Dysk zewnętrzny 2'5 - pobór mocy, cena/jakość

(system) #1

Witam

Zastanawiam się nad kupnem dysku zewnętrznego 2'5cala 1TB + obudowa ze złączem e-sata i pojawiają się pytania:

• Jak wygląda to z punktu widzenia poboru mocy i czy na połączeniu jedynie przez e-sata nie będzie żadnych problemów z racji braku zasilania przy takiej objętości dysku.

• Cenowo zauważyłem, że lepiej kupić osobno dysk i obudowę... ale jak to wygląda z jakością? Czy może lepiej szarpnąć się trochę więcej za gotowca?

• Zastanawiam się również czy mniejszy dysk nie będzie bardziej wydajny niż 1TB?

Pozdrawiam

(Adalbert) #2

Wszystko zależy od konkretnego modelu, 1TB na 2 talerzach 7200obr/min będzie zdecydowanie szybsze niż 500GB na dwóch talerzach 5400obr/min. Co do poboru mocy, to przy porządnej obudowie powinno być napisane w manualu jaką moc może dostarczyć wsadzonemu dyskowi. Większe dyski niekoniecznie potrzebują więcej prądu, 2 talerze po 500GB 5400obr/min zapewne będzie mniej potrzebował, niż 2 talerze po 250GB ale 7200obr/min, ale wszystko zależy od konkretnego modelu.

O jakich dyskach i obudowach rozmawiamy?

(system) #3

Rozmawiamy ogólnie o dyskach 2'5 cala bo zaczynam się na razie orientować w temacie.

Wiem, że 2'5 cala ma max 5400obr/min. Będzie to dysk zewnętrzny podpięty do laptopa, dlatego zależy mi na 2'5 cala bo do nich nie trzeba zasilania zewnętrznego... chyba że się mylę?

(Adalbert) #4

Max 5400obr/min? A http://www.ceneo.pl/2193045 Inna kwestia, że nie zawsze USB wykorzysta możliwości takiego dysku, ale eSATA jak najbardziej.

Do 2,5'' faktycznie dodatkowego zasilania nie trzeba, choć niektóre obudowy podpina się pod dwa porty USB, z eSATA niestety nie wiem jak jest.

(system) #5

Jak mi pokazałeś ten dysk to chyba ten sobie kupie i dam go sobie jako dysk główny, a ten który mam przerobie na zewnętrzny

Właśnie tej informacji jak to wygląda w przypadku eSATA jest mi potrzebna:/

(Adalbert) #6

Dopytaj się dokładnie w sklepie, ale z tego co czytałem, to przez eSATA nie można zasilać dysków obrotowych...

(system) #7

Dzięki, teraz to już muszę sobie sam poradzić, ale teraz wiem o co pytać w sklepach. Jeszcze raz dzięki