Dysk zewnętrzny nie jest poprawnie wykrywany po podłączeniu w systemie Windows


(Krewetka7359) #1

Witam,

jakiś czas temu kupiłem dysk TOSHIBA 1TB. Działał jak marzenie, aż do zeszłego wtorku, kiedy mój laptop (HP dv6, windows 7 x64) przestał go czytać. Kiedy podłączam dysk do komputera, pali się dioda, dysk w środku wiruje, ale laptop go nie widzi, tzn. w “Moim Komputerze” pojawia się “Dysk lokalny H:”, który powinien się zamienić w “TOSHIBA EXT H:”, ale się nie zamienia. Komputer długo “myśli” i zazwyczaj wymyśla, że trzeba ten dysk sformatować. W zakładce “Właściwości” tego dysku wyświetla się rozmiar 0 B. Tak samo jest na innym komputerze z Vistą.

 

Myślałem że dysk już szlag trafił, ale wtedy na święta przyjechał brat z netbookiem z Linuxem. Po podłączeniu dysku okazało się że pod Linuxem wszystko działa. Tak samo mój router go czyta - podłączyłem dysk do gniazda USB w routerze żeby udostępnić go w sieci lokalnej i ściągnąć najpotrzebniejsze dane na komputer, okazało się że w programie konfiguracyjnym routera widziany jest prawidłowy rozmiar dysku, nawet % zajętego miejsca, ale nie udało mi się dostać do folderu dysku. Tzn. wpisywałem w wierszu poleceń file://192.168.1.1 i wyskakiwał komunikat że nie ma dostępu czy jakoś tak.

 

Przyznam, że dysk mi spadł z biurka z wysokości około 80 cm, ale jeśli to byłoby uszkodzenie mechaniczne, to na Linuxie też by nie był czytany, dobrze myślę?

 

Dodam, że wolałbym nie tracić danych z tego dysku, dlatego formatowanie na razie odpada.

 

Czemu tak się dzieje i co zrobić, żeby dysk znowu działał pod windowsem? Proszę o odpowiedź.


(Dimatheus) #2

Hej,

Pytanie podstawowe - czy po podłączeniu do laptopa z Linuxem miałeś dostęp do zawartości dysku? Widziałeś na nim foldery?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Krewetka7359) #3

Dzięki za odpowiedź. Tak, widziałem pliki i foldery, nawet udało mi się przekopiować najważniejsze dane na pendriva. Dysk pod Linuxem był w 100% sprawny.


(falcon89) #4

O dziwo Linux znacznie lepiej sobie radzi (od Windowsa  :lol: z jego własnym systemem plików) z dyskami z uszkodzonym systemem plików lub tablicami partycji.

 

Zgraj dane spod Linuxa (możesz też użyć każdej dystrybucji Linuxa live cd).

 

Na Windowsie pobierz CrystalDiskInfo portable, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), wybierz kłopotliwy dysk, zrób screenshota z programu (całe okno), umieść na http://postimage.org/ i podaj link na forum.


(Krewetka7359) #5

Jak odpalam program to pokazuje mi tylko dysk lokalny, wszystko działa. Ale jak podłączam dysk zewnętrzny i klikam Rescan, to program się zawiesza, przestaje odpowiadać. Jak najpierw podłączę dysk a potem odpalę program, to program w ogóle się nie włącza (tzn. proces jest włączony, ale okienko nie wyskakuje). :frowning:


(Dimatheus) #6

Hej,

A dysk podłączasz do komputera normalnym przewodem USB czy przewodem USB z dwiema końcówkami (USB Y), by zwiększyć ilość prądu do zasilania dysku?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(falcon89) #7

Czy nadal masz dostęp do Linuxa?


