Dysk twardy sam się wyłącza na pare sekund

Witam. Niedawno kupiłem laptopa asus r700v. Nie pokoi mnie jedne dziwne zachowanie. Chodzi to że przykładowo po załadowaniu strony w przeglądarce słyszę jak głowica parkuje i talerze dysku stają w miejscu, a zaraz potem znowu się rozpędzają, i tak może dziać się w kółko. Dzieje się to zawsze gdy laptop włączony jest już kilka godzin i po restarcie dysk chodzi bez przerwy.

Dysk ma średnio 35 stopni i dzieje się to i na baterii i na zasilaczu. Martwię sie o żywotność bo S.M.A.R.T pokazuje ponad 2x więcej “start/stop count” niż “power cycle count”, a jak wiadomo przy rozpędzaniu talerzy mocno cierpi cały dysk.

Co może być tego przyczyną?

nic - normalka.

Niektóre dyski tak już mają.

Mam w swoim Sony Vaio dysk WD i też nie mal co chwilę parkuje więc się nie przejmuj :slight_smile:

ja miałem już sporo dysków w swoich blaszakach i lapkach i tak nie miałem

jak masz Windows 7 to wyłącz wyłączanie dysków w planach zasilania:

out.php?t=381887_bezantytua-u.jpg

Mam win 7 i wyłączyłem to już dość dawno.

Niestety problem chyba leży gdzie indziej. Dziś musiałem troszkę pogrzebać przy partycjach i uruchomiłem GParted z pendrive. Dysk wyłączył się zaraz po odpaleniu programu i włączał się tylko gdy odświeżałem dane, czy zatwierdzałem zmiany na dysku. W biosie miałem bardzo podobnie, dysk wyłączył się praktycznie od razu.

Pomyślałem o funkcji aam, jednak w hdtune pro jest wyłączona i kiedy chce ją włączyć wyskakuje błąd.

nie możesz nic z tym zrobić bo pewne dyski już tak mają. Nie pamiętam teraz tylko czy przypadkiem “współwinna” nie jest też tutaj płyta główna ale nie jest to żadna awaria czy coś - tak po prostu już jest i nic z tym nie zrobisz.

Jak chcesz ciszę to wymień dysk na SSD :slight_smile:

jedyne co jeszcze możesz zrobić to zaaktualizować wszystkie sterowniki oraz BIOS ale nie liczyłbym na to, że przestaną klikać.

Nowsze stery i bios znajdziesz

  1. w aplikacji od producenta laptopa o nazwie update / updater itp

  2. na stronie producenta laptopa w dziale Download po wybraniu swojego modelu

Nie zależy mina ciszy bo dysk jest bardzo cichy, lecz na jego niepotrzebnym zużywaniu się.

Niedawno aktualizowałem bios i nic w sprawie dysku się nie zmieniło.

nic na to nie poradzisz z tym dyskiem- ten typ tak ma- doczytałem, że jest to tzw funkcja ochrony dysku, który automatycznie parkuje, gdy nie jest używany.