Dysk zewnętrzny i pytanie dotyczące jego 'rozkręcania się'

Witajcie

Mam do was pytanie:

Mam dysk zewnętrzny firmy WD, za każdym razem gdy chcę coś na nim zrobić, a już zdążył się przełączyć w stan uśpienia, musi się rozkręcić, słychać wtedy taki świst rozkręcających się dysków i trwa to około 5 sekund. Bardzo mnie to irytuje i mam pewien pomysł, żeby napisać sobie aplikacje która będzie co 2 minuty odczytywać cokolwiek z tego dysku, tylko po to aby go nie uśpić.

I pytanie brzmi - Czy drastycznie mogę zmniejszyć tym żywotność dysku?

Pozdrawiam i wesołych świąt życzę również :smiley:

Hej,

W drastyczny sposób pewnie nie. Zdecydowanie bardziej układy dysku obciąża ciągłe włączanie i wyłączanie dysku ze stanu uśpienia. Tyle że takie rozwiązanie specjalnie zaimplementowano do dysków zewnętrznych - na przykład w serii Green dysków WD - by zmniejszyć ich zużycie prądu oraz bardziej zabezpieczyć dysk przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zapytam za autora. Czy można gdzieś wyłączyć “przechodzenie dysku zewnętrznego w stan uśpienia” ? W opcjach zasilania nic nie znalazłem.

Warto sprawdzić: Menadżer urządzeń -> Właściwości dysku -> zakładka ‘Zarządzanie energią’ -> odznaczenie opcji ‘Zezwalaj komputerowi na wyłączenie tego urządzenia w celu oszczędzania energii’.

http://nosleephd.codeplex.com/ NoSleepHD

windows-automatyczne-wylaczanie-dyskow-nie-dziala-t419042-15.html#p2674533

Dzięki za pomoc :smiley: NoSleepHD fajny program, a ja chciałem swój pisać :smiley: