Dysk WDC Blue - Operacja remapowania nie przynosi żadnych efektów

Hej,

 

Ostatnio dostałem do naprawy laptopa, na którym pojawił się problem z dyskiem. Okazało się, że dysk miał bad sectory - większość z nich okazała się problemami logicznymi i po zerowaniu dysku udało się ich pozbyć. Zostały 3 błędne sektory w miejscu, w którym znajdowała się partycja recovery z Windows Vista. Za nic w świecie nie da się ich przenieść do puli zapasowej - ponowne zerowanie i remap MHDD nie dają nic, tak samo jak i scan disk z opcją naprawy błędów. Spotkaliście się z taką sytuacją? Czy jakoś inaczej można sektory te przenieść - bo cały czas wiszą w S.M.A.R.T’cie jako sektory do przeniesienia.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus

To znaczy w jakim stanie konkretnie jest dysk. Te 3 błędne sektory są wykazywane w smart i też po skanie powierzchni się pokazują. Czy parametr 05 pokazuje że ileś sektorów było realokowanych. Jak wiadomo jak pula zapasowych sektorów jest wyczerpana to remap nie będzie miał powodzenia. Jak skan powierzchni potwierdza istnienie badów a pula zapasowych sektorów jeszcze powinna być według smart. Zostanie ominąć obszar przy partycjonowaniu jak 3 sektory są w miare blisko siebie. Jest też program do omijania badów tylko nie pamiętam jaka nazwa nie jest to HDD Regenerator. Jednak nie wiadomo czy dysk będzie w ogóle zdolny remapować sektorów nie tylko te 3 które wymieniłeś. I to że czasem nie oznacza że bady bedą się pojawiać bo dysk stracił zdolność remapowania/realokowania automatycznego czy wymuszonego przez użytkownika operacją remap. A próbowałeś firmowym narzędziem od WD o ile jak pisałem pula zapasowych sektorów powinna jeszcze być według smart ale czy będzie możliwe remapowanie.

Hej,

 

Tak - są pokazywane w analizie S.M.A.R.T jako sektory do przeniesienia - widoczne są też w czasie skanowania powierzchni HD Tune’m oraz MHDD.

 

Nie, żadne sektory nie były realokowane - w analizie ilość operacji, jak i realokowanych sektorów jest równa zero. Nie ma więc mowy o tym, by pula zapasowa się skończyła.

 

Tak właśnie zrobiłem - wszystkie 3 bady są na obszarze dawnej 10 GB partycji recovery.

 

Tego wolałbym uniknąć, bo zdarza się, że w czasie wykonywania program się zwiesza i pojawia się problem z tym, co dalej.

 

Nie, nie próbowałem - zupełnie zapomniałem o takim rozwiązaniu. Czasami te najprostsze są nieco poza zasięgiem wzroku. :slight_smile:

 

Pozdrawiam,

Dimatheus