Dysk twardy problem z Spin Up Time

Witam. Mam problem przy włączaniu komputera pojawia się komunikat że należy zrobić

kopie danych gdyż mogą zostać usunięte. Model dysku to : WD CAVIAR

500GB / 7200RPM / 8MBCACHE / AAJS. Teraz już nie pojawia się informacja o konieczności zobienia kopii ponieważ sformatowałem cały dysk lecz czuje że coś się zmula Daje tutaj screeny z programu everest oraz hd tune. Proszę o pomoc.

ScreenShoty:

  1. http://iv.pl/images/09026770374183683415.jpg

  2. http://iv.pl/images/03783932759825018320.png

  3. http://www.iv.pl/images/49006842820799131280.png

jarek21423 , proszę o konkretne zatytułowanie wątku, tak żeby jasno mówił o problemie. Zignorowanie prośby będzie skutkować przeniesieniem topica do Kosza.

W/g Google jest to czas potrzebny do rozpędzenia talerzy dysku, wygląda na to że masz mechaniczną usterkę łożyska, IMO, używanie tego dysku może się wiązać z ryzykiem utraty danych.

BTW. Moje wnioski są na podstawie informacji z Google, może jeszcze jakiś spec się wypowie i skoryguje moje domniemania :wink:

Byłbym Bardzo wdzięczny bo niewiem czy oddawać na gwarancje. Bo potem powiedzą mi że to nic takiego i będę ponosił koszty. Proszę o pomoc.

to na szybko:

  1. wartosc 178 jest dobra - powinna sie zawierac w przedziale 80-200 i jest to procentowe zuzycie lozysk/silnika - nie wprosc, ale mozna cos tam wywnioskowac wraz z innymi parametrami, np. C1

  2. wartosc 9 jest podla, znaczy miedzy innymi o niestabilnej lini +12v (zasilacz lub silnik)

  3. 6083 to czas potrzebny na rozpedzenie talerzy (w tym wypadku ponad 6.083s) i byc moze jest to zwiazane z parkowaniem glowic co 7s (C1)

Czyli lepiej oddać czy będzie działał ?

Dodane 13.04.2012 (Pt) 14:33

Acha dodam jeszcze że teraz przed chwilą zacioł mi się komputer nic nie mogłem pisać ani nic tylko ruszać kursorem. Zresetowałem komputer i działa ale czego to było przyczyną ?

hmm, no nie wiem 8)

sprawdz zasilacz, bo to on moze byc przyczyna (+12v) i zlacza (szczegolnie, jesli dysk lezy nieprzymocowany), przepnij w inny port SATA, wymien kabel…

To Tak jak mam odróżnić zanim wyśle dysk na gwarancje czy to jest on czy zasilacz ? Dysk jest przymocowany, styki OK, przepiolem w inny port i dalej to samo.Wymieniłem pozniej kabel i dalej to samo. Proszę o pomoc. Pozdrawiam.

zasilacz mozna sprawdzic miernikiem, a jesli nie masz to pozostaje zaufac marce…

ps. zawsze mozesz wyslac maila do sklepu ze screenem SMART i zapytaniem co dalej :sunglasses:

Co dalej to samo ? Masz odnotowane że był problem z rozpędzaniem talerzy , ale aktualne parametry są dobre.

Tylko to spin up time jest na failed (niby źle) a takto to temp. dysku 41 stopni i zero innych problemów. Tylko był jeden problem ale to wcześniej z tym zacięciem a takto nic.

Failed w tym programie już będzie zawsze, wynika to z tego iż autor programu tak sobie wymyślił że pod uwagę będzie brana najniższa odnotowana wartość - czyli ta worst 9 a jest ona poniżej progu Threshold . Uruchom sobie np crystal disk info i już nie będzie że failed.

Dla Ciebie istotną wartością jest teraz Current i jeśli ta się drastycznie nie obniża to znaczy że jest ok, i istotne jest to że nie ma innych problemów poza zawieszeniem ale to pewnie jednorazowy przypadek i nic musi znaczyć.

Dziękuje bardzo. Myśle że bardzo żeście mi pomogli jeszcze raz dzięki. Ściągne ten program i się wszystko sprawdzi. Pozdrawiam.