dysku a windows również nie dał się uruchomić.

Po odłączeniu kabelków od dysku windows się uruchomił.

Wygląda mi to na jakiś konflikt (bo pewnie czegoś w biosie nie włączyłem), lecz nie potrafię sobie z tym poradzić.

Czy ktoś z Was mógłby mi coś doradzić, by dysk działał ?

Płyta główna: GA-K8NF-9

system: XP home ed + sp2

w nowym dysku zworka jest na master? Jeśli tak ustaw ją na slave.

w którym momencie ?? jest jakiś napis ?? a nie jest przypadkiem tak, że płyta (BIOS inicjuje start systemu) próbuje odnaleźć sektor rozruchowy na nowym dysku (pewnie jeszcze nie sformatowanym ) ?? ustaw odpowiednią sekwencję bootowania.

Złączono Posta : 05.09.2007 (Sro) 16:30

dyski sata nie mają zworek typu master, slave, spotykane są tylko zworki ograniczające sata2 do sata1.

zworka jest na slejwie.

pojawiał się ekran startowy (czarne tło z napisem windows i pasek ładowania), po czym mozna było czekać do tzw. “usranej śmierci” na uruchomienie systemu.

nowy dysk nie był formatowany.

to w końcu masz dysk na sata2 czy ide ??

sorry, na sata2.

to gdzie ty masz w nim zworkę master/slave o której piszesz ?? co to za dysk ?? odpal w trybie awaryjnym. (F8 wciskaj nim zacznie się uruchamiać system).

w trybie awaryjnym nie da sie odpalić windowsa. Już próbowałem.

Najprawdopodobniej problem tkwi w biosie. Coś gdzieś muszę włączyć/przełączyć/wyłączyć lecz za chiny ludowe nie wiem co.

Tym bardziej, że (ten sam sprzęt, tylko inna wersja windowsa) dysk typu sata był widoczny i działał.

a co to za płyta główna, do tej pory nie spotkałem się z żadną konfiguracją biosu dotyczącą sata (poza jego włączeniem)… nie wiem co możesz mieć na myśli…

w biosie mam takie funkcje:

  • IDE DMA transfer access (enabled)

  • IDE/SATA RAID function (dis)

x IDE primary master RAID (dis)

x IDE primary slave RAID (dis)

x IDE secondary master RAID (dis)

x IDE secondary slave RAID (dis)

-SERIAL - ATA 1 (en)

x SATA 1 primary RAID (en)

x SATA 1 secondary RAID (en)

  • SERIAL ATA 2 (en0

x SATA 2 primary RAID (en)

x SATA 2 secondary RAID (en)

x - te zaczynające się od krzyzyka są aktywne dopiero po włączeniu IDE/SATA RAID function

tak ustawione opcje wykrywają nowy dysk twardy, lecz łindołs się wiesza.

i problemy z uruchomieniem jest gdy RAID jest włączony czy wyłączony ??

tak jak powyzej.

spróbuj odłączyć stary dysk i postawić system na nowym.

Podłącz do innego złącza przy zasilaczu .Jaki masz zasilacz?