Dysk twardy spowalnia komputer i wariuje

Witam

Posiadam dysk 40GB i na nim mam zainstalowany Linux (Mandriva i Ubuntu). Wszystko pięknie hula, mam go od samego początku komputera i jest ok:). Niedawno kupiłem dysk SEGATE ST3160815A 160GB 7200 8MB ATA. Zainstalowałem na nim Windows 98 i XP na FAT32 (obydwa) i wszystko chodziło dobrze. Jednak coś się zaczęło psuć. Tzn. wyleciał jakiś plik z 98 i musiałem robić formata. I od tego czasu, 98 już nie zainstaluje :(. Idzie instalka, staje w jednym miejscu i dalej nie pójdzie :(. Więc postanowiłem zainstalować XP i system plików: NTFS. Miałem trochę problemy z instalacją, bo tu tak samo: dojdzie do pewnego momentu i instalka staje, ale w końcu zainstalowałem i na początku wszystko dobrze chodziło, ale teraz to wogóle nie idzie na nim pracować :(. System się bardzo często wiesza, nawet jak otwieram przeglądarkę to przytnie go na 1-2 minuty. Raz otworzyłem FireFox’a, i uruchomił mi się ponownie, po czym napisał, że brakuje jakiegoś pliku w Windows i znów się uruchomił ponownie po czym w ogóle nie mógł wykryć tego dysku. Włożyłem 40GB i Linux śmiga, włożyłem jeszcze raz XP i niby działa. Coś tam znalazło błędy na dyku, ale jakoś poszło.

Miałem nawet taki problem, że w ogóle nie “stworzyło” mi dysku C. Przed uruchomieniem komputera (w ParticionMagic - bootowanej płyty) pisze, że XP jest zainstalowany na C, ale po uruchomieniu nie ma w ogóle C i niby zainstalowany jest na D :/. Próbowałem skanować go programem antywirusowym (avast), ale jakoś nic nie może znaleść. Myślałem, że może uszkodzone sektory lub coś z tych rzeczy, ale też nic nie wykrywa (może mam jakiś zły program :/, nie wiem jak się on nazywa nawet :D). Miał ktoś taki problem? Na tym 40GB wszystko dobrze chodzi, ale ja wolę mieć te 120 GB :D. Chciałem zaznaczyć, że nie korzystam z 2 dysków naraz tylko zmieniam (posiadam kieszeń na dysk twardy).

Moje parametry komuptera:

Płyta główna: MSI VIA K7T266 Pro2

Procesor: Athlon 1800+ (1.5 GhZ)

Karta grafiki: GeForce 5200 64MB

No i takie tam “dodatki” :smiley: (karta telewizyjna, modem, karta sieciowa, WireFire, Skaner, Drukarka).

Z góry SERDECZNE DZIĘKUJE ZA POMOC! !!

48 LBA ;/ dla dysków >128GB

jak nie uwzględnisz to będziesz miał taki cyrk jak opisujesz :PPP

http://napedy.idg.pl/artykuly/39174.html

http://www.48bitlba.com/tools.htm

Czyli co teraz mam zrobić? Na tej 2 stronie coś jest, ale wszystko po angielsku… :frowning:

Skoro szukasz pomocy na forum, to normalne, że masz problem. Po co ta informacja w temacie ?? Popraw tytuł na konkretny.

Z:

http://napedy.idg.pl/artykuly/39174.html

DOS / Windows 98SE

Z 48-bitowym kontrolerem Maxtor DiamondMax D540X radzi sobie bez problemu

nawet w starszych systemach operacyjnych. Nie należy się tylko zrażać informacjami

o pojemności dysku, jakie zwracają polecenia fdisk i format.

Według nich, pojemność ta wynosi 25 256 MB. Ale dysk można przecież sformatować

również do Windows 98/Me.

Na potrzeby testu zapisaliśmy za pomocą specjalnie przygotowanego narzędzia cały dysk blokami

o wielkości 1 GB, pilnując, by nie wystąpiły błędy zapisu lub odczytu.

Sprawdzian ze zintegrowanym kontrolerem z adresowaniem 28-bitowym nie przyniósł niespodzianek.

Kontroler widzi tylko pierwsze 128 GB dysku i ignoruje wszystkie sektory poza tą granicą.

Jeżeli więc nie kupisz nowego kontrolera IDE lub nie zaktualizujesz BIOSU-u,

musisz zadowolić się częścią pojemności dysku.

Windows XP

W systemie operacyjnym Windows XP (bez Service Pack 1) sprawdziliśmy trzy konfiguracje kontrolerów:

* ATA/133 PCI z 48-bitowym BIOS-em,

* zintegrowany z płytą kontroler LBA z 28-bitowym BIOS-em,

* zintegrowany z płytą kontroler LBA z 48-bitowym BIOS-em.

Pierwsza konfiguracja działała bez problemu, gdyż sterowniki kontrolera Promise zawierają

obsługę 48-bitowego adresowania. Dysk podzielony na partycje i sformatowany w systemie

plików FAT32 w DOS-ie ujawnia w Windows XP spełną pojemność.

