Dysk w laptopie, zerowanie?

(igrek) #1

Cześć mam dysk samsunga w moim laptopie, zauważam że dysk bardzo często mieli przez co system strasznie się ścina, w momencie mielenia słychać jak po talerzu lata (iglica?) nie wiem jak to się nazywa dokładnie, dysk jest ATA, czy zerowanie pomoże? Spróbuję najpierw zwykłą defragmentację. Potem wrzucę smart i dokładny model.

(Ciuci) #2

Bez smarta nie da się stwierdzić czy zerowanie jest konieczne.Jeżeli bad sektory są fizyczne to nic nie zrobisz już.Pamiętaj że zerowanie to bezpowrotna utrata danych.

(system) #3

"Zerowanie" to informatyczny powrót dysku do nowości, czyli bez danych. Sposób, który stosuję od wielu lat, to: wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html Jeśli przejdzie tę procedurę bez zastopowania , to możesz uznać dysk za sprawny.

(igrek) #4

Tu jest SMART, powiedzcie mi czy jego zerowanie pomoże między innymi w tym żeby mi tak nie mielił? Jak zaczyna mielić to zanim się przeglądarka odpali mija 6 minut... Masakra, wiem że raczej śmietnik, ale jeszcze trochę musi podziałać.

izxm.jpg

(Aciwurra 69) #5

Możliwe że pomoże. Po zerowaniu wykonaj remap i podaj wyniki.

(igrek) #6

Poczekam na interpretację odczytu SMART, laptop służy tylko do gg internetu i tv w pracy, ale jego praca mnie strasznie denerwuje, zawieszki systemu widać w momencie jak dioda dysku świeci, i słyszę go dość wyraźnie.

(Aciwurra 69) #7

Interpretacja jest taka że musisz wykonać scan MHDD inaczej niczego się nie dowiesz . Ja stawiam że C6 w tym wypadku to uwalone sektory nie do ruszenia innymi słowy proces zerowanie się na nich zawiesi i wywali bład , ale być może się uda a czasem bywa że są wpisy C6 a scan jest czysty.

(Ciuci) #8

Atrybut C6 to są problemy z powierzchnią lub mechaniką dysku.Pewnie dlatego głośno pracuje,tego nie wyzerujesz już.Ponadto jest jeszcze atrybut c4,też krytyczny dla dysku.

Jak napisał boleklolek,zrób skan powierzchni dysku w MHDD,zobacz jakie są odczyty.

(igrek) #9

A co ten C4 oznacza? Dysk ma zamiar wybuchnąć? :smiley: za ile mniej więcej się mogę spodziewać awarii? Mielenie też jest spowodowane tym atrybutem C6?

(Aciwurra 69) #10

C4 to są próby odczytu danych z uszkodzonych sektorów i przeniesienia ich do zapasowych i tu widać nie powiodło się dlatego masz dodatkowe oznaczanie pt. C6 . Teraz odnośnie mielenia ? Co jest tego powodem to nie tak łatwo określić , dysk jak widać ma jakieś problemy ? C6 o tym mówi ale nie mówi wiele więcej , poza tym dane z tych sektorów mogły były istotne dla dziania systemu stąd może objawy mielenia .

Jak pisałem nic więcej się nie dowiesz bez przeskanowania go a w dalszej kolejność być może zerowania.