Dysk WD10EZEX SATA3 + kontroler Silicon Sil3112

Witam,

 

Przymierzam się do kupna dysku twardego. Z racji tego, że chciałbym wziąć dysk SATA III (konkretnie ten model WD10EZEX, perspektywicznie) zastanawiam się, czy będzie on działał na SATA I. Moja płyta to staroć, Abit NF7 i to w wersji bez złącz SATA, dlatego mam na PCI kontroler SiliconImage w wersji Sil3112, który jak zdążyłem doczytać działa na SATA I (mam już do niego wpięty napęd DVD na SATA I).

 

Zdążyłem się już zorientować, że ze wsteczną kompatybilnością jest różnie, bo o ile do SATA II jest jeszcze w miarę, tak do SATA I już nie jest tak różowo. Stąd moje pytanie, może ktoś miał doświadczenie z podpinaniem dysków SATA III do płyt z SATA I albo kontrolerów jak mój i byłby wstanie napisać, jak to mniej więcej wygląda. Dysk nie będzie systemowym, a chcę wziąć tę wersję żebym już nie musiał martwić się o dysk w przypadku wymiany płyty i procesora wkrótce.

 

Pozdrawiam.

Prawda jest taka, że różnice między SATA II a SATA III na dyskach HDD są prawie nieodczuwalne. Jest to chwyt marketingowy. Różnica jedynie jest widoczna przy dyskach SSD. No i różnica jest w cenie bo dyski z interfejsem SATA II są droższe od III. Co do kompatybilności to jest różnie. Wiem, że można na pewno SATA II z I i III z II połączyć poprzez przepięcie zworek ale nie wiadomo mi o III z I

No właśnie. Byłem w Komputroniku i oczywiście dysk może współpracować, a może i nie, najlepiej sprawdzić konkretny dysk na kontrolerze, ale oczywiście zakupu nie będę mógł zwrócić, jeśli nie zadziała, a dysk będzie sprawny. Znalazłem wątek, w którym użytkownikowi udało się uruchomić dysk, który chcę kupić na SATA I poprzez dwie zworki. Jeśli chodzi o dyski SATA II to jest ich mniej, mają często mniej pamięci CACHE i są… droższe, jak piszesz…