Dysk zewnęczny z USB czy esata?

witam, mam zamiar kupić dysk twardy zewnętrzny Western Digital WDH1U5000E i nie wiem czy dopłacać do niego czy kupić tańszą wersję bez esata? jakie są prędkości na USB i eSATA? z góry dzięki za odp

eSATA

Złącze eSATA to zewnętrzny port Serial-ATA II, przeznaczony do podłączania napędów poza komputerem.

Główną ideą eSATA jest zapewnienie identycznej prędkości przesyłania danych w urządzeniach zewnętrznych, jaka osiągalna jest dla napędów wewnętrznych. Osiągane przez ten standard prędkości nie odbiegają od tych oferowanych przez SATA-II – maksymalne przepustowości to 150 MB/s oraz 300 MB/s, czyli znacznie więcej niż może zaoferować port USB 2.0

USB

* USB 1.1 (Full Speed) Urządzenia spełniające warunki tej specyfikacji mogą pracować z prędkościami 1.5 Mb/s (0.1875 MB/s) lub 12 Mbit/s (1.5 MB/s)

* USB 2.0 (Hi-Speed) Urządzenia zgodne z warunkami nowej specyfikacji mogą pracować z maksymalną prędkością 480 Mb/s (60 MB/s). Rzeczywista prędkość przesyłu danych zależy od konstrukcji urządzenia. Urządzenia w standardzie USB 2.0 są w pełni kompatybilne ze starszymi urządzeniami.

* USB 3.0 (SuperSpeed) Urządzenia zgodne z warunkami nowej specyfikacji będą mogły pracować z prędkością 4,8 Gb/s (600 MB/s). Nowy standard oprócz pozostałych łącz elektrycznych (dla kompatybilności w dół z USB 2.0 i 1.1) korzystał będzie również z łącz optycznych (kabel połączeniowy będzie wyposażony w światłowód). Kontrolery USB tej generacji będą posiadać inteligentny system odłączający zasilanie od urządzeń, po stwierdzeniu że z niego nie korzystają. Pierwsza prezentacja tej technologii odbyła się na targach CES 2008.

http://pl.wikipedia.org/wiki/ESATA

http://pl.wikipedia.org/wiki/USB

Ja Osobiście wolałbym “dołożyć” i kupić dysk z złączem eSATA

W dniu 07.06.2008 , o godzinie 21:22 został dopisany post przez dekanet

Problemem jest tylko taki ze USB w komputerze ma każdy i i każdego podłączysz dysk zewnętrzny na USB, a eSata nie każdy ma w większości nie ma. To zależy jak gdzie i do czego będziesz wykorzystywał ten dysk i to może być jednym z kryteriów wyboru eSATA czy USB.

Zdecydowanie USB, poniewaz wieksza uniwersalnosc, jelsi korzysta sie z niego jako z magazynu danych, USB 2.0 wystarczy w zupelnosci. np. taki model ktory osobiscie posiadam http://www.proline.pl/sklep.php?prodid=WD+WDH1U7500E

hmm ten drozszy ma estata, usb, i fire wire, a tanszy tylko usb wiec powolujac sie na wikipedie i dane na temat esata kupie raczej esata :slight_smile:

Prędkości transferu na USB i eSata jest dla zwylkego uzytkownika nie do odróznienia sa to sekundy no moze i mniej. USB 2.0 ma narazie 480mb/s a USB 3.0 ma mieć 4.8GB to to jest miażdząca róznica ale usb 3.0 jeszcze nie było premiery na swiecie a co dopiero w polsce.

Jaka różnica cen? Może linki?

Osobiście brałbym z eSATA.

eSATA mniej mobilne, bo na razie mało osób na nowe płyty z eSATA, USB za to jest powszechne, ale bardzo wolne w porównaniu do eSATA.

Ja rozumuję, że albo wybierze dysk z portami USB, albo USB+eSATA+FireWire. W takiej konfiguracji przy rozsądnej różnicy cenowej zdecydowałbym się na opcję drugą. Jakby nie było USB, to faktycznie mała mobilność.

A może zastanów się nad tym?

http://www.morele.net/produkt/144420/

Western Digital My Book Studio WDH1Q5000E 7200R 16MB USB 2.0 FireWire eSATA 500GB

Łącza: usb, esata i firewire 400 i 800

no taki będe kupował z WD tylko że czarny i chyba jestem przekonany na eSata+USB+FireWire

Jeszcze jest jedno zasadnicze pytanie, czy masz eSATA lub FireWire u siebie w kompie, albo planujesz mieć (po ew. modernizacji)?

mam plyte z asusa wiec mam eSata, a firewire nie mam i nie mam juz wolnego gniazda wiec raczej nie bedzie :stuck_out_tongue:

:x

USB 2.0 ma prędkość 60MB/s a eSATA ma 150MB/s lub 300MB/s, więc nie mów mi że to mała różnica, bo eSATA jest szybszy 5-krotnie :expressionless:

no i usb 3.0 miało zostało po raz pierwszy pokazane na targach CES08, więc na rynek wejdzie 2009/2010 :wink:

Kamil0 ,

kup zewnętrzny dysk z USB/eSata/Firewire ze względu na uniwersalność :wink:

jaki fudusz na dysk i jaką pojemność powinien mieć?

pinio150 chodziło zapewne o to, że niewiele jest dysków, które są w stanie dostarczać więcej danych niż 60MB/s, dlatego ta różnica wg niego byłaby niezauważalna. Problem w tym, że różnica nie tkwi w samej przepustowości tych standardów. :slight_smile:

@gruchacz

dysk chciał bym minimum 500 GB bo mój zbiór zdjęć rozrasta się przeraźliwie :smiley: a wole na dysku niż na płytkach DVD bo potem szukać itd itp to tragedia :wink:

a nie lepiej kupić sobie zwykły dysk i do kompa podpiąć???

Nie taniej i lepiej wyjdzie wziąć zwyczajny dysk (chociażby Samsunga 640GB za 215zł) i wsadzić go do obudowy (w granicach 80zł) i za 300zł masz super dysk (taki jaki sobie wybierzesz) i masz duży wybór obudów HDD, więc też sobie możesz wybrać (najlepiej z USB, FireWire, eSATA, chociażby http://www.morele.net/produkt/135888).

Himmak5g

W sumie prawda, jeżeli będzie dysk wykorzystywany tylko do podpięcia raz na jakiś czas, bez noszenia się z nim, tylko magazyn. Wtedy kupujesz tego Samsunga 640, wtyczkę eSATA i zasilanie do dysku i masz spokój, jak trzeba to wtykasz w płytę główną i po problemie. A na co dzień przechowujesz w jakimś plastiku, który prawdopodobnie byś dostał w sklepie z dyskiem.

No a czy ty chcesz z tymi zdjeciami chodzic i je gdzieś przenosić na innego kompa czy tylko trzymać na swoim pececie bo jesli to drugie t zwykły dysk na SATa i jest git. a tak to oczywiście zgadzam sie z przed mówcą.

zdjęcia, filmy i wogóle, lubie mieć swoje dane przy sobie jak gdzieś idę :smiley: taki duży pendrive :stuck_out_tongue:

Kamil0 , jak planujesz w takim razie wychodzić z tym dyskiem gdzieś, to powinieneś mieć jakąś obudowę do niego. I dalej polecałbym Ci rozwiązanie które podałem w ostatnim poście. Rozumiem, że wielkość nie przeszkadza Ci? Bo teoretycznie można rozejrzeć się za dyskiem 2,5’’ i obudową do niego. Ale drożej to wyjdzie, albo z mniejszą pojemnością.