Dysk twardy Western Digital czy Toshiba?

Witam serdecznie
Zastanawiam się nad kupnem jednego z dysków:
https://www.alsen.pl/podzespoly-pc/dyski-twarde/dyski-wewnetrzne/western-digital-wd-blue-wd10ezex-1tb-3-5-sataiii-64mb-7200rpm
lub
https://www.alsen.pl/podzespoly-pc/dyski-twarde/dyski-wewnetrzne/toshiba-dt01aca100-1tb-3-5-sata3-32mb-7200rpm

Będzie to dysk do laptopa i wstępnie zdecydowałam się na WD gdyż ma najwięcej opinii pozytywnych w necie. Aczkolwiek do tej pory miałam dysk Toshiba i wszystko było ok.
Boję się co do WD trzech rzeczy.

  1. Podobno jest strasznie głośny
  2. Wywołuje “wibracje”, a nie wyobrażam sobie tego w lapku
  3. Bardzo szybko pojawiają się bad sektory.
    Jak sądzicie?

Ale te oba dyski to modele 3.5" (do komputerów stacjonarnych), a nie do laptopów - do nich trzeba kupować modele 2.5", np. takie:
http://www.alsen.pl/podzespoly-pc/dyski-twarde/dyski-wewnetrzne/hgst-travelstar-500gb-2-5-7200rpm-sata3-7mm-32mb

Tak to jest jak amatorka kupuje.
Dzięki za info

1 polubienie

Ten drugi dysk co podał Kolega Pablo jest bardzo dobry, gdzieś czytałem jakiś raport i był on na pierwszym miejscu jeśli chodzi o bezawaryjność, polecam !

Hitachi?
Sam mam w ThinkPadzie, nie długo bo około pół roku ale mogę jak najbardziej polecić.
Mam 5k1000, szybki, cichy i zimny.
Ponadto dodam że Hitachi słynie z bezawaryjnych dysków, najsolidniejsze dyski na rynku.

1 polubienie

Dzięki Kochani za odpowiedź.

Podałem pierwsze dwa najtańsze dyski 2.5" z listy sklepu*, ale sam mam od prawie 3,5 roku taki dysk HGST Travelstar 1TB w netbooku, jest bardzo szybki, cichy i niezawodny (producent daje na niego 3 lata gwarancji). No i cenę ma atrakcyjną. A w morele.net jest sporo tańszy. A 1,5 roku temu kupowałem taki sam dysk dla znajomego (jest zadowolony).
Mój dysk już przepracował prawie 14,5 tys. godzin:

  • z modeli o 7200 obr/min, które są zauważalnie szybsze (o jakieś 20%), niż modele 5400 obr/min, a wcale nie pobierają zauważalnie więcej prądu, bardziej się nie grzeją i nie są głośniejsze
1 polubienie

Ok, ale czy ten dysk będzie dobry do każdego lapka? Tzn aktualnie mam dysk ze złączem SATA II. Płyta główna to Compal Model 30F4 (CPU) Wersja 99.B6. Ewentualnie czy jeszcze jakieś dane potrzebne są?
Tutaj jest złącze SATA III i prędkość 7200 dlatego się zastanawiam

Jeśli chodzi o interfejs (złącze), to SATA są ze sobą zgodne, więc nie ma znaczenia, czy masz SATA II, czy SATA III, te dyski będą pasować. Prędkość dysku nie jest problemem (większa to dysk szybciej działa).
Jedyną ważną sprawą jest ilość miejsca na dysk w laptopie (mowa o jego grubości) - czasami w laptopach (płaskich, nowoczesnych) są stosowane dyski o wysokości 7 mm, a nie 9,5 mm (patrz podane przeze mnie linki w drugim poście), ale w większości modeli da się użyć dysków standardowej grubości, tj. 9,5 mm.

Nie martw się, będzie normalnie działał.

