Dysk Twardy

Zgadzam się z Tobą McDracullo :wink: W pewnym sensie masz racje. W serwisie w którym pracuje 70% dysków które proponujemy do zestawów to dyski SAMSUNG. WD nie sprowadzają, ponieważ hurtownia ich nie oferuje, ale to się zmieni :wink:

Jakieś dwa lata temu dyski Samsung były bezawaryjne i do tego 3 letnia gwarancja. Toinponowało, jeżeli chodzi o wykonanie :wink: Jednak na chwile obecną sytuacja się nieco zmieniała. Coraz więcej dysków które przychodza jest uszkodzonych i coraz więcej się ich psuje ( pukanie igły o talerz, bad sectory, brak spójności danych itp) Ale od tego jest gwarancja :stuck_out_tongue_winking_eye: Jednak ja polecam WD. Każdy preferuje coś innego także rozumiem Cie McDracullo i niemam nic do Ciebie. Miło sięz Tobą dyskutowało.

:slight_smile: JA jednak na te dyski nie narzekam. Żaden z moich kumpli również. Nic nigdy nei stało nam sie z SAMSUNGAMI, no i chodzą dość cicho. JAk o dysk sie niedba to ma się problemy ze sprzętem. JA włąśnie takie problemy miałem z moim starym WD:Caviar (chyba!) ale to było dawno (dysk miał pojemność 405MB ;)), ale to nie wpływa na mój obecny “sąd” nad WD ( po 1 to było dawno, po 2 nie dbałem o sprzet, a raczej nie umiałęm sie z nim obchodzić jak należy). O ile sie nie myle gwarancja w SAMSUNAGCH jest door-to-door (jak kupowalem swoj to taka właśnie była-zaproponował mi ją sprzedawca), a jaka jest w wypadku WD??

Coś takiego tylko mniejszego.

POZDRAWIAM!!

Gwarancja w WD jest identyczna jak w SAMSUNGACH :wink: 3 lata. Jednak gwaranję daje hurtowania a nie producent także i tak trzeba dostarczyc sprzęt do sklepu, a oni wysyłają na swój koszt. Door to Door ma GAINWARD!

Ja mam taką samą płyte głowna i z dyskiem twardym WD CAVIAR 160 GB SATA chodzi bezproblemowo. Lecz poleciłbym ci tej samej firmy dysk 250 GB.

Mi taką w sklepie zaproponowali, więc może sklep działa na tej zasadzie. :slight_smile:

Ja również planuje zakup dysku 250GB lub 300GB. Kiepsko znam się na sprzęcie więc chciałbym się porodzić na co zwracać szczególną uwagę, chodzi mi głównie o zgodność z płytą główną, czy moja płyta obsługuje dyski większe niż 127GB i z jakim interfejsem wybrać dysk? Obecnie mam dysk z ATA/100, czy moja płyta obsłuży ATA/133, czy oba dyski muszą mieć ten sam interfejs, czy może być jeden z ATA/100 a drugi z ATA/133?

Screen z Everesta

6k7nidn12cjf217u.gif

Przy tej płycie trzeba zrobić tak - wgrać najnowszy bios(dokładnie do Twojej płyty i rewizji PCB) - pożyczyć dysk 200-250 i sprawdzić czy płyta widzi - brak dokładnych informacji.

Myślę że bezpieczna wielkość dysku dla tej płyty to 120 -160GB.

Dysk może być ATA100/133 będzie dobrze.

http://www.ecs.com.tw/ECSWeb/Downloads/ … nload.aspx

?categoryid=1&typeid=3&detailid=125&DetailName=Driver&DetailDesc=P6VXAT(1.0)

&MenuID=0&LanID=0

* Złączyć linka.!!

Nie mam, od kogo pożyczyć takiego dużego dysku żeby sprawdzić czy moja płyta będzie go widziała.

Co się stanie, kiedy podłączę dysk większy niż moja płyta obsługuje? Płyta będzie go widziała jako mniejszy, czy w ogóle nie będzie działał?

Tak - co prawda są metody zastępcze,ale nie polecam - czyli karta PCI z kontrolerem ATA,programy producenta dysku.

Masz chłopie problemy…

Zakup dysku nie jest skomplikowany przecie.

Najlepszym wyborem pomiędzy ilością GB, a ceną są dyski o pojemności 250GB

Jest to troche dziwne, ale dyski o interfejsie ata100 i sata(150) lub sataII(300) mają podobne prędkości. SATA są szybsze o jakieś 5%.

Ważne żeby:

  • dysk miał dużo pamięci cache(8mb do 16, najlepiej 16mb bo kosztują nieco więcej a wydajnośc jest o wiele wyższa)

  • 7200 obrotów(dyski o szybszych - 10 tys obrotów są bardzo drogie)

  • technologia NCQ czyli kolejkowanie poleceń, przyspiesza dysk o 10, jeśli nasza płyta główna to obsługuje(np. nforce 4)

Warto kupić Samsunga SpinPoint 250GB(SATAII, 16MB cache, 7200obr/sek) Kosztuje jakieś 370 zł. Troche to jest, ale warto zwłaszcza że masz 3 lata gwarancji i duża żywotność.

A czy może zauważyłeś że piszemy cały czas o dyskach ATA , a Ty wyskakujesz z SATA - poczytaj zanim coś napiszesz.