Dysk twardy - utrata danych

Witam, posiadam dysk twardy 500gb WD, w pewnym momencie dysk przestał być rozpoznawany, i żaden komputer, ani telewizor go nie widzi, czy mógłby mi ktoś doradzić jak mogę odzyskać/przywrócić dane z dysku, lub go jakoś naprawić?

i jakiego programu użyć ewentualnie?

Skoro żaden komputer nie rozpoznaje dysku, to na czym chcesz uruchomić program do odzyskiwania danych? Możesz ewentualnie spróbować wyjąć dysk z obudowy (jeśli jest taka możliwość) i podpiąć go do komputera bezpośrednio bo możliwe, że zepsuł się kontroler usb w obudowie.

podobno są programy do zrobienia tego, nie potrafię wyjąć dysku z obudowy i nie chce się tym bawić bo zepsuje

Tak, są dziesiątki programów do odzyskiwania danych, ale dysk musi być widoczny w komputerze.

Skoro się boisz że zepsujesz coś, co i tak w tej chwili nie działa, to oddaj dysk firmie zajmującej się odzyskiwaniem danych i zapłać za to grube pieniądze. AMEN.

Witam, najpierw sprawdź czy dysk jest wykrywalny w BIOS - może po prostu padła tylko partycja / partycje a dysk fizycznie jest sprawny. Sprawdź czy są objawy takie jak stukanie itp - czy dysk wogóle działa po włączeniu komputera (dźwięk pracy itp) - jeżeli nie to problemem może być elektronika dysku - czasem warto poszukać takiego samego dysku i po prostu zamienić płytkę z elektroniką wtedy odzyskasz dane.

Programy to np bardzo dobry Partition Recovery, lub Ontrack Recovery

Pozdrawiam

zapomniałem dodać że to dysk zewnętrzny, w biosie ciężko zobaczyć, dysk (po głosie poznać) chodzi normalnie, tylko dioda się świeci stale, a nie miga

Zanim zaczniesz się bawić z programami, zrób kopię dysku, np. programem DMDE.

Potem przeskanuj nim kopię i może coś Ci się uda zrobić.