Dysk w laptopie, zerowanie?

Cześć mam dysk samsunga w moim laptopie, zauważam że dysk bardzo często mieli przez co system strasznie się ścina, w momencie mielenia słychać jak po talerzu lata (iglica?) nie wiem jak to się nazywa dokładnie, dysk jest ATA, czy zerowanie pomoże? Spróbuję najpierw zwykłą defragmentację. Potem wrzucę smart i dokładny model.

Bez smarta nie da się stwierdzić czy zerowanie jest konieczne.Jeżeli bad sektory są fizyczne to nic nie zrobisz już.Pamiętaj że zerowanie to bezpowrotna utrata danych.

“Zerowanie” to informatyczny powrót dysku do nowości, czyli bez danych. Sposób, który stosuję od wielu lat, to: wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html Jeśli przejdzie tę procedurę bez zastopowania , to możesz uznać dysk za sprawny.

Tu jest SMART, powiedzcie mi czy jego zerowanie pomoże między innymi w tym żeby mi tak nie mielił? Jak zaczyna mielić to zanim się przeglądarka odpali mija 6 minut… Masakra, wiem że raczej śmietnik, ale jeszcze trochę musi podziałać.

izxm.jpg

Możliwe że pomoże. Po zerowaniu wykonaj remap i podaj wyniki.

Poczekam na interpretację odczytu SMART, laptop służy tylko do gg internetu i tv w pracy, ale jego praca mnie strasznie denerwuje, zawieszki systemu widać w momencie jak dioda dysku świeci, i słyszę go dość wyraźnie.

Interpretacja jest taka że musisz wykonać scan MHDD inaczej niczego się nie dowiesz . Ja stawiam że C6 w tym wypadku to uwalone sektory nie do ruszenia innymi słowy proces zerowanie się na nich zawiesi i wywali bład , ale być może się uda a czasem bywa że są wpisy C6 a scan jest czysty.

Atrybut C6 to są problemy z powierzchnią lub mechaniką dysku.Pewnie dlatego głośno pracuje,tego nie wyzerujesz już.Ponadto jest jeszcze atrybut c4,też krytyczny dla dysku.

Jak napisał boleklolek,zrób skan powierzchni dysku w MHDD,zobacz jakie są odczyty.

A co ten C4 oznacza? Dysk ma zamiar wybuchnąć? :smiley: za ile mniej więcej się mogę spodziewać awarii? Mielenie też jest spowodowane tym atrybutem C6?

C4 to są próby odczytu danych z uszkodzonych sektorów i przeniesienia ich do zapasowych i tu widać nie powiodło się dlatego masz dodatkowe oznaczanie pt. C6 . Teraz odnośnie mielenia ? Co jest tego powodem to nie tak łatwo określić , dysk jak widać ma jakieś problemy ? C6 o tym mówi ale nie mówi wiele więcej , poza tym dane z tych sektorów mogły były istotne dla dziania systemu stąd może objawy mielenia .

Jak pisałem nic więcej się nie dowiesz bez przeskanowania go a w dalszej kolejność być może zerowania.