Dysk zewnętrzny PQI?

Witam wszystkich ekspertów od hardware’u. Zwykle wystarcza mi google, ale tym razem nie znalazłem niestety zbyt dużo informacji na interesujący mnie temat. Chodzi mianowicie o dyski firmy PQI. Interesują mnie następujące modele (oba z USB 3.0):

http://www.komputronik.pl/product/12128 … Black.html

oraz:

http://www.komputronik.pl/product/97831 … rafit.html

Z pierwszym miałem styczność osobiście i zrobił on na mnie bardzo pozytywne wrażenie pod względem designu. Z kolei drugi model wydaje się być nie tylko ładny ale również wytrzymały (obudowa z szorstkowanego aluminium). W obu modelach zastosowano tzw. Y-USB (podwójna końcówka wychodząca). Czy oznacza to, że dysk będzie działał tylko po podłączeniu do 2 portów? Słyszałem np. że dyski wyposażone w taki kabel mogą działać też na jednym porcie, ale transfer może być ograniczony.

Bardzo mi zależy by dysk działał na jednym kablu bo chciałbym go też podpinać do odtwarzaczy DVD a one mają tylko 1 port, chyba rozgałęziacz na 2 porty nic nie da…

Proszę także o opinie na temat dysków PQI. Firma w Polsce jeszcze mało znana, królują u nas głównie WuDeki i Seagate’y. Ale podobno w PQI na szczególną uwagę zasługują wysokie prędkości przesyłu danych.

Zwróciłem uwagę jeszcze na model A-Data:

http://www.euro.com.pl/dyski-twarde-zew … brny.bhtml

Co o nim sądzicie?

Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdą pomoc;)

PS. Szacunek dla społeczności DP. Tworzycie naprawdę wartościowy content, który nie raz mi pomógł;)

Mam dysk wyposażony w Y-USB (Seagate). Podzielę się z tobą paroma spostrzeżeniami.

  1. Nie zawsze się uruchamia, gdy jest podłączony 1 kablem.

  2. Z 2 kablami ma lepszy transfer.

  3. Z 1 kablem może się zdarzyć, że niespodziewanie przestanie działać :confused:

Jeżeli masz na płycie głównej wejście USB 3.0, to nie ma problemu i można podpinać 1 kablem, ale jeśli masz wersję USB 2.0, to niestety musisz zaprzyjaźnić się z 2 kabelkami.

Co do tej A-Daty, to powiem tak: transfery PQI ma najlepsze.

Znajoma ma pendrive’a pqi i transfer danych jest 3 razy lepszy niż na moim goodramie

Dzięki za odpowiedzi.

@sunbeam96 a gdzie próbowałeś podłączać dysk jednym kablem: do kompa czy do jakiegoś sprzętu audio/video? Czy ma to w ogóle jakieś znaczenie? Czy może być np. tak, że dysk jakoś działa podpięty jednym kablem do kompa, ale już do odtwarzacza DVD nie, gdyż sprzęt ten nie zapewnia wystarczającego zasilania (napięcia, mocy)? W kompie mam USB 2.0, w DVD też, zatem jeśli jest tak jak mówisz to chyba lepiej nie ryzykować kupowania dysku z Y-USB tylko z pojedynczą końcówką.

W związku z tym mam pytanie: czy każdy dysk z interfejsem USB 3.0 jest wyposażony w kabel Y-USB? Jeśli by tak było, to moje poszukiwania musiałbym wtedy ograniczyć dysków USB 2.0.

I czy wpięcie do jednego portu USB rozgałęziacza na 2 porty umożliwi prawidłowe wykorzystanie dysku z kablem Y-USB? (myślę, że nie bo transfer i tak będzie musiał przejść przez jeden port, ale wolę się upewnić).

I tak, i tak. Nie ma to znaczenia, gdyż USB 2.0 ma w standardzie przesył prądu elektrycznego o określonej wartości.

Dyski na USB 3.0 wyposażone są w Y-USB po to, by można było je podłączyć pod wejścia USB 2.0, bo prąd z jednego portu jest niewystarczający.

Jeśli masz wejścia USB 3.0, to wystarczy jeden kabel, bo USB 3.0 może przesłać większą ilość prądu elektrycznego, zatem 2 kabelek może zwisać.

No dobrze, ale w takim WD My Passport Essential USB 3.0 jest w komplecie kabel z pojedynczą końcówką. Czyżby zatem ograniczali używanie tego dysku do portów USB 3.0 czy po prostu dysk jest tak mało wymagający jeśli chodzi o pobór prądu? Myślę, że to drugie (bardzo małe rozmiary dysku) bo w sumie standard USB 3.0 nie jest jeszcze dostatecznie rozpowszechniony (szczególnie w sprzęcie audio/video), żeby narzucać takie ograniczenie…

Poleciłbyś w ogóle jakiś konkretny model? Albo chociaż na marki najlepiej zwracać uwagę?

Raczej to drugie, bo mam WD USB 2.0 na 1 kabel.

Polecam Ci Samsunga, PQI, WD. Podobno dobre A-Data i Seagate.

Masz WD My Passport czy Elements? Bo ja też myślałem o Passporcie USB 2.0 tylko chciałbym wiedzieć jakie jest tam gniazdko w obudowie: mini USB czy mikro USB? Wiem że mikro USB jest w Passporcie z USB 3.0 ale słyszałem niepochlebne opinie na jego temat: słabo się trzyma i dodatkowo bardzo gruby i sztywny kabel sprawia, że tym łatwiej jest przez przypadek rozłączyć dysk. Ale jak jest w przypadku USB 2.0 to nie wiem.

Co do Seagate to podobno ostatnio robią kiepskie dyski…

WD Elements… Mini USB.