Dysk zewnętrzny chce się formatować, czemu?

Od jakiegoś czasu, po podłączeniu przez USB dysku zewnętrznego transcended 500G chce się on automatycznie formatować, wyskakuje okienko pt sformatuj dysk, ja to kasuję, bo na dysku mam masę danych /ok 300G zajęte/.

Co można z tym zrobić? Czy można i trzeba go sformatować, skoro się tego domaga i skąd się to wzięło? Co zrobić, żeby ten wymóg formatowania się nie pojawiał?

W tym momencie muszę klikać parę razy na dysk, anulować formatowanie i dopiero za 3, 4 razem przestaje się drzeć o to formatowanie.

Dysk jest nowy, ma raptem parę miesięcy.

Czekam na wasze podpowiedzi.

spróbuj GPARTED, Partition magic albo jakiegoś innego programu do partycionowania. Usuń z tego dysku stare partycje i stwórz nowe

no ale czy to można zrobić bez utraty danych z dysku?

Eeee… Nie. :wink:

Za tym 3 lub 4 razem jak przestaje się drzeć o formatowanie, jak to ładnie ująłeś to otwiera się normalnie?

Możliwe jest, że w czasie kopiowania jakiegoś większego pliku, lub większej ilości plików odłączyłeś dysk nie czekając na zakończenie tego procesu i coś w systemie plików się sypnęło. :slight_smile: Spróbuj przelecieć go ScanDisk-iem.

zgadza się, tak się kiedyś stało, zapomniałem że mam go podłączonego i się odłączył. Trafiłeś. Zobaczę, czy to złapię.

A po paru razach darcia już działa normalnie.

Dzięki greh, już naprawione, zrobiłem, jak radziłeś.

Dodane 02.02.2011 (Śr) 9:46

Niestety, moja radość była przedwczesna. Problem nadal istnieje, jak na początku.

Dysku używam nie tylko do komputera, ale też podłączam go do tv lub video i tam nie ma problemu, problem z komunikatem o formatowanie pojawia się tylko po podłączeniu do laptopa. Może usunąłem coś z tego dysku twardego? jakieś sterowniki? ■■■■■■■ nie znam się na tym.

Gdy podłączam dysk do tv lub dvd to nie ma problemu, rozłączam z w/w urządzeniami poprzez wyciągniecie usb i tyle. Tylko na laptopie poprzez ikonkę na pasku, al raz mi się odpięło bez kliknięcia na ta ikonkę, o czym już pisałem.