Dysk zewnętrzny do słabego laptopa

Witam

Posiadam laptop Latitude C800, a dokładniej:

  • Ram: 384 MB

  • Dysk: ~20 GB

  • Procesor Intel Pentium III - 997 MHz

I chciałbym sobie kupić dysk zewnętrzny 1TB, ale nie wiem czy mój laptop nie będzie robił jakiś problemów tzn. czy nie będzie się wieszał, bo jednak 1TB to jest duża pamięć, czy będzie w ogóle stanie odczytać ją. Proszę o opnie.

Prawdopodobnie nie będzie problemów. Jeśli system operacyjny sobie poradzi (Windows XP?) to będzie to działało. Problem może być tylko z transferem danych - jeżeli nie masz USB w wersji 2.0, a tylko 1.1, to transfer danych na dysk zewnętrzny będzie potwornie wolny.

Zacznijmy od tego jakiego systemu operacyjnego używasz, zakładając że jest to windows, to jeśli jest starszy od xp to zapomnij.

Druga kwestia to jaki masz USB, bo jeśli ten staruszek nie posiada tego minimum 2.0 to stanowczo odradzam.

A co do wydajności obsługi to obsłużenie dysku 1TB będzie dla tego kompa małym wyzwaniem, odczytać odczyta bo to kwestia systemu operacyjnego, ale komfortu i szybkiej pracy z dyskiem raczej nie doznasz.

edit:

Hmm odpisałem troche za późno^^

System operacyjny to WIndows XP Professional SP3, a wersji USB nie znam, bo nie mam żadnej dokumentacji z laptopa, ale sprawdziłem przesył danych pomiędzy laptopem, a pendrivem przez Total Commander 7.56a i jest napisane: “930 kilobajtów/s, 3 min”, a waga pliku który przenosiłem to 165 MB. Jaka to będzie wersja USB, jeśli można się zapytać?

Wd. prędkości to wychodzi że masz USB 1.1. Lecz test może być niewiarygodny ponieważ jeśli masz stary pendrivie to może być ograniczenie z jego strony, a jeśli prędkość zapisu na pendrive jest faktycznie większa to masz USB 1.1 :stuck_out_tongue: Sprawdz to :slight_smile:

A jeśli będę korzystał z tego dysku 1TB na tym laptopie przy USB 1.1 w ten sposób: Na moim dysku 20 GB instaluję system i nic więcej, a na tym 1TB wszystkie inne programy to wtedy będzie gorzej funkcjonowała np. Mozilla czy też inny program?

Ma USB 1.1, jak będziesz kupował dysk to szukaj z USB i FireWire, jest dużo szybsze od USB 1.1

http://pl.wikipedia.org/wiki/FireWire

http://pl.wikipedia.org/wiki/USB

przy tym transferze 1.1 będzie to bardzo uporczywe, najlepiej trzymać na dysku zewnętrznym muzyke, filmy etc. Stanowczo odradzam ci korzystanie tak z programów, działało by to bardzo wolno.

Dziękuję bardzo za opinie, jestem naprawdę wdzięczny :slight_smile: Stwierdziłem jednak, że ten laptop musi kiedyś pójść na emeryturkę i będę musiał kupić nowy i chyba ta chwila nastąpiła … ale to teraz będzie jednak komputer :smiley:

Masz jeszcze wyjście pośrednie - dokup kartę PCMCIA z portami USB 2.0, a uzyskasz szybszy transfer danych. Koszt takiej karty to niecałe 20 zł, a dostajesz cztery porty USB 2.0.

Oo jeszcze tej opcji nie rozważałem. Dzięki za propozycję, ale tak zakup nowego komputera mnie nie ominie, bo tak za ponad rok idę na profil TI więc trzeba mieć jakieś sprzęt, a nie taki grat.