Dysk tylko do odczytu

Witam
Posiadam w kompie 3 dyski - systemowy SSD Goodram i dwa dyski Samsung 500GB spięte w raid. Dyski Samsunga są już stare i postanowiłem, że będę je wymieniał, zakupiłem z tego powodu nowy dysk Seagate 1TB, ale okazało się że przyszedł popsuty i konieczna jest wymiana. Kombinowałem z różnymi opcjami by go jakoś odpalić, ale poległem i teraz mój dysk na dane jest z atrybutem “tylko do odczytu”. Jak mogę to naprawić? Bios jest ustawiony tak jak był - system stawiałem w ustawieniach AHCI. Moja płyta to ASROCK P67 PRO3.

Wejdź do CMD jako administrator, potem:

list disk

Wyświetlą się dyski. Wybierz swój z listy, jak to będzie np. drugi:
select disk 2

Pokaż volumeny:
list volume

Wybierz partycję, którą myślisz że masz do odczytu np drugą:
select volume 2

Pokaż ją szczegółowo:
detail volume

Jak rzeczywiście read-only, usuń atrybuty:
attr disk clear readonly
attr volume clear readonly

Zobacz, czy już ładniej pokazuje:
detail volume
Możesz zobaczyć jeszcze ‘detail disk’

Polecenie list nic nie daje. Jest błąd "Nazwa “list’ nie jest rozpoznawalna”.

przed wszystkimi komendami uruchom diskpart

1 polubienie

Chyba będą problemy :frowning:

bachus napisał jako przykład dysk drugi, u Ciebie jest to 1

Wiem wiem, ale diskpart pokazuje, że dysk nie jest tylko do odczytu. W macierzy raid chyba coś się popsuło.

Czy masz jakieś kłopoty z czytaniem?
Skopiuj to co napisał Bachus do notatnika, wstaw odpowiednie numery dysków, sprawdź WSZYSTKIE woluminy dysku 1.
Atrybuty zmieniaj tam gdzie potrzeba.
Serwis sobie poradzi, za drobną opłatą.

Mój błąd, po włączeniu CMD (jako administrator) najpierw wpisz: diskpart. Na screenie pokazałeś jakiś wolumen 120GB a na pierwszym zrzucie z Windowsa jest jakiś 300GB? Poskacz po volumenach i sprawdź każdy.

Tak jak pisałem diskpart we wszystkich volumenach podaje przy pozycji “Tylko do odczytu - NIE”. Problem musi siedzieć w innym miejscu. Dysk SSD ma 240GB i z nim nie ma żadnych problemu. Ten volumen 120GB o którym wspominasz to partycja systemowa przed kupnem dysku SSD. Obecnie nie znajduje się na niej żaden system.
Edit:
Udało się naprawić problem poprzez przywrócenie systemu kilka dni do tyłu. Coś musiało się pomieszać w ostatnich dniach. Dziękuję za pomoc :slight_smile: