Dysk zewnetrzny - czy moge zostawic podlaczony

Witam ostatnio zakupilem dysk zewnetrzny ssd 1tb od kingstonu (xs1000) i mam pytanie czy przed wylaczeniem komputera jest potrzeba zrobienia „Bezpieczne wysuniecie dysku” przed uszkodzeniem dysku lub utrata danych czy nie?

przed wyłączeniem komputera, system synchronizuje pamięci podręczne nośników i ubija trwające operacje na systemie plików, więc nie.

Ogólnie to nic nie powinno się stać, natomiast korzystanie z tej metody odłączenia na pewno nie zaszkodzi.

Ja mam zewnętrzny HDD 2TB od Adata i nie korzystałem z tej opcji. 2tb, nie 1. Wszystko chodzi.

Trzeba natomiast uważać w przypadku gdy hibernujesz albo usypiasz. Wtedy najpierw bezpieczne usuwanie ale tylko jeżeli zamierzasz ten dysk potem wypiąć. Jeżeli zamierzasz zostawić cały czas podłączony to nie ma się czym przejmować

No tak, bo zapomnisz i boom, coś uwalisz.

Można by sprawdzić, czy to ustawienie ze zdjęcia w Windows 10 ma więcej zastosowań niż do pendrive:

removal

Dawno temu pisał o nim @pocolog (nim usunął konto lub ktoś mu zmienił nick).

Gdzie to znaleźć w Win11?

Jak TWN ma niekompatybilne porady dotarcia to może te z 10 ruszą:

Od jakieś wersji 10 niby już nie jest zaznaczone „lepsza ‘wydajność’” i pewnie podobnie jest z 11 (przypuszczam, że nawet dla uaktualnianej z dużo niższej wersji np. 7, 8, 8.1 czy 10 Threshold 2/Redstone 1).

Obecną 10 można by nazwać „Redstone 8v4”.