[DYSK TWARDy] nowy surowy/ pytanie

witam!

posiadam nastepujące pytanie:

Czy jeżeli dysk jest nowy w stanie surowym należy po włożeniu płyty z win XP i tworzeniu partycji stworzyć partycję i ją sformatować czy może najpierw sformatować miejsce nie przydzielone na partycje? Moje pytanie z tego wynika iż gdy wiem jak źle sformatuję dysk to będzie mieć mniejszą pojemność niż rzeczywista.

Pozdro!

Z góry dziękuje za sugestie

Tworzysz partycje i dopiero wtedy formatujesz dysk. Nie można formatować nie przydzielonego miejsca. Po za tym poraz pierwszy slysze o czyms takim jak złe formatowanie nowej partycje wpływające na zmniejszenie pojemności dysku…

chodzi o to że nigdy nie miałem surowego dysku - którym się zajmowałem.

Kiedyś kumplowi już instalowałem na nowym kompie miał mieć dysk 250 GB a miał 160 jakieś bo już popełniłem ten błąd…

Gdy klikniesz enter w nie przydzielone miejsce to wtedy sam partycje jedną tworzy i chce ją sformatować w tym sensie pisałem o nie przydzielonym miejscu źle się wyraziłem sorki

Był dzisiaj na tym forum watek o Formatowaniu dysku (nowego) Przeczytaj go proszę viewtopic.php?f=2&t=242431, a znajdziesz tam instrukcje jak to zrobić by uniknąć problemów jakie tam się pojawiły viewtopic.php?f=2&t=242431