Dysk twardy - Nie ładuje się system

Witam!

Mam dysk twardy 20Gb , a kolega ma na sprzedaż 80 GB. Chcieliśmy sprawdzić u niego czy działa, ale on ma niestety wejście ATA, a dysk jest SATA. Poszliśmy więc do mnie bo ja też mam SATA. Odłączyłem stary dysk i podłączyłem nowy (ten 80gb). Jak przy starym system się ładował tak przy tym nie chce, a wiem że jest wgrany. Odłączyłem, więc nagrywarkę DVD i podłączyłem stary dysk jako główny a nowy jako drugorzędny. W BIOSIE widać oba. System, się wtedy ładuje. Wchodzę w Mój komputer i w partycje z tamtego dysku. Przejrzałem cały i znalazłem pliki WINDOWSA z całym folderem. W ogóle nie było tam ruszane. Jak zrobić bez od nowa wgrywania, żeby chodził ten 80gb, ale żeby tylko on był podłączony, tego starego nie chce mieć.

Nie jestem pewien czy taka operacja działa z Windowsem ale mógłbyś sklonować swój dysk 20GB i przerzucić na ten 80GB.

Nic nie da.

Dysk z Windows z innego komputera nie uruchomi się, jeżeli komputery różnią się bardzo (płyta główna, chipset)

Spróbujcie uruchomić w trybie awaryjnym (F8) wywalić sterowniki wszystkie.

Ale w trybie awaryjnym ten drugi dysk czy oba podłączone razem?

Ja nie mówię o używanie Windowsa z 80GB dysku tylko o sklonowaniu zainstalowanego windowsa (tego z 20GB dysku) i przerzucić go na 80GB (klonując wyczyści się MBR i w ten sposób i tamten Windows).

Te MBR co to jest, bo ja dopiero ide na technikum informatyczne i nie wiem jeszcze za bardzo o co chodzi.

MBR

W skrócie MBR to informacja dla systemów jak jest podzielony dysk na ile partycji i na wielkość tych partycji

nie uruchomisz tego nowego dysku bez zainstalowania na nim nowego systemu ponieważ system instaluje się do płyty i chipsetu

http://www.easeus.com/disk-copy/download.htm EASEUS Disk Copy ściągnij i wypal na płycie potem podłącz oba dyski uruchom z płyty i każ mu skopiować 1szy dysk(20GB) na 2gi dysk(80GB) gotowe

możesz też użyć EASEUS Todo Backup http://www.easeus.com/disk-copy/download.htm ale wtedy instalujesz na tym starszym i z Windowsa uruchamiasz i każesz mu skopiować 1szy dysk(20GB) na 2gi dysk(80GB) to tyle niedoszły informatyku

Kinlarhyl , co się dziwisz, ze system nie chce Ci ruszyć, skoro instalator w trakcie instalacji Windowsa dostosowuje go do części jakie posiada , więc sam pomyśl, jak system ma wystartować, skoro twój komputer przede wszystkim ma inną płytę główną i system kolegi nie posiada zainstalowanych sterowników do chipsetu, innych komponentów twojej płyty oraz pozostałych części? Po prostu musisz zainstalować system od nowa, instalator poda Windowsowi sterowniki do części twojego komputera i wtedy system się uruchomi…

Ok, rozumiem. Nie będe kopiował systemu jka mówili koledzy, bo dziś będe miał zainstalowanego nowego windowsa xp prof.