Dysk twardy stuka podczas pracy i zawiesza komputer


(Plocki2) #1

Witam. Mamy z żoną problem z dyskiem systemowym na jej komputerze. Podczas pracy dysku słychać czasami pojedyncze stuki. Dysk często zawiesza system. Załączam screeny z HD Tune. Bez error scanu bo właśnie jest wykonywany i jeszcze troche to potrwa, ale już widać 3 bad sector. Proszę o ocene wyników z HD Tune


(JNJN) #2

Jak stuka, możliwe,że mechanika dysku siada? wysoki parametr 03?

 

Dlatego prawdopodobnie się zawiesza,że ma problemy z powierzchnią dysku, parametr 01,05,OD,C4,C5

 

Generalnie trzeba raczej go wymienić na sprawny, a godzin pracy też ma sporo, bo ponad 15 tysięcy.

 

Szkoda się męczyć.


(Guiness) #3

Dysk pada fizycznie. Jeżeli są na nim jakieś ważne dane to od razu skopiujcie. Wiesza bo już przeszedł w tryb PIO. Można to chwilowo naprawić usuwając odpowiedni kontroler w Menedżerze urządzeń i restartując komputer, ale to pomoże tylko na baaardzo krótko. Lepiej skopiować cenne dane.


(Dimatheus) #4

Hej,

guiness , a skąd wniosek o przejściu dysku w tryb PIO? Przecież HD Tune jasno informuje, że aktywny tryb to UDMA 5. Zresztą 2,5% użycie procesora przy odczycie dysku nie jest możliwe w trybie PIO.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Guiness) #5

Ok, może trochę się zapędziłem, ale zdarza się że takie programy pokazują że wszystko jest ok a dysk pada. Tryb najpewniej sprawdzić zerkając w opcje kontrolera w Menedżerze urządzeń. Sam przez to kiedyś przechodziłem próbując różnych sposobów. W przypadkach które znam przy takich objawach najczęściej dysk był już w PIO. Stuki i wieszanie sugerują problemy z pracą głowicy i odczytem danych z powierzchni. Ten dysk już trochę przeszedł więc nie ma się co zastanawiać nad wymianą.

Z HDTune widać też , że dysk jest jeden ale z dwiema partycjami “system” i “work”. Ta druga podejrzewam, że z danymi. Jak padnie, to wszystko naraz więc nie ma się co zastanawiać nad nowym dyskiem i przeniesieniem danych.


(Plocki2) #6

Czy dwa lata pracy dysku czyni z niego pretendenta do “padaki”?  :-) Mam dysk Seagata z 2001 roku i do dziś żyje w drugim komputerze. Chyba trafił się taki egzemplarz Samsunga. Na marginesie dodam, że nie ufam tej firmie jeśli chodzi o dyski twarde. Tak, czy inaczej, nowy dysk już kupiony (Seagate 1TB). Dzięki za jak zwykle szybką pomoc. Pozdrawiam.


(JNJN) #7

 

Przy obecnych dyskach, będziesz zadowolony, jak przeżyje 5 do 10 tysięcy godzin.

 

Tylko obecnie seria WD black z 5 letnią gwarancją.