MSI VIA K7T266 Pro2

Musisz mieć BIOS wspierający 48 LBA czyli BIOS ver 3.4 (3.4s) w zależności

od konkretnej wersji płyty MSI VIA K7T266 Pro2 z RAID-em lub bez

Rozwiązanie nowy BIOS(lub ew. kontroler IDE 48LBA):

(z http://www.pc-watercooler.de/news/news_ … _2002.html)

MSI nowsza wersja Bios-u dla K7T266 Pro2/-RU (MS-6380 v2.0)

Wersja 3.4 wspiera także 160GB HDD. <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

Istnieje także “Spezial-BIOS Version”, która deaktywuje OnBoard RAID Kontroller

omijając problemy z PCI-SCSI- lub IDE Kartami .

* Download K7T266 Pro2/-RU Bios 3.4 http://www.msi-computer.de/download/bio … 380v34.zip

* Download K7T266 Pro2/-RU Spezial-Bios 3.4s http://www.msi-computer.de/download/bio … 80v34s.zip

(ten BIOS stosować tylko gdy Onboard-RAID-Controller nie będzie używany)

Serdeczne Dzięki za tak dużo tekst :smiley:

Ale jak wgrać ten nowy bios? Nie ukrywam, że robię to pierwszy raz a słyszałem, że można nawet zepsuć płytę główną…

W readme pisze tak:

How To Upgrade BIOS:

1. Make a bootable system floppy disk by typing [FORMAT A:/S] from the DOS prompt.

2. Download the BIOS file from MSI web page.

3. Extract the BIOS file into the bootable floppy.

4. Boot up system with the bootable floppy disk.

5. Run Award (Ex. Awdfl770) or AMI (Ex. amifl822.exe) Flash utility & follow the on-screen 

   instructions.

6. After flashing the BIOS, reboot system, press [DEL] to go into BIOS setup.

7. Select [Load Setup Default] for or [Load Optimized Defaults] and press Key [Enter] and 

   press Key [Y].

8. Press Key [F10] than answer [Y] to reboot system again and finish upgrade procedure.

Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć? Nie żebym nic nie rozumiał z angielskiego, ale wolę się upewnić, bo nie chciałbym miec zepsutej płyty głównej :D.

Pozdrawiam i z góry wielkie THX

Dzięki za przetłumaczenie, tylko mam parę pytań jeszcze :D.

  1. Czy mam ściągnąc wersję Bios 3.4 czy Spezial-Bios 3.4s? Bo nie wiem co :frowning:

  2. Czyli co mam wpisać w punkcie 5, żeby mi wykonało kopię zapasową biosu?

  3. Mam tak po prostu wpisać w punkcie 5 “amifl827.exe” i uruchomi mi się automatycznie czy co?

  4. Jakie mam ustawić parametry w 8 punkcie? Nigdy się w biosie nie bawiłem (no poza godziną i ustawieniem, żeby startowała dyskietka czy płyta :P).

Z GÓRY THX

Pozdrawiam

Złączono Posta : 30.06.2007 (Sob) 14:10

No więc zrobiłem dyskietkę. Korzystam z XP a on nie rozumie komendy “format a:/s” (mianowicie nie rozumie /s), ale domyśliłem się, że pewnie chodzi o to, żeby go sformatować takim trybie, żeby dyskietka wystarta razem z kompem i tak też sformatowałem. Później wkleiłem wszystkie pliki co ściągnąłem i zacząłem aktualizację biosu, ale się nie zaktualizował :(. Mianowicie włożyłem dyskietkę (ustawiłem, żeby startowała jako pierwsza) no i napisało żeby przycisnąć jakiś przycisk. Nacisnąłem Enter i coś tam zrobiło (bardzo szybko). Wpisałem komendę "amifl827.exe i program uruchomił się. I teraz zaczynają się problemy. Mianowicie kliknąłem Enter, żeby przeprowadzić aktualizację a tu wyskakuje bład "File does not exit, Press any key to continue…). Ja niby wszystko skopiowałem na dyskietkę. Po lewej stronie mam takie menu:

Go ahead (to 1 co wyskoczył mi ten błąd :/)

File (tutaj pewnie robimy kopię zapasową, ale coś mi nie chciało utworzyć tego pliku, także widzę, że kopii sobie nie zrobię...)

Swith

Port List

Chipset List

Module

Auto Detect

Dos Shell

Exit

W co teraz mam kliknąć? Ja myślałem, że trzeba w to pierwsze, ale wyskakuje ten błąd :frowning:

Pozdrawiam i dziękuje za pomoc!

Sprawdziłem, na stronach MSI jest nowszy BIOS v3.7

oraz Twoją płytę obejmuje możłiwość tzw LiveUpdate czyli

wykonania modyfikacji z poziomu Windows 9X/Me/2000/XP

Proponuję porzucić powyższą metodę (archaiczną - z użyciem dyskietki)

i zastosować się do ponizszego:

No więc ściągnołem, rozpakowałem i jak uruchamiam to pojawia mi się błąd “Aplikacja nie została właściwie zainicjowana (0xc000007b). Kliknij przycisk OK, aby zakończyć aplikację” :(. Korzystam z Windows XP SP2.

