Dysk twardy posiada kabel do zasilacza?


(Adi636) #1

czy dysk twardy musi również posiadać dwa kable, które odchodzą od dysku - tzn taśma ATA i kabel od zasilacza też idzie do dysku twardego jak w napędach CD/DVD ?


(Pablo79) #2

Tak


(marcin82) #3

Tak, złącze typu molex:

Nie istnieje ryzyko nieprawidlowego podłączenia tej wtyczki, ze względu na zaokrąglone kształty z jednej strony. Każde urządzenie w komputerze musi mieć zasilanie ...


(Adi636) #4

ale wejście ATA (w moim przypadku) musi być podłączone takim końcem bezpośrednio do sysku i napędu ?

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... 80_pin.jpg


(system) #5

Dla twardego dysku, tzw. ATA, wykorzystaj kabel z wtykiem niebieskim na końcu. Wtyk ten wtykasz do niebieskiego gniazda (kontrolera) na płycie głównej. Natomiast do twardego dysku włóż wtyk na końcu taśmy, czyli ostatni, czarny. Środkowy wtyk na tej taśmie możesz użyć do zasilania napędu optycznego (CD-DVD ROM, też ATA), z tym, że na owym napędzie zworkę wciskasz w pozycję Slave. W ten sposób tę jedną taśmę można wykorzystać do zasilania dysku twardego (na którym zworka musi być w pozycji Master!) oraz jednego napędu optycznego.

-- Dodane 05.12.2010 (N) 14:31 --

Tej szarej taśmy ze zdjęcia nie używaj do niczego!


(Adi636) #6

a jak mam dwa wejścia IDE na płycie głównej: dla jednego dysk twardy, drugi napęd CD. mam też napęd DVD, ale on podłączony jest pod wejście SATA. czy tak też może być podłączone - czyli wszystko oddzielnie bez kombinowania?


(system) #7

Jeśli dwa IDE, to na niebieskim musi być twardy dysk ze zworką ustawioną na Master. Napęd optyczny może być na drugim (nie niebieskim) gnieździe, na końcu drugiej, takiej samej taśmy, jak ta do dysku twardego. W takim przypadku na napędzie zworka również ustawiona na Master. Napęd DVD na SATA znowu oddzielnie, ale to już wiesz. Obie taśmy ATA-IDE niebieskimi wtykami do płyty głównej!


(Drobok) #8

Nie trzeba uznawać kolorów, tam gdzie bez oporu wejdzie kabel tam możesz ten kabel włożyć. Nie ma praktycznie żadnej różnicy. Wtyczki są zrobione tak by laik nie wsadził ich tam gdzie nie trzeba. Wyjątkiem tu są której ze złącz pci (tych starszych), jednak nie pamiętam które to były dokładnie.

Co do wypowiedzi Poraj. Nie posłuchałbym go. To że taśma ma inny kolor nie znaczy że jest zła. Najlepiej właśnie mieć podpięte wszystko oddzielnie tylko w wypadku nie posiadania kolejnego slotu korzysta się z jednej taśmy dla dwóch urządzeń.


(Adi636) #9

a jeszcze jedno . wszystkie kable typu Molex (do HDD, napędów) odchodzą od zasilacza i dopiero od zasilacza trzeba je podłączyć ?


(system) #10

Tak, każdy napęd musi być podłączony do zasilacza. Wtyków raczej nie pomylisz, bo trudno je odwrotnie włożyć :slight_smile: .