Dysk twardy w laptopie do wymiany! Pomóżcie wybrać nowy


(QQłka) #1

Witajcie.

Mam problem z dyskiem twardym w swoim laptopie (jest to dysk na którym znajduje się system). Wygląda na to że zakończył on już swój żywot - technologia pamięci Intel Rapid sygnalizuje stan: zagrożony. Dodatkowo użycie CrystalDiskInfo potwierdziło jego zły stan.

Wygląda na to, że konieczna będzie wymiana dysku na nowy…

W tym miejscu chciałabym poprosić Was o radę, ponieważ kompletnie nie mam pojęcia jaki dysk wybrać - po prostu nie znam się na podzespołach komputerowych…

Czy nowy dysk musi być identyczny jak ten, który jest obecnie w laptopie? A może mogę wybrać dysk innego producenta z większą ilością obrotów?

Doradźcie proszę jaki byłby odpowiedni do mojego komputera… nie ukrywam, że chciałabym aby dysk był dobry, ale możliwie jak najtańszy (warunek: musi być nowy nieużywany, oraz musi być dostępny na terenie Warszawy abym mogła go sama odebrać).

Specyfikacja techniczna mojego laptopa dostępna jest pod linkiem:

http://laptopy.benchmark.pl/test-laptop … 040ew.html

Dysk twardy: Toshiba MK7559GSXP, 750 GB, 5400 rpm

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :slight_smile:


(falcon89) #2

Pokaż screena z Crystal Disk Info (zmień ustawienia, Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), wszystkie parametry.

Czy rozkręcałeś laptopa, czy dysk jest w koszyku/sankach?


(Michał_misiek) #3

Zaglądnij do jakiegoś stacjonarnego sklepu komputerowego w Twojej okolicy skoro chciałbyś odebrać towar osobiście

Dysk można zamontować inny, szybszy, przykładowo firmy Western Digital - WD, bądź Seagate. Pojemność jaką wybierzesz zależy tylko od Ciebie, im większy tym droższy

przykładowo model: WD5000BPKT 500GB SATAII 16MB 7200rpm

jest to co prawda mniejszy od tego który teraz posiadasz


(falcon89) #4

Nie.

Bez problemu.

Dysk 1TB (mimo że mają 5400 rpm to powinny być szybsze)

Western Digital Scorpio Blue 1TB

Seagate Momentus Spinpoint 1 TB


(QQłka) #5

falcon89:

laptop nie był przeze mnie rozkręcany - nic nie ruszałam, więc niestety nie wiem w jakiej konstrukcji znajduje się dysk.

Oto screen z ustawieniami wg Twoich zaleceń:

http://img577.imageshack.us/img577/3856 … anie88.png

Panowie, pomóżcie mi proszę jeszcze w kwestii instalacji systemu na nowym dysku - też nie bardzo wiem jak się do tego zabrać.

Posiadam wypalone Recovery na DVD (niestety były one robione kilka tygodni temu, czyli po ok 2 latach użytkowania laptopa). Czy mogę w jakiś sposób skorzystać z tych płyt aby postawić system na tym nowym dysku?


(falcon89) #6

Screen z Crystal dobitnie potwierdza bardzo zła kondycję dysku.

Proponowałbym czystą instalację (musiałbyś zdobyć nośnik z Windowsem w takiej wersji jaką posiadasz, pożyczyć od znajomego) wykorzystując klucz z naklejki na laptopie.

Niezbędne sterowniki znajdziesz na stronie producenta laptopa.

By uniknąć możliwych problemów z aktywacją systemu możesz skorzystać z tego poradnika kopia-aktywacji-systemu-windows-windows-office-2010-t487450.html

Dodane 25.05.2013 (So) 16:53

Jeśli chcesz skorzystać z HP Recovery http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?docname=c01904674&lc=pl&cc=pl&dlc=pl#N720


(QQłka) #7

Niestety nie mam żadnej możliwości zdobycia płyty z systemem Windows 7 więc pozostaje mi tylko opcja z użyciem utworzonych płyt Recovery.

Przyznam szczerze, że jeszcze nie korzystałam z tych nośników… i stąd kolejne pytanie - czy jeśli wrzucę w laptopa nowy czysty dysk, po czym odpalę płyty Recovery wg poradnika który mi wkleiłeś - mogę być spokojna że otrzymam system z fabrycznymi ustawieniami dokładnie tak jak po pierwszym uruchomieniu laptopa (łącznie z utworzeniem na tym nowym dysku parycji Recovery) ?


(Michał_misiek) #8

Na tym nowym dysku nie utworzy się już nowa partycja recovery , stąd właśnie są te płytki by można było przywrócić swój oryginalny system za ich pomocą.

Nie masz się co martwić, system będzie w pełni legalny po przywróceniu.

Warunkiem jest tylko prawidłowe utworzenie płyt recovery, jeśli są prawidłowo wypalone, system wstanie z ustawieniami fabrycznymi.

Pozdrawiam