Dysk Twardy-jak podzielić?

Witam, mam pytanie.

Jak podzielić dysk twardy 230 gb?

Gdzieś przeczytałem żeby zrobić około 60 gb na sterowniki i Windows i jeszcze 2, żeby instalować na nich gry czy programy a na następnym przechowywać dane.

( Na tym ostatnim powinno być jak najwięcej miejsca)

I chciałbym żeby ktoś mi pomógł podzielić na partycję.

Z góry dziękuję :slight_smile:

Myślałem żeby podzielić następująco:

C:60GB

D:170GB

lub

C:60GB

D:90GB

E:80GB

Które jest lepsze?

Gry instalowałbym jednak na dysku C razem z programami itd.

Na D lub D i E przechowywał dane.

Moim zdaniem na system nie ma sensu przeznaczać więcej niż 30GB miejsca. Ja podzieliłbym to tak:

C:50GB - bo to Windows

D:reszta jako /home.

Nie ma sensu przeznaczać 60+GB na system, gdyż systemy z Redmond mają to do siebie, że im więcej im dasz, tym więcej wezmą ;]

na partycji C niech będzie sam system

na volumen logiczny D partycji rozszerzonej przeniósłbym katalog Documents and Settings plus inne prywatne dane

natomiast na E reszta danych

C: 50 GB

Reszta według uznania.

Zależy od systemu. Jak dla win 7 to >50gb, jak dla win xp <50gb. Z doświadczenia wiem, że na C wchodzi trochę programów, plików. Czasami przez przypadek coś się zainstaluje na C, zrobi się jakieś składowisko śmieci na pulpicie…Lub możesz poprzenosić program files i doc. and sett. na partycje D jak radził ktoś wcześniej (edycja zmiennych środ.)

@RMK_99 większość użytkowników nie posiada 1k filmów, seriali itd…

Nie można mówić “na dzisiejsze czasy !”. Jednemu wystarczy 30GB dysk a drugiemu za mało jest 2TB, to zależy od ludzi :slight_smile:

Sam mam podzielony Dysk w laptopie(win 7) 120GB na C: 12GB (system i główne programy oraz swap) d: reszta, muzyka dokumemnty itp.

Zaś komputer stacjonarny (windows 2003) 120GB + 500GB + 2x320GB: C: System+temp(cały 120GB) D: (500GB) dane, muzuka gry ;] e:(640GB) kopie od ludzi (obrazy dysków tawrdych)

Ja mając win7 okrojony nLite dodatkowo bardzo zadbany zajmuje z dodatkowymi danymi nie całe 7GB więc 5GB zostaje;]

Ale na wszelki wypadek zrób partycję 20-40GB i reszta w/g uznaia jak kolega Unga Unga radzi :wink:

Dla Win 7 50GB ? Ja mam Win 7 x64 SP1 i mam 30GB z czego 17GB wolne.

Akurat filmy i seriale mam na DVDikach a na dysku trzymam co innego. Jak dla mnie to rozsądna pojemność to 4TB.

Dla win 7 >50 gb. To, że masz wolne 17gb to dużo nie znaczy. Czasami na C tworzy się dużo w tempie, konwersja filmów, zwykłe śmieci etc. Brak miejsca na C to duży dyskomfort (kiedyś miałem Xp na 6gb, i wiem:)) Osobiście sam posiadam łącznie 2tb twardzieli i mam z tego ~200gb wolnego, ale 4 tb to jest tzw “hardcore”

Ja mam dysk 160 GB

C- 30 GB , D - 100GB , E - 30GB

Filmy i muzykę mam na dysku zewnętrznym 1 TB.

Nie bardzo rozumiem, po co pod system partycja na 50GB…sam XP to zaledwie 2-3 giga a z Program Files, sterownikami i wszystkimi przyległościami (MFT, plik wymiany, hiberfile) to góra 12-13 GB - wg mnie na XP 25 GB wystarczy ze sporym naddatkiem. Oczywiście “moje dokumenty” z “documents and settings” natychmiast przenieść na dysk inny, niż systemowy. Jeśli system to W7, wystarczy w zupełności 30 giga. Przy należytej i regularnej konserwacji z pewnością nie potrzeba więcej.

