Dysk twardy pracuje głośniej

Witam, przedstawiam się jako laik linuxowy, swoją przgodę z tym systemem dopiero zaczynam. Komputer, na którym system jest zainstalowany wykorzystuję do typowej pracy biurowej (jestem pismakiem;]).

Na moim komputerze zainstalowane są systemy Kubuntu 12.10 oraz Windows 7. Zauważyłem wyraźną różnicę w dźwięku dochodzącym z dysku podczas pracy na luniksie. O ile przy Windows dysk pracuje cicho, generując jedynie lekko słyszalne dźwięki, o tyle podczas pracy na Kbuntu, da się słyszeć charakterystyczne (chrupanie/trzeszczenie). Zastanawia mnie tylko skąd mogą brać się takie różnice i czy jest powód do obaw o zdrowie dysku. Podobną sytuację zauważyłem testując dystrybucje: Ubuntu oraz Mint.

Dziękuję za pomoc !

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku !

Witaj, Ubuntu i Mint to właściwie ta sama dystrybucja :slight_smile: jedno bazuje na drugim więc błędy z Ubuntu będą również zdarzały się w Mincie. Za tego typu odgłosy może być odpowiedzialne zbyt częste parkowanie głowicy, zatrzymywanie talerzy dysku itp. spowodowane niewłaściwym zarządzaniem energią. Zdrowie dysku możesz sprawdzić programem HDTune dla Windowsa do pobrania z portalu, zakładka Health. Poza tym czy na pewno jesteś pewien, że źródłem hałasu jest dysk a nie na przykład wiatrak karty graficznej?

Mam podobnie, z tą różnicą że obydwa systemy to win 7. Instalowałem kiedyś drugiego win 7 na innej partycji, żeby sprawdzić pare rzeczy i na tym systemie dysk pracował wyraźnie ciszej. Potem go wywaliłem i miałem już pare formatów głównego windowsa za sobą, a dysk dalej chodził tak samo, więc nie byłą to wina systemu. Myśle że mając zainstalowany system w innym miejscu głowica wykonuje inne ruchy, i przez to może być ciszej albo głośniej. Albo twój linux nie obsługuje NCQ, APM czy innej technologii z twojego dysku.

Jestem pewien, że dźwięk dochodzi z dysku. To klasyczne “chrobotanie”, sprawdziłem na otwartej obudowie :))

Dziękuję za pomoc !

A nie wystarczy wyłączyć przypadkiem serwera wyszukiwania tzw. Nepomuka , który normalnie indeksuje wszystko na swojej drodze? Poszukaj w usługach środowiska KDE.

Inną sprawą jest ilość pamięci RAM twojego komputera i wykorzystanie przestrzeni wymiany tzw. SWAP. Jeśli jeszcze nie eksterminowałeś linuksa z dysku podaj wynik polecenia:

free -m