Dysk twardy - Odczuwalne lagi w pracy i wykryty błąd w (B8) End to End Error Detection

Cześć.

Od kilku dni zacząłem miewać dziwne lagi w pracy laptopa. Lagi podczas wprowadzania tekstu z klawiatury do różnorakich programów (przeglądarka, Excel, Notepad), ale też i gry zaczęły mieć jakieś większe lagi. Próbując początkowo zwalić winę na jakąś aktualizację Windows’a lub sterowników do grafiki postanowiłem dzisiaj zajrzeć do statystyk dysku i zastałem takie coś:

Nie wygląda to dobrze, ale pomimo tego, że mam jako taką wiedzę komputerową (w końcu skończone technikum i aspiracje były na studia) to na wszystko odpowiedzi nie mam i tutaj pytanie do Was. Jest aż tak źle? Są jakieś opcje ratowania tego czy komunikat “Replacing the hard drive is recommended” jest na tyle szczery i prawdziwy, że trzeba będzie wyjąć co nieco z portfela?

Laptopa używasz głównie z baterii, jak tak to sprawdź z sieci czy też będą lagi. Obserwuj ze smart: B8 i BC czy rosną przy każdym następnym lagu i podglądzie. Przy błędach B8, jest to jeden z parametrów krytycznych i jak będą rosły, rób kopię danych bo każde następne uruchomienie i może nastąpić brak dostępu do danych.

A wykres prędkości odczytu/zapisu jak wygląda? Mniej więcej jak lekko spadająca linia prosta a może góry doliny, morza i górskie szczyty? Odpal skanowanie dysku, ale Z LIVE cd/pendriva, a nie ze skanowanego. Jeżeli wygląda mniej więcej równo ten wykres, to jeszcze pożyje, jak masz góra dół lub dolinę do zera na początku wykresu, to pzregrywaj dane i inwestuj w nowy - dysk jest martwy, a wolne działanie ejst tego pierwszym objawem, później będzie 60 min start lub 15 min zapis wordowskiego pliku.

Pobierz
Hard Disk Sentinel Professional Portable v5.01 (ZIP)
https://www.hdsentinel.com/download.php
Po rozpakowaniu uruchom:
HDSentinel.exe
Otrzymasz wersję próbną pozwalajacą na odczyt SMART i określającą stan dysku bez potrzeby rejestracji. Po 3 tygodniach program przestaje działać.
Jeśli ten program wykryje problemy, lub stwierdzi obniżoną żywotność dysku, to kopiuj dane i sprawdzaj portfel.
Skan uszkodzonego dysku może go dobić i odzysk danych uczynić zabawą za kilka tyś. zł.
Skan jak napisano wyżej, jedynie z bootowalnego nośnika.
HD Tune odinstaluj, istnieją lepsze i darmowe programy (portable) pozwalające określić stan dysku. Jeśli natomiast kupiłeś ten cud techniki, to moje gratulacje.