Dysk w kieszeni usb, system nie widzi co to za dysk

witam,

zakupiłam sobie dysk western digital WD1200VE 120GB i włożyłam go w kieszeń. wszystko działa należycie, ale system nie widzi, że to jest dysk WD1200VE i nie mam dostępu do jego S.M.A.R.Ta, pomimo, iż dysk ten posiada takową funkcję.

próbowałam wyszukać sterowniki do tego magazynu, ale jakoś bez powodzenia.

ah, dodam jeszcze, iż ściągnęłam ze strony producenta narzędzia do jego dysków i one tez go nie rozpoznają. generalnie jest to jakiś mass storage czy coś…

mam też toshibę w kieszonce usb i nie ma takiego problemu - system widzi, że w tej kieszonce siedzi toshibka…

czy to w jakiś sposób może źle wpływać na pracę mojego dysku?

co o tym myslicie?

pozdrawiam

A dysk ma założone partycje i sformatowane?

jasne, ale to nic nie zmieniło. w ogóle nie było tak łatwo dostać się do opcji formatowania, bo na początku wywalał komunikat który zignorowałam, dając odpowiedź “nie” co zaowocowało umieszczeniem znaczka zakazu przy opisie dysku, zaś wybierając menu kontekstowe z tej niesformatowanej partycji, opcja formatowania/tworzenia partycji była niedostępna. oczywiście mówię o narzędziach systemowych/administracyjnych.

Złączono Posta : 27.03.2007 (Wto) 11:29

nawet jak patrzę na ustawienie zworek to bez żadnej zworki jest master/single. więc zworki tez odpadają…

A czy BIOS komputera wykrywa poprawnie dysk? Może to wina BIOSu który nie radzi sobie z takimi dużymi dyskami. A ten komunikat który zignorowałaś to było przygotowanie dysku do instalacji sprzętowej niejako służy to w celu udostępnienia opcji dzielenia na partycje i formatowania. Windows po restarcie powinien jeszcze raz zapytac o przygotowanie tego dysku. Jeśli tego nie zrobi to można w menedzerze urządzeń spróbować opcji “wykryj urządzenia” i po tym ten komunikat powinien znowu sie pojawić. Można też próbować programem typu Partition Magic i pokrewne… i tam zakładać partycje.

sformatowałam już ten dysk, wywołałam sobie to okno ponownie i wszystko poszło gładko.

nie sądzą aby była to sprawa BIOSu gdy podłączałam dysk do 3 różnych komputerów, jeden z nich na dość świeżym chipsecie i żaden z nich nie widział tego urządzonka. oczywiście sam dysk działa i wszystko gra elegancko, tylko martwi mnie ta niemożnośc dostępu do funkcji S.M.A.R.T.

Może masz SMART w biosie ustawioną na disabled i trzeba włączyć na enabled i zapisać bios Save.

Pomoc książka do płyty głównej.

no chyba, że jest opcja blokowania SMARTa z usb, hehehe. mam inny dysk w innej kieszeni i ten chodzi bez problemu, poza tym wszystkie dyski IDE też nie mają problemu ze smartem. to musi być definitywnie jakiś ból tej kieszeni… innego wyjaśnienia nie znajduję.