Dysk zewnętrzny dynamiczny przez USB - czy da się podłączyć?

Witam,

mam problem z widocznością dysku HDD podłaczonego w obudowie do laptopa.

Sytuacja wygląda tak: na stacjonarnym miałem dwa dyski, z których jeden (160gb) chce teraz mieć podłączony do laptopa (stacjonarnemu mówimy pa). Zamontowałem go w obudowie, ale niestety po podłączeniu na laptopie system Win XP PRO nie widzi partycji. Podobny problem miałem gdy przy podłączaniu obudowy na pierwotnym stacjonarnym (też WIn XP PRO). Tam jednak w zarządzaniu dyskami (Panel Sterowania) wystarczyło wybrać opcję “podłącz ponownie” (albo coś takiego, nie pamiętam na ten moment bo nie mam dostępu do stacjonarnego w tej chwili).

W laptotpie wszystko instaluje się jak trzeba i menadżer widzi, że jest dysk zewnętrzny podłączony (zakładam wobec tego, ze ze sprzętem jest wszystko ok). Jednak widzi go jako “obcy” dysk do którego zawartości nie mogę dostać się. Nie ma opcji aktywowania, jedynie konwersji na dysk podstawowy.

Zakładam, ze problem stanowi tu struktura partycji na urządzeniu. Jest tam kilka (chyba 9) partycji, każdy jako typ dynamiczny. Podejrzewam, ze konwersja/format lub coś podobnego pozwoliłoby mi uzyskać dostęp do przestrzeni. Tyle, ze są tam dane (własnie prawie 160gb) i zależy mi na metodzie gdzie nie grozi mi utrata danych i układu partycji (i na razie nie chcę tez się bawić w nagrywanie wszystkiego na płytki).

Będe wdzięczny za informację czy jest jakis sposób na aktywowanie dysku na laptopie w stanie w jakim go wyjąłem ze stacjonarnego.

Dla ułatwienia dołączam zrzuty:

tak powinno to wyglądać (to jest normalny układ partycji w momencie, gdy dysk jest podłączony do stacjonarnego) - tak (albo chociaz coś w tym układzie) chciałbym by wyglądało to po podłączeniu do laptopa

image_id: 2852

a to po podłączeniu do laptopa w którym chcę zainstoalować dysk:

image_id: 2853

czy w Moim komputerze widzisz ten dysk

jeśli tak to klikając na niego jest jakiś komunikat?

:slight_smile:

jeśli masz dysk 3,5 cala(te duże) co masz w stacjonarnym muszą mieć dodatkowe zasilanie

i nie 9 dysków tylko 9 partycji

Witam.

po pierwsze zrobiłem mały edit postu, bo udało mi się dostać do starego sprzętu i podłączyć dysk. W poscie są zrzuty ekranu - jak to wyglądało pierwotnie oraz jak to jest po podłączeniu dysku zewnętrznego do laptopa. Moze sie przyda.

W moim komputerze niczego nie widzę - urządzenie jest wykrywane dopiero w menadżerze dysków. Jedyne co pojawia sie, to dymek z informacją że dysk (w obudowie USB) został prawidłowo zainstalowany i jest gotów do użycia (na zrzutach to widać).

@pawcio1212 - Dziękuję za uwagi odnosnie terminów. Poprawiłem. Wszystko jest podłączone jak trzeba. Obudowa ma zasilanie, które podłączyłem prawidłowo (dowód: urządzenie działa na komuterze stacjonarnym). Problem jest z wykrywaniem struktury partycji (a w zasadzie w ogóle tego, że coś jest na dysku) przez laptopa.

[edit] Niestety jak na razie z problemem sie nie uporałem. Po innym niż zwykle sformułowaniu tematu w google wyskoczyło mi kilka postów (http://komputery.katalogi.pl/Wolumin_dy … 33609.html - sytuacja zbliżona do mojej, oraz http://forum.laptopy.info.pl/f23/dysk-z … cja-32573/). Problemem jest, że w żadnym z tych postów nie ma odp na mój (i tamtych osób) problem.

Nadal nigdzie nie znajduję info czy istnieje możliwość podłączenia w jakis sposób takiego dysku, by działał przez USB. Albo chociaż konwersji tak, by mieć pewność, że nie utracę danych. W każdym razie chodzi mi o rozwiązanie, które będzie mniej czasochłonne niż nagrywanie wszystkiego na płytki (nie mam możliwości przegrania danych na inny dysk).