Dysk zewnętrzny - problem z zapisem danych


(Maney691) #1

Witam!

Posiadam dysk zewnętrzny WD Essential 1TB i pojawił się z nim pewien problem. Ostatnio przy kopiowaniu na niego danych z komputera dało się usłyszeć dźwięk odłączanego i podłączanego urządzenia USB po czym zwiecha kompa i po odłączeniu kabla USB wyskakiwały komunikaty o nieudanym zapisie ostatniego kopiowanego pliku. Przez pewien czas dysk był widoczny tylko w menedżerze urządzeń a w eksplorerze czy totalcomanderze już nie. Po paru godzinach zaskoczył sam (!) ale teraz przy próbie zapisu na nim czegokolwiek zwiecha i komunikat o problemie zapisu pliku $MFT. Kabel USB zmieniałem, próbowałem naprawić dysk przez komendę CHKDSK ale do końca go nie przechodzi (“system Windows nie mógł dokończyć sprawdzania dysku”), narzędziami z WD Utility nie przechodzi testu SMART, szybki test pokazuje FAIL, nie wiem czym bezpiecznie naprawić dysk bez utraty danych (ok.600GB). Pomocy!


(MarS) #2

Obawiam się, że nic tu nie zrobisz. Kontakt z serwisem w celu wymiany dysku na nowy (o ile jest na gwarancji)


(fastfiber) #3

20120405215338aaaaa.png

Następnie kliknij sprawdź i niech zostanie sprawdzony. Możesz zaznaczyć dodatkowo opcję - skanuj dysk i próbuj odzyskać uszkodzone sektory.

A idