Dysk twardy - nadmierne grzanie

Witajcie,

Przy okazji usunięcia Weelhofa dostałem wiadomość od kolegi Atis’a (któremu bardzo dziękuję za pomoc) bym napisał w tym dziale o problemie z dyskiem.

Problem polega na tym, że mój dysk nadmiernie się grzeje. Jak temu zaradzić? Zgodnie ze wskazówkami Atisa podaję screeny ze wszystkich zakładek HD Tune (obecnie temperatura dysku wynosi 48*C, natomiast często wynosi ona koło 55, screeny z tą temperaturą są z rana).

2isyad.png

907vxe.png

11v2maa.png

Środek obudowy dokładnie wyczyszczony? Kable poukładane?

To laptop, więc nie ma problemu z kablami. Chyba.

W parametrze SMART (07) Seek Error Rate masz duża liczę błedów 430617 , wyszukiwania , pozycjonowania i związku z tym dysk przez większą liczbę wyszukiwań czy błędów prawidłowych parkowań powoduje że dysk się bardziej nagrzewa dlatego jest wyższa temperatura i Benchmark potwierdza że w z wiąsku z tym czasy: dostępu , odczytu i zapisu będą wolniejsze i mniej stabilne .

hirem bzdury wypisujesz niemiłosierne, co do grzania cóż taka uroda dysku laptopowego .

A wykres z Bencmarku jaki jest to jak wziął się z sufitu . Proszę o konkrety że źle napisane a nie odrazu że bzdury wiadomo że w laptopie będzie większa temperatura dysku z tym że jak laptop dopiero co włączony z rana jak pisał i powyżej 50 stopni to chyba ma prawo zapytać.

A jaki ma być wykres w dysku systemowym co ? Logiczne że jak pracuje intensywniej to się nagrzewa . A bzdury to cała reszta zaczynając od cyt "W parametrze SMART (07) Seek Error Rate masz duża liczę błedów 430617 …

Ale błedy i duża liczba przy (01) nie świadczy dobrze poza dyskani Seagete . To jakim cudem mój dysk systemowy ma przy tym parametrze zero błędów a pracuje przecież.

Napisz to po polsku bo ja nic nie rozumiem , Jakie błędy przy 01 , ocb z Twoim dyskiem = zero błędów i pracuje co ty wypisujesz ? , to jest bez sensu.

W Jego przypadku chodzi o parametr Seek Error Rate ilośc błędów 430617 . Proszę o przeczytanie lektury znaczenia parametrów smart ze zrozumieniem i co wyniki oznaczają.

Ja Ciebie proszę nie wprowadzaj ludzi w błąd , ja parametry Smart znam doskonale . To jest kolego dysk Seagata gdzie ten parametr ma wysokie wartości.

To do czego można się przyczepić to 8 relokowanych sektorów , ale jako że skan nie wykazuje nic więcej to powiedzmy że jest wmiare ok . Wmiare bo sytuacje kiedy dysk relokuje sektory często nie jest dobra. Pozatym głowny problem temperatura - najwyższa zanotowana 66 stopni czyli faktycznie nieco za dużo. Ale to już raczej kwestia chłodzenia latopa a nie problemów z dyskiem .

Poza tym dysk wyczerpał założona ilość parkowań , ale to nie błąd tak sobie to producent ustalił że Smart takie info będzie podawał.

W kwestii jak schłodzić dysk lapka nie wypowiadam się bo się tym niespecjalnie zajmuje. A dysk faktycznie już nieco za bardzo się grzeje - zwłaszcza te 66 to już za dużo.

Jeszcze w kwestii dokładnej diagnozy dysku to należało by wykonać skan programem MHDD.

Panie boleklolek , kończymy polemikę jeśli to dysk Seagete to wykres z Benchmark jaki jest można uznać przez podwyższoną temperaturę dysku . Następny post należy się autorowi czy ma oprócz podwyższonej temperatury inne objawy .

Cyt.“wykres z Benchmark jaki jest można uznać przez podwyższoną temperaturę dysku”

Z chęcią skończył bym polemikę gdybyś bzdury za bzdurą nie wypisywał , ta cytowana kolejna , od kiedy to tak jest że benchmark zależy do temperatury. Odwrotnie to tak - dysk pracuje intensywnie benchmark będzie poszarpany . Tylko że zostawmy w diabły ten benchmark , nic on nie mówi - jest zupełnie normalny dla pracy dysku systemowego, bo pokazuje że dysk robił sobie jakieś niewielkie odczyty stąd bench był przerywany = spadek

Powiem tak - jest problem z przegrzewaniem się komputera. Mam laptopa HP, więc mam parametry ustawień pracy na baterii zapisane w sposób “High Performance”, “HP Recommended” i “Power Saver”. Po zakupie komputera przez dłuższy okres czasu włączone było High Performance do chwili, gdy pierwszy raz wyłączył się z przegrzania. Zmieniłem zatem na HP Reccomended. Również korzystałem z niego cały czas do czasu przegrzania. Przegrzewał się często, ale lekceważyłem to. Wyłączał się, odczekiwałem chwilę i włączałem ponownie. Obecnie korzystam już tylko z Power Saver, gdyż to ciągłe przegrzewanie było nie do wytrzymania. Teraz ten problem już nie występuje, mimo, że poziom jasności jest ustawiony na maksa, czyli tak jak w High Performance. Wystarczy, że zmienię parametr z Power Saver na High Performance - komputer od razu zaczyna głośniej pracować, mimo tego samego poziomu jasności ekranu. W czym tkwi problem?