Być może mechanizmy “obronne” Windows XP SP2 coś mieszją ;/

I to by było na tyle co zdalnie mógłbym pomóc ;/ ;/

No dobrze, zainstalowałem ten Fuzzy Logic a po nim LiveUpdate i nie wyskoczył już ten błąd :). Zainstalowałem go, i znalazło mi nowszy bios. Nacisnąłem, żeby go ściągnął, po czym musiałem włożyć dyskietkę (bo opcja aktualizacji biosu przez Windows nie była dostępna). Włożyłem i program skopiował sobie wszystkie pliki, po czym uruchomił komputer. Aktualizacja przeszła pomyślnie (chyba) i na końcu kazał wyciągnąć dyskietkę i uruchomić ponownie komputer. No i teraz koniec. Mianowicie monitor się wyłączył, komputer sie uruchomi i tyle. Nie odczytuje ŻADNYCH stacji (dyskietka, napęd). Jak się okazało padł bios :(. Musiałem oczywiście za nią zapłacić :confused:

No i teraz mam pytanie, co ja źle zrobiłem? Co się stało, że zepsuł się bios?

Przepraszam, że piszę dopiero teraz, ale komputer był w naprawie :frowning:

Pozdrawiam

A wartości zapisane w BIOS-ie(CMOS) zostały zresetowane ? po wgraniu nowego BIOS-u ;/

Jeżeli komp nie staruje to rozładowujemy podtrzymanie CMOS zworką odpowiednio przestawioną!

Napisałem wyraźnie :

Mógł to być jednak przypadek że nowy BIOS nie załadował się poprawnie ;/

A czy w tej chwili masz nowszą wersję BIOS-u w swoim komputerze ?

Próbowałem wyciągać baterię i zmieniać zworki, jednak nic nie pomogło :frowning:

Sprzedawca powiedział, że niby najnowszą, ale jak sprawdę programem Aida32 to pisze, że bios starszy niż 2 lata (dokładnie to chyba 2002 rok).

Komputer niby chodzi szybciej, także już można powiedzieć, że jest ok, ale chciałbym się dowiedzieć co ja źle zrobiłem. Bawić się w wgrywanie nowego biosu nie chce, bo znów coś zepsuje…

Ale dzięki za pomoc!

Ostatnia wersja to 3.7 z 2002-10-22

Jeżeli tak, to przynajmniej jedną sprawę masz z głowy :wink:

Ściągnij sobie SIW i w pozycji BIOS odcztaj wersję:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=1510&t=93

Nie zawsze się to da do końca ustalić ;/

Proszę:

Property	Value

BIOS Version	AMIINT - 10

	Version 1.00                    

BIOS Date	10/14/02

BIOS Vendor	American Megatrends Inc.        

Version	07.00T                          

Release	01/31/2002                      

BIOS Size	256 KB

Characteristics	- supports booting from ATAPI ZIP drive

	- supports booting from LS-120

	- supports AGP

	- supports legacy USB

	- supports ACPI

	- Multi Processor supported by BIOS

	- supports INT 10 CGA/Mono video services

	- supports INT 17 printer services

	- supports INT 09 and 8042 keyboard services

	- supports INT 05 print-screen

	- supports INT 13 3.5-inch/2.88M floppy services

	- supports INT 13 3.5-inch/720K floppy services

	- supports INT 13 5.25-inch/1.2M floppy services

	- supports INT 13 5.25-inch/360K floppy services

	- supports Enhanced Disk Drive specification

	- BIOS ROM is socketed

	- supports selectable boot

	- supports booting from CD-ROM

	- ESCD support is available

	- allows BIOS shadowing

	- upgradeable (Flash) BIOS

	- supports APM

	- supports Plug-and-Play

	- supports PCI

	- supports ISA



DMI Version	2.3 @000F0080

Czyli na to wygląda, że to nie jest najnowsza wersja :(. A czym się różni?

A tak się chciałem spytać, do czego służy ta opcja

Ja nic w biosie nie grzebałem. Mogło to spowodować uszkodzenie biosu?

Wygląda to na: BIOS Date 10/14/02 czyli z pliku opisu v3.7 -ostatnia wersja

Szczegóły na stronie ponizej - także co dana wersja zmienia.

http://global.msi.com.tw/index.php?func … rod_no=289

Blokuje przed przypadkowym flashowaniem BIOSU, aby zezwolić na flash

musi być ustawiona na enabled

No trudno. A tak się spytam, jaki może być “największy” procesor do mojej płyty głównej? Bo na opakowaniu jest Athlon 1800+ (i takowy mam), a jak próbowałem tydzień temu wgrywać ten nowy bios to coś pisało 3000 MhZ. Próbował ktoś wkładać taki?

Pozdrawiam