(Krewetka7359) #8

Podłączam kablem USB 3.0 bez dodatkowych końcówek. Na razie nie mam dostępu do linuxa, postaram się ściągnąć po 5 stycznia (jak się transfer wyzeruje :P) i wtedy to zrobię. Tymczasem dzięki za odpowiedzi :slight_smile:


(Dimatheus) #9

Hej,

  • A dysk podłączasz do portu USB 3.0 czy 2.0?
  • Próbowałeś podłączyć go do innych portów?

Pozdrawiam,


(Krewetka7359) #10

Podłączałem na wszystkie możliwe sposoby: kablem USB 3.0 do gniazd 3.0 i 2.0 oraz kablem microUSB do obu w/wym.


(Dimatheus) #11

Hej,

 

Czyli zostaje sprawdzić działanie pod Linuxem przy pomocy programu, o którym pisał falcon89.

 

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Krewetka7359) #12

Witam,

teraz mam problem z Linuxem :smiley: bo znajduje tylko jedną partycję (systemową C) a ja chciałbym dane z dysku przenieść na inną, tylko innych nie wykrywa. Mam ubuntu 11.04. Wpisałem oczywiście ten problem w google, kazali napisać w terminalu jakąśtam komendę, ale to też nie podziałało. Dodam, że bootuję ubuntu z CD. Proszę o pomoc z tymi partycjami!

Dodane

Czy ktoś zna odpowiedź na problem z partycjami? nie chcę zakładać nowego tematu żeby nie zaśmiecać forum.


(Dimatheus) #13

Hej,

A co z tym?

Niestety może to oznaczać, że dysk padł na amen.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(falcon89) #14

Partycje możesz spróbować odzyskać za pomocą TestDisk (zapewne trzeba doinstalować), instrukcja, ale przed tym zalecałbym zrobić kopię plików na innym dysku i spróbować odzyskać dane z niewidocznych partycji (np. za pomocą PhoteRec, jest razem z TestDisk, instrukcja jest w linku który wcześniej podałem, pod koniec).


(Krewetka7359) #15

Panowie, system Ubuntu nie wykrywa partycji na dysku lokalnym laptopa (windows je wykrywa), więc nie w tym problem. Ubuntu pokazuje tylko 40GB (partycja C) z 500 GB dysku. Na dysku zewnętrznym nie ma żadnych partycji.

 

@Dimatheus: jak odpalam ubuntu z płyty bez instalacji, to nie mogę nic instalować, dobrze rozumiem? A nie umiem zainstalować ubuntu równolegle z windowsem, bo przy instalacji pokazuje dziwne partycje do wyboru. :wink:


(Dimatheus) #16

Hej,

Najnowsza z możliwy edycji?

GSmartControl to program, który można zainstalować na Windowsie. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Krewetka7359) #17

ubuntu-11.04-desktop-i386.iso - wersja Ubuntu.

 

Co do prorgamu GSmartControl - wykrywa dysk jako “External USB 3.0”, szczegółów nie chce podać (No additional information is available for this drive." Wklejam screen z “Show output”.

 

28as1mq.png


(Dimatheus) #18

Hej,

A no to trochę leciwa wersja - najnowsze Ubuntu to wydanie z gałęzi 12 i 13.

Zarówno na portach USB 3.0 jak i 2.0?

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Krewetka7359) #19

OK, spróbuję sciągnąć nowsze ubuntu :slight_smile:

 

Jak podłączam do portu 2.0 to pokazuje identyczny komunikat. Po podłączeniu pojawia się także info że “to urządzenie może działać szybciej…”.

 

 

Wydruk z output:

 

 

smartctl 5.43 2012-06-30 r3573 [i686-w64-mingw32-win7(64)-sp1] (sf-5.43-1)


(Dimatheus) #20

Hej,

W takiej sytuacji, jeśli zależy Ci na danych z dysku, proponowałbym wyjąć dysk z obudowy i spróbować odczytać dane podłączając dysk bezpośrednio do kontrolera na płycie głównej.

Pozdrawiam,

Dimatheus