Dysk WD, pomoc w odczycie SMART

Hej, mam dysk WD, który daje taki odczyt w HDtune

Przy próbie skanu programem diagnostycznym WD nastąpiła zawiecha i od tamtej pory już nie wstał. Talerze normalnie rozpędza, słychać że działa, ale nawet w biosie go nie wykrywa. Zakładam, że trup, ale chcę się z niego czegoś nauczyć. Chciałbym w końcu wiedzieć jak czytać te dane, ale mimo przeczytania wielu stron na ten temat nadal mam wątpliwości. Najbardziej chodzi mi o atrybuty 01, 05, C4 i C5.

  1. Jeśli wartość current nie spadnie poniżej progu to wtedy program wykaże fail tego atrybutu, dobrze rozumiem?
  2. Mamy atrybut 05. Próg to 140, wartość to 161 - czyli teoretycznie trochę zapasu jest jeszcze. Ale co w takim razie oznacza 311?
  3. c4 - wartość obecne 193, najgorsza 13, próg 0 a data 7 - Co oznaczają poszczególne numery? Jak zinterpretować dany odczyt?
  4. c5 - wartość 200, próg 0, data 13 - o co chodzi?

Z góry dzięki za pomoc.

PILNIE !!! zgrywaj dane i kosz i nowy.

Jak napisałem, domyślam się, że padł na amen. Natomiast bardziej chodzi mi o rozebranie odczytu SMART na części pierwsze.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

Mnóstwo tego w sieci.

Sam smart do tego dysku, wykazuje problemy tylko pod kątem pogarszającemu się stanu powierzchni. Jeśli są problemy z widocznością dysku to smart nie wykazuje aby pod tym względem miały być problemy. Czyli co do stanu dysku, nie można opierać się tylko na podstawie co wykazuje smart. Jeśli sugerować się z wykazu smart, to można spróbować zrobić operację zerowania o ile da się ją przeprowadzić bez zawieszenia, a potem ewentualnie remap. Smart pokazuje że jest 13 sektorów niestabilnych, ale nie można być pewny czy czasem nie jest ich więcej, oraz dodatkowo nie występują sektory o dłuższym odczycie, nie zakwalifikowane jeszcze jako bady.
Jeśli chodzi umiejętność interpretowania wykazu smart. To samo przeczytanie wszystkich opisów smart jakie można znaleźć w sieci, nie daje gwarancji że wszystko zrozumiesz, a potem może będziesz błędnie oceniał stan dysku. W praktyce ocena stanu dysku nie może opierać się tylko na podglądzie smart. Bo jak pisałem wyżej, ten smart nie zawsze informuje o problemach nawet jak dany problem podchodzi pod dany parametr ze smart. Choćby problem z widocznością nie zostało zapisane w smart choćby przy C7. Może taki brak wpisu problemu, wynikać z problemów poza dyskowych albo smart danego dysku kuleje. Jeśli chodzi o atrybuty i progi poszczególnych parametrów, one są tylko pomocnicze i nie zawsze są wyznacznikiem stanu dysku. Np.zdarza się że atrybuty; current, worst, nie są ruszone a wartość raw widnieje o wysokiej wartości. Co do progu, też jest pomocnicze i wartości atrybutów mogą być nawet nie ruszone a dysk może być w złym stanie albo trupem. Nie wiemy natomiast czy skan robiłeś z poziomu działającego systemu i dysku na którym są niestabilne sektory. Bo robienie skanu dysku, na którym jest system i z niego uruchomiony skan, może spowodować zawieszenie jeśli na niestabilnych sektorach znajdują się pliki systemowe albo program.

Każdy przypadek jest inny i trzeba połączyć objawy z odczytem smart dysku.

I odczyty smart mogą być OK, a dysk nie pracuje jak należy i odwrotnie.

Ale z wieloletniej praktyki wiem, że jak dysk ma już wpisy (wartość inna od zera) w pozycji 05, to nie nadaje się już na dysk systemowy i ewentualnie tylko na mało ważne dane.

Ja osobiście taki dysk wymieniam i nie użytkuję, czyli gwarancja lub utylizacja.

Ważne też jest, jak wartości raw parametrów np. (05) , (C5), rosną, to wtedy nawet na dane można sobie odpuścić.