Mój aktualny dysk to TOSHIBA MK3252GSX. I zdecydowałam się ostatecznie na ten HGST Travelstar 1TB 2.5’’ SATA3 32MB 7200rpm. Czyli będzie na pewno dobry, tak?

TAK, jak najbardziej.

PS. Ale ktoś Ci pomoże z przegraniem systemu i danych na ten nowy dysk?

Tylko uważaj jak będziesz szukać cen w innych sklepach czy na allegro, bo ten dysk występuje w 2 wersjach: 5400 i 7200 rpm i z buforem 8 i 32 mega. http://www.alsen.pl/search?query[menu_item]=&query[querystring]=HGST+Travelstar+1TB

Oznaczone 5k1000 i 7k1000.
Ja posiadam 5k1000, nie mam absolutnie powodów do narzekania.

Wiem, wiem. Wybiorę ten z 7200rpm.
A jeśli chodzi o oprogramowanie, zgrywanie danych itp to jestem “specem” w dziedzinie :wink:
Z hardware to co innego, dopiero zaczynam zabawę więc się uczę.

W to nie wątpiłem, miałem raczej na myśli ewentualny problem z podłączeniem nowego (drugiego) dysku HDD do laptopa - trzeba mieć przejściówkę (SATA => USB) albo po prostu kieszeń na dysk zewnętrzny. Lub posiłkować się komputerem stacjonarnym.

Zgrałam na dysk zewnętrzny. Mam inne pytania.
Mój sprzęt to w skrócie HP Pavilion dv7. 2,26 Intel, 3GB RAM. Teraz mam Win 7, ale chcę się przenieść na 8.1 i ewentualnie 10 (m.in. ze wzgl na menu start)
I właśnie, jak taki system w wersji 64 bit będzie współgrał z moim sprzętem?
Wiem, że wymagania to 2gb ramu i bodajże 1GHz, ale teoria nie równa się praktyce stąd pytanie.
I jeszcze jedno. Mam SMART TV i nie ukrywam, że oglądanie filmu czy zdjęć przez wifi z lapka na tv to przyjemność. Do tej pory korzystałam z Samsung Allshare, ale podobno Win 10 jest nieobsługiwany,
Jeśli tak to jest na to jakiś sposób? Ewentualnie inny program, który go w pełni zastąpi?
Dzięki za pomoc.
Pozdr
Ania

System 64-bitowy ma sens wtedy, gdy masz 4 GB i więcej pamięci RAM. Jak jest jej mniej, to ta kluczowa zaleta tego systemu będzie niewykorzystana. Zetknąłem się z kilkoma komputerami z Win 7 64-bit, które miały tylko 2 GB pamięci RAM i działały strasznie wolno (“muliły”), bo cała pamięć RAM była bez przerwy zajęta i system musiał używać praktycznie non stop dysku twardego (jako pamięci wirtualnej).
W dodatku system 64-bitowy zajmuje nieco więcej pamięci RAM, niż system 32-bitowy, więc w przypadku, gdy RAM-u jest mniej niż 4 GB, jest to poniekąd marnotrawstwo.
Zatem przy Twoich 3 GB RAM w laptopie zalecam jednak system 32-bitowy, no chyba że planujesz w niedalekiej przyszłości rozszerzyć posiadaną pamięć RAM np. do 4 lub 6 GB.
Poza tym przy zmianie systemu operacyjnego (na Win 8.1 lub Win 10) upewnij się, że posiada on wbudowane sterowniki dla danego laptopa lub producent udostępnia je na swojej stronie www.

1 polubienie

Przesiadka na dyszkę to dobry pomysł, jeżeli masz legalną 7-kę ciągle możesz łatwo zaktualizować za darmo.
64bit system na 2GB działa topornie.
Na 3GB już da się normalnie pracować ale te 4GB polecam jako noezbędne minimum.
Poniżej instaluj 32bity chyba że planujesz powiększyć pamięć jakoś w najbliższym czasie.