Dysk twardy - jaki wybrac?

Zastanawiam się nad kupnem dysku twardego. Moja stara czterdziestka ma juz niestety za mało miejsca. Nie wiem tylko jakiej firmy model wybrac?

Caviar, Samsung, Hitachi, czy Seagate? Oczywiscie dyski IDE, a nie serial ata.

Moje wymagania co do dysku:

  1. Pojemność: 80-120GB

  2. Koniecznie bufor 8Mb

  3. Chcę żeby się nie nagrzewał za bardzo. Dobra temperatura dysku.

  4. chcę zeby był w miarę cichy (aczkolwiek nie jestem, mainiakiem ciszy). Tylko zeby nie był za głosny.

  5. Co do wydajnosci mam jeden warunek - chcę zeby instalacja Windowsa trwała krócej.

  6. Chodzi mi o to, zeby nie trzeba bylo aktualizowac BIOSu do mojej płyty, zeby płyta rozpoznawała cały dysk bez problemów.

  7. Chce podpiac jako drugi dysk moja stara czterdziestke i chcialbym zeby nie było konfliktow miedzy dyskami.

  8. Moja płyta to MSI KT3V, Bios z 12 grudnia 2002.

Myslałem o modelach:

WD Caviar SE 120 GB WD1200JB 8MB cache

WD Caviar SE 80 GB WD800JB 8MB cache

Samsung SpinPoint 80 GB SP0812N (7200, 8MB cache) ATA/133

Maxtor DiamondMax +9 80 GB (ATA/133, 8MB) 6Y080P0 Hitachi DeskStar 7K250 (HDS722512VLAT80) 120 GB 8MB

Kup ten:

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=14341

Pawek to mialo byc do 120 GB…

Ja polecam TEN DYSK…

Pozdrawiam…

A ja powiem tak jak sobie upatrzysz model dysku wrzuć go do googli i poczytaj recenzje o nim,co mówią użytkownicy tego dysku - tak jest najlepiej.

http://www.google.pl/advanced_search?hl=pl

Teraz jest tyle modeli dysków i nie tylko dysków,że chyba już nikt się w tym nie orientuje, a tak to wybierzesz średnią opinię i mniej więcej coś wiesz o danym dysku.

Wiem, ale uważam, że im więcej tym lepiej, a ceną te 160GB dorównują 120GB (jest droższy o… 4 złote).

Interesuje mnie tylko maskymalnie 120GB, lub 80 GB. wyzszych nie chce. Co byscie polecili z tych dysków 80-120GB? Z tych 4 modeli, które wymieniłem?

Fidelio Ja do reszty niemam zdania… ale Samsunga odradzam… :slight_smile:

Fidelio w takim razie ten:

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=6839

Ale nie rozumiem, dlaczego nie chcesz dopłacić kilkunastu złotych i mieć 40GB więcej.

Widać nie wszystko musimy rozumieć :wink:

Ja polecam Maxtora:

:arrow: http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=15902

Sam zostałem przekonany do zakupu dysku tej firmy i nie załuję.

Ja zawsze polecałem Maxtory jednak ostanio trochę się naczytałem przy okazji kupna nowego dysku dla znajomego, popytałem znajomych, którzy “są w temacie” i wniosek jest jeden: Maxtory owszem są b. dobre, ale są także olbrzymie problemy przy, nie daj Boże, awarii. Serwis w Polsce właściwie nie istnieje, a gwarancja jest krótka… To niweluje różnicę z produktem Seagate i właśnie tego zlinkowanego Seagate kupiłem koledze. Póki co działa wyśmienicie.

Tylko to mi nie pasuje.

3 lata to krótko? Na Seagate’a jest dokładnie taka sama gwarancja.

Po 3 latach można już się powoli oglądać za nowym dyskiem

(Ja właśnie po takim czasie zmieniłem swoją czterdziestkę :wink: )

3 lata to fikcja. To jest 1+2.

Za to Seagate ma 3+2.

Pawek, nie chcę 160GB bo po prostu nie potrzebuję. Z dysku magazynu danych nie mozna robic, bo jak padnie to tracisz wszytsko, ze nie wspomne o wirusach, które moga wszytsko wykasowac. Poza tym mam jeszcze mojego starego caviara 40 GB.

Teraz interesują mnie juz własciwie dwa modele:(zrezygnowalem z Maxtora)

Jezlei wybiorę 80GB to:

albo Samsung SpinPoint 80 GB SP0812N (7200, 8MB cache) ATA/133

albo WD Caviar SE 80 GB WD800JB 8MB cache

Jezeli 120GB to :

albo Samsung SpinPoint 120 GB SP1213N (7200, 8MB cache) ATA/133

albo WD Caviar SE 120 GB WD1200JB 8MB cache

Który według was lepiej kupic? wybrałbym caviara, bo wiem ze wydajny, ale niektorzy mowia ze głosny i mocno się grzeje. A u mnie w budzie goraco jest.

Jezlei mialbym kupowac Seagate to tylko ze wzgledu na gwarancję, ktora trwa 6 lat. :!:

Aha i jeszcze wazne dla mnie pytanie czy na mojej płycie MSi KT3V komp bedfzie widziec 80 lub 120? Nie mam ochoty na aktualziację BIOSu.

I dobrze mówią. Samsungów z kolei nie polecam. Znajomy sąsiad posiada 2 i psioczy co chwila jak się mijamy na schodach :wink:

Pozostaje więc Seagate, co nie uważam za wybór mniejszego zła, a za bardzo dobry wybór sam w sobie.

Będzie wszystko OK.

Pawek, jakie Samsungi ma sąsiad? Czy sa one z najnowszej serii SpinPoint? Bo wiem ze stare samungi były kipeskie, a Spinpointy jak wynika z testów sa bardzo dobre.

Czy ktoś posiada moze tego Caviara WD Caviar SE 80 GB WD800JB 8MB cache badz tego WD Caviar SE 120 GB WD1200JB 8MB cache? Jezeli tak proszę o podanie tempeertaury jak osuagaja te dyski w kompie ( bez zadnego dodatkowego chłodzenia w postaci wiatraczkow itp)

1 stary i 1 nowy (SpinPoint, przyszedł mu z gwarancji). Oba są do :dupa:

Samsungi też odradzam,jakoś nie miałem nigdy do nich szczęścia,oczywiście to moja opinia.

Z tego wynika, ze chyba faktycznie warto wybrac Caviara. Tylko martwią mnie temoperatury tych dysków. Czy faktycznie one się tak bardzo grzeją?

Wszystko zależy od modelu WD,wrzuć wybrany model do googli i poczytaj o nim.

Ja osobiscie polecam dyski WD badz Baracuda … Bardzo dobre osiagi i cicha praca w porówniu z Maxtorem … Poza tym cenowo sa bardzo atrakcyjne