eSATA jako port Hot Plug ‘n’ Play może być podłączany w trakcie działania systemu operacyjnego. Może więc warto nieco zmienić zasadę podłączania dysku - najpierw uruchomić system, a dopiero po nim podłączyć dysk przez port eSATA.
A jakiego dysku używasz - 3,5"czy 2,5"?? I jak są one zasilane?? Należy pamiętać o tym, że port eSATA nie zapewnia napięcia dla urządzeń tak, jak interfejs USB. Konieczne jest więc zapewnienie zasilania dla dysku, by był widoczny dla systemu.
Sprawdź czy dysk jest widoczny w biosie komputera. Jeżeli tak to napisz będziemy kombinować dalej. Jeżeli bios nie rozpoznaje dysku stawiam na uszkodzony dysk ewentualnie kontroler w obudowie.
Jeżeli dobrze rozumiem komputer zatrzymuje się na POST co zwykle oznacza problem sprzętowy. Jeżeli możesz wyjmij dysk z obudowy i zastąp go jakimś innym np z komputera. Jeżeli będzie działał to znaczy, że uszkodzony jest dysk. W przeciwnym wypadku może to oznaczać uszkodzony kontroler Sata/Ata (zależnie jaki masz dysk) w obudowie bądź jakiś inny konflikt sprzętowy. Tym nie mniej sprawdź obudowę z innym dyskiem ponieważ moja intuicja podpowiada mi, że wina leży w uszkodzonym dysku.
Czyli obudowa dysku jest wyposażona i w interfejs eSATA, jak i w USB?? Jeśli chodzi o Twoje pytanie… Jeśli USB działa, to oczywiście wyklucza uszkodzenie dysku. Bardziej prawdopodobne wtedy jest po prostu uszkodzenie kontrolera eSATA - albo w obudowie, albo w komputerze.
Czy masz możliwość sprawdzenia działania dysku na innym kompie??
Teraz dopiero to zauważyłem… Może w tym sęk. Czy dysk działa, gdy podpinasz go do portu eSATA z tyłu komputera - w końcu płyta jest w nie oryginalnie wyposażona.
tylnie wyjście esata… to już inny kontroler… któremu w ogóle nie ufam… bo żaden sprzęt podłączany pod niego nie jest widoczny dla biosu… //chyba kwestia update// którego nie mam ochoty robić… a dlaczego ? Bo to kolejny poważny etap, a znając życie… coś pójdzie nie tak… i firma ucierpi na tym.
Może tak, a może i nie. Jeśli port eSATA przedniego panelu jest podłączony do wyprowadzenia tegoż portu na płycie głównej, to praktycznie jest to jeden i ten sam kontroler…
Nie jest widoczny w BIOS’ie - ale czy jest widoczny w systemie?? Czy po podłączeniu dysk widziany jest w systemie, czy nie bardzo?? A może w samym BIOS’ie są ustawienia, które definiują pracę portu eSATA??
Zgadza się - za pierwsze 4 odpowiada kontroler w mostku południowym. Za pozostałe dwa port SATA - oznaczone na płycie kolorem czerwonym - oraz za ich wersje zewnętrzne - czyli eSATA - odpowiada kontroler Promise T3. Sprawdź więc w ustawieniach BIOS’u - najpewniej w zakładce Integrated peripherals, czy kontroler ten jest włączony i spróbuj podłączyć dysk pod porty eSATA z tyłu komputera.
Tak, powinno tak właśnie być.
Co potwierdzałoby, że prawdopodobnie kontroler Promise jest wyłączony.
Swoją drogą powiedz mi, jak masz podłączony port eSATA na przednim panelu - do którego portu go podpinasz??
Czyli rozumiem, że jeden do niebieskiego, a drugi do pomarańczowego??
Wydaje mi się, że uruchamiasz go poprzez opcję on-chip sata controller. Bardziej jednak zastanawia mnie opcja Extra Raid Controller…enable - gdzieś czytałem, że uruchomienie RAID’a na jednym z kontrolerów, powoduje problemy z drugim… Może więc warto by wyłączyć tę opcję - w końcu chyba nie masz utworzonej macierzy RAID. I po zmianie ustawienia warto sprawdzić, jakie możliwe opcje występują przy …RAID MODE…ide.