Dysk zatrzymuje się i wydaje dziwny dźwięk

Witajcie!

Mam problem, który występuje co jakiś czas (ostatnio co raz częściej). Czasami dysk po prostu się zatrzymuje, a przy tym wydaje dźwięk tak jakby zwalniał talerz i próbował wystartować. Czasami pomaga przełożenie wtyczki zasilania na inną, ale po jakimś czasie znowu tak się dzieje. Dysk to WD1600AAJS-00PSA0 160GB, kupiony jakiś rok temu.

 

Napięcia (z BIOS’u):

+3,3V = 3,312V - 3,328V

+5V = 4,886V - 4,932V

+12V = 11,792V - 11,880V

 

post-249354-0-66227200-1405676191_thumb.
post-249354-0-72309900-1405676192_thumb.

Najgorzej wygląda parametr C7, wskazuje na błędy w komunikacji między dyskiem a kontrolerem, na początek zmień kabel sygnałowy SATA i port na płycie głównej, monitoruj Wartość Raw tego parametru (czy nie wzrasta).

Wysokie wartości tego parametru mogą wskazywać na uszkodzenie elektroniki dysku lub płyty głównej.

 

 

Dziwnie wyglądają parametry C5 i C6, powinny być podświetlone na żółte (jako krytyczne).

Dla pewności przydałoby się sprawdzić w innym programie, pobierz CrystalDiskInfo portable, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), zrób zrzut ekranu (rozciągnij okno programu by było widać wszystkie parametry), umieść np. na http://postimage.org/ i podaj link na forum.

crystal.png

Miałem kiedyś dysk Fujitsu (było to bardzo dawno temu) w którym padła elektronika i powodowała takie  same objawy jak u ciebie (zatrzymywanie napędu talerzy) ale narazie mamy zbyt mało informacji by wyciągać taki wnioski.

 

Odczytywanie napięć z biosu tonie jest najlepsza metoda ich sprawdzania bo zasilacz nie jest wtedy w zasadzie obciążony i pomiary mogą być zawyżane ale fakt że napięcia są pokazywane jako zaniżone skłania do zastanowienia.

Sprawdziłbym jeszcze jakie napięcia w trakcie pracy systemu (najlepiej pod obciążeniem jakimś programem) pokaże HWInfo lub HWMonitor.

Dla dysku najważniejsze jest stabilne napięcie +12V bo ono zasila napęd talerzy ale napięcie +5V też jest ważne bo ono zasila całą resztę jego elektroniki.

 

Te pomiary napięć z biosu skłaniają do zastanowienia nad zasilaczem, jakie marki jest twój zasilacz?

Użycie zasilacza z czarnej listy (czarna lista i wyjaśnienie: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html ) może przekładać się na pracę wszystkich komponentów.

Tu jest ten temat bardziej szczegółowo wyjaśniony jeśli ktoś jest zainteresowany: http://infobit.pl/kategoria/polecane/zasilacze/2

Zasilacz z czarnej listy jest - to prawda, ale wcześniej takich problemów nie było. Ogarnę jeszcze napięcia pod obciążeniem (tym HWmonitor) :smiley:

 

W HWMonitor napięcie +12V pokazuje 9,5V o.O

Tak mocno zaniżone napięcie to może być też błąd pomiaru ale i tak bym zaczął od wymiany zasilacza.

 

Zasilacze z czarnej  listy to tykające bomby choć w tym wypadku w jego imieniu tyka ci dysk (wiem, marny dowcip) - nigdy nie wiadomo kiedy mu coś odbije.

Zauważyłem, że czasami pomaga przełożenie wtyczki zasilania do dysku, ale po jakimś czasie problem znowu powraca. Mam rozumieć, że to na 100% wina zasilacza?

To zbieg okoliczności, podejrzewam że podobny skutek dawałoby odłączenie i ponowne podłączenie tej samej wtyczki.

100% pewności nie ma nigdy ale zdecydowanie należy zacząć od wymiany zasilacza na dobry - źle na tym nie wyjdziesz.

IMHO ze znanych nam informacji to na 90% to wina zasilacza.