Dysk zewnętrzny chce się formatować, czemu?


(lieft) #1

Od jakiegoś czasu, po podłączeniu przez USB dysku zewnętrznego transcended 500G chce się on automatycznie formatować, wyskakuje okienko pt sformatuj dysk, ja to kasuję, bo na dysku mam masę danych /ok 300G zajęte/.

Co można z tym zrobić? Czy można i trzeba go sformatować, skoro się tego domaga i skąd się to wzięło? Co zrobić, żeby ten wymóg formatowania się nie pojawiał?

W tym momencie muszę klikać parę razy na dysk, anulować formatowanie i dopiero za 3, 4 razem przestaje się drzeć o to formatowanie.

Dysk jest nowy, ma raptem parę miesięcy.

Czekam na wasze podpowiedzi.


(T Kosiarz) #2

spróbuj GPARTED, Partition magic albo jakiegoś innego programu do partycionowania. Usuń z tego dysku stare partycje i stwórz nowe


(lieft) #3

no ale czy to można zrobić bez utraty danych z dysku?


(greh) #4

Eeee... Nie. :wink:

Za tym 3 lub 4 razem jak przestaje się drzeć o formatowanie, jak to ładnie ująłeś to otwiera się normalnie?

Możliwe jest, że w czasie kopiowania jakiegoś większego pliku, lub większej ilości plików odłączyłeś dysk nie czekając na zakończenie tego procesu i coś w systemie plików się sypnęło. :slight_smile: Spróbuj przelecieć go ScanDisk-iem.


(lieft) #5

zgadza się, tak się kiedyś stało, zapomniałem że mam go podłączonego i się odłączył. Trafiłeś. Zobaczę, czy to złapię.

A po paru razach darcia już działa normalnie.

Dzięki greh, już naprawione, zrobiłem, jak radziłeś.

-- Dodane 02.02.2011 (Śr) 9:46 --

Niestety, moja radość była przedwczesna. Problem nadal istnieje, jak na początku.

Dysku używam nie tylko do komputera, ale też podłączam go do tv lub video i tam nie ma problemu, problem z komunikatem o formatowanie pojawia się tylko po podłączeniu do laptopa. Może usunąłem coś z tego dysku twardego? jakieś sterowniki? cholera nie znam się na tym.

Gdy podłączam dysk do tv lub dvd to nie ma problemu, rozłączam z w/w urządzeniami poprzez wyciągniecie usb i tyle. Tylko na laptopie poprzez ikonkę na pasku, al raz mi się odpięło bez kliknięcia na ta ikonkę, o czym już pisałem.