Programy obce - inne, niż wymagane dla systemu czy Office - czyli Twoje własne narzędzia, przeglądarki, odtwarzacze mediów itp oraz jakieś ewent. gry na osobnym dysku - wystarczy z 20 (gry lubią mieć po 2-3 giga nawet). Przy czym mała uwaga - stosuję zasadę “im więcej programów bez instalatorów, tym lepiej”. Część programów ma wersje “portable”, które wystarczy rozpakować i uruchomić na dowolnym dysku - nie trzeba instalować…daje to tyle, że niepotrzebnie nie śmieci w rejestrze.

Reszta na dane własne…reasumując

C (system) - 25-30 GB

D (programy użytkowe, gry) - 20-25 GB

E (dane własne) - w granicach 175-180 GB

Trochę informacji na temat podziału dysku bo widzę że komentatorzy nie bardzo wiedzą o czym piszą.

Pierwsza sprawa to zauważenie różnicy pomiędzy dyskiem logicznym a partycją.

Partycja - to wydzielony obszar zakresu miejsca fizycznego na dysku komputera. Dysk logiczny - to wydzielony obszar na partycji.

Czemu to ważne?

Chodzi o czas dostępu do danych. Tworzenie zbyt wielu partycji, dosyć często powoduje, że ramię głowic dysku musi pokonywać pełną długość swojej fizycznej drogi kiedy po przeczytaniu jakiegoś pliku musi przechodzić do obsługującej go biblioteki na partycji systemowej. Nieco inaczej jest, kiedy ramię dysku przesuwa się w obszarze tej samej partcji ale w odmiennych dyskach logicznych. Pamiętajcie - że dysk komputera jest jego najwolniejszym elementem. (po za DVD i PenDrivem).

Prawidłowy podział dysku na partycje powinien być następujący (dla Win7) :

Z całych 100%, należy wydzielić 30% partycji dla systemu z tym - że nie mniej niż 30GB

Z pozostałych 70% należy wydzielić 6GB dla pamięci virtualnej i sformatować ją FAT32 (szybszy dostęp do danych)

Z pozostałej reszty utworzyć JEDNĄ partycję i utworzyć na niej dyski logiczne w/g potrzeb ustalając ich wielkość.

Pozdrawiam

Ja rdzę podzielić 230GB tak:

C = 40GB - system operacyjny

D = 20 GB - temp i pamięć wirtualna

E = 110 - programy i dane typu filmy, muzyka itp.

F = 60 GB - ważne dane i kopie zapasowe

@chpis

słuszna uwaga, ale w tej dyskusji zupełnie nie na miejscu. To nie było pytanie teoretyczne “czym jest to czy tamto” tylko praktyczne…“jak podzielić?” Czy nazwiemy to X czy Y nie miało znaczenia…jeśli ktoś Cie spyta, jak podzielić bochenek chleba, żeby starczyło na śniadanie, kolację i następne śniadanie, nie będziesz mu tłumaczył czym się różnił chleb żytni od pszennego, bo to nie ma znaczenia.

Następnie…@chips i FileToPDF

po co 30 czy aż 40 giga na dysk systemowy, skoro plik wymiany proponujecie przenieść na inny dysk? Nie znam powodu, dla którego dysk systemowy musi być minimum 2 razy większy, niż waga wszystkich plików na nim. Poza tym , jakie pliki tymczasowe chcesz tam przenieść i skąd tyle tych plików miałoby się wziąć?

Dalej…a propos pliku wymiany na osobnym dysku…opinie są na ten temat podzielone równie mocno, jak opinie na temat czy mamy efekt cieplarniany czy nie. Twierdzenie, że “należy” go przenieść jest błędne, bo na dysku systemowym i tak należy pozostawić plik wymiany w śladowej ilość, nawet jeśli to ma być 2 MB. Człowiek zrobi, jak zalecasz i może mieć kłopoty.

25% na C, reszta na D.

Tia bardzo mądre dawać plik wymiany na partycje dalej od początku dysku. Czyli zamiast wzrostu wydajności chcesz spadku wydajności SWAP-a ? Po za tym 30GB powinno wystarczyć nawet na system XP/7 x64 z plikiem wymiany. 40-50GB GB to tylko jak masz niekrojoną Viste x64.

chips55 , dlatego weszło SSD :smiley: Jupi!

Ile wam tłumaczyć że FAT16 i FAT32 jest wolniejsze i mniej bezpieczne od NTFS. Dodatkowo NTFS po wyłączeniu kilku opcji ma nawet lepszy czas dostępu do danych od FAT32. A ci co nadal uwarzą ze FAT32 jest lepsze może pora się obudzić a nie korzystać z danych z 2000 roku.