Dysk zewnętrzny. Jaki wybrać?

Witam. Potrzebuję na już dysku zewnętrznego do netbooka. 320GB wystarczyło by. Tylko kompletnie nie wiem jaki wybrać i czym się sugerować. Upatrzyłem takie dwa:

http://www.ceneo.pl/4558146s: Toshiba STOR E ART 320GB 2,5cala

http://www.ceneo.pl/2094481s: Samsung S2 Portable 320GB 5400rpm USB 2,5cala

Który lepszy? Chyba, że ktoś mógłby polecić jeszcze jakieś inne modele. Cena tak do 180-190zł. 2,5 cala pod USB 2.0.

Właśnie kilka dni temu zakupiłem dysk 2,5" z zamysłem że będzie to dysk zewnętrzny…

Według mnie najlepiej oddzielnie kupić sam dysk i oddzielnie obudowę usb.

Ja kupiłem taki: http://www.agito.pl/dyski-twarde/wd-cav … 181-311458

Przede wszystkim kierowałem się:

  1. pojemność

  2. prędkość obrotowa - 5400 na zewnętrzny wystarczy żeby za bardzo nie hałasowało i nie grzało się w obudowie

  3. pojemność pamięci podręcznej dysku - 32MB to chyba max obecnie w tego typu urządzeniach

  4. możliwość pracy 24h na dobę / 7 dni w tygodniu

  5. no i przede wszystkim wiem co kupuję - dyski sprzedawane jako zewnętrzne przeważnie są słabszymi modelami i dosyć wolnymi - zupełny brak możliwości kontroli parametrów takiego dysku - jedynie ładna obudowa

Ten dysk będzie mi potrzebny do przechowywania moich prac, muzyki i ewnentualnie filmów i jest mi potrzebny na już, bo już nie mam gdzie to trzymać, więc wolałbym “gotowca”. Budżet dostępny na to nie jest zbyt duży. Najważniejsze, żeby był niezawodny.

W przypadku dysku na USB nie zawracaj sobie głowy osiągami, USB 2.0 i tak cie ograniczy do realnych 30MB/s. Nie polecam Samsunga, koleżanka ma wersje S2 i po 2latach skromnego użytkowania HD Tune Pro wykazuje błędy. Jak masz brać dysk za ok. 200zł to już dołóż gorsza i weź niewiele droższą 500tke, która oferuje zdecydowanie lepszy stosunek cena/pojemność. Ja mam A-Date CH94 320GB i jak na razie to rok pracuje bezawaryjnie, nigdy nie straciłem z niego ani bita, polecam tą firmę.

http://allegro.pl/dysk-zewnetrzny-320gb-wd-passport-zlacze-usb-3-0-i1538092900.html

Za te pieniądze właśnie możesz kupić coś takiego, a usb 3.0 za pare lat na pewno się przyda.

Dodam, że WD wg. mnie jest dość dobrym producentem. Raz spadł mi 1.5m i dalej działa jak nowy, a mam go ponad rok :slight_smile:

Jak nie chcesz z allegro to znajdziesz w innych sklepach w podobnej cenie.

Ten program to można co najwyżej usunąć. Trzeba przeskanować narzędziem typu MHDD. Tam masz bezpośredni dostęp do dysku.

Mam S2 (jako backup danych) i nie powiem że źle się spisywał, chodzi do dziś, brak uszkodzonych sektorów.

Z dyskami jest różnie :slight_smile: Znajomy ma toshibe proponowaną na początku i działa ja kupiłem toshibe w metalowej złotej obudowie i w środku był samsung… po miesiącu siadła głowica :slight_smile: wcześniej miałem transcend ten z atestem usarmy on z kolei nie działał na stacjonarnych dvd które nie miały siły go uruchomić :slight_smile: Aktualnie mam Adata SH93 500gb z niestety seagatem w środku i też się trochę obawiam wersja 320gb i 640gb z kolei podobno ma wd w środku :slight_smile:

Znajomej kupiłem Adata w małej amuminiowej obudowie 320gb i z kolei w środku jest toshiba… ogólnie aby mieć pewność najlepiej po prost kupić dysk WD choć też nie można mieć wtedy pewności że w środku jest na pewno dysk wd :slight_smile:

Dobra, naczytałem się tych recenzji przeanalizowałem testy i już mi się miesza. Wychodzi na to, że te wszystkie dyski 2,5 pod usb 2.0 mają zbliżony czas zapisu i odczytu. Teraz bardziej zależy mi na opinii producentów tych dysków. Który jest najlepszy i najmniej zawodny? Czy to raczej kwestia gustu? Samsung, tochiba, LG, A-data czy pqi?

I czy to prawda, że taki dysk może mieć za słabe zasilanie z np.netbooka? CZytałem, że jakiś kabel trzeba kupować co mi niezbyt odpowiada.

Co do marki to jeszcze Transcend jest podobno warty uwagi.

Co do zasilania może być tak że dysk potrzebuje zasilania z dwóch gniazd USB, ale wtedy powinien być wyposażony w taki kabel. Gorzej jeśli byś chciał go podłączyć pod coś co ma tylko jedno gniazdo USB :wink: