Dysk z partycją podstawową nie dający się eksplorować

Witam

Sprawa wygląda tak. Postanowiłem sobie zainstalować win 7, zatem podłączyłem stary dysk pod wejście IDE, utworzyłem partycję podstawową (to chyba mój błąd), zrzuciłem tam wszystkie pliki, które chciałem później przekopiować w nowo zainstalowanym systemie.

Przed dokonaniem instalacji win 7 tworzę partycje. Tutaj moje kolejne pytanie, czy są jakieś ograniczenia względem tworzenia partycji mam 4, a z pozostałych 156 GB instalator nie pozwolił utworzyć kolejnej, czym to może być spowodowane ? może procesor nie obejmuje takiej pojemności ? choć na starym systemie (win xp sp3) spokojnie widział dysk 1tb i z innymi dyskami np pod IDE nie było problemu.

Wracając do meritum sprawy, zainstalowałem system, dysk IDE nie jest widoczny w “Mój komputer” jednak widać go w “narzędzia administracyjne->zarządzanie dyskami”. Jednak nie można go otworzyć eksplorować ani nic z tych rzeczy. Co mogę w takiej sytuacji zrobić i dlaczego tak się stało ?

Ograniczenie dotyczące 4 partycji podstawowych nie wynika od procesora, ale z budowy MBR. Możesz utworzyć partycję rozszerzoną w której skład może wejść nieskończenie wiele dysków logicznych.

Proponowałbym spróbować przypisać mu literę ręcznie, albo zamontować diskpartem. Daj zrzut ekranu z zarządzania.

Dodałem ręcznie literę i został wykryty. Dziękuję za pomoc :slight_smile:

Dodane 28.07.2012 (So) 7:07

A jeszcze takie proste pytanie. Jeśli nie będę chciał aby był wykrywany (ten dysk ide) bo i odłączę mu (po wyłączeniu zasilania) wtyczkę zasilającą Molex, tudzież taśmę IDE, czy takie włączenie/wyłączanie nie spowoduje utraty danych z tego dysku w przyszłości ?

Dane zapisane na dysku twardym HDD nie giną po odłączeniu zasilania.

Inaczej jest z pamięcią RAM,która jest pamięcią ulotną.

Rozumiem. Jest możliwość zmiany już utworzonej partycji podstawowej na rozszerzoną ? swoją drogą dziwne, że instalator win 7 nie tworzył domyślnie/lub nie dawał wyboru rodzaju partycji. Teraz mi to utrudnia, gdyż chcę na nowej partycji zainstalować xp, co bez utworzenia nowej partycji możliwe nie jest. Jakieś rady ?

Nie ma wyboru bo partycja podstawowa z definicji służy do uruchamiania systemu operacyjnego mimo iż od zasady oczywiście są wyjątki.

Zostaje Ci konwersja dwóch woluminów na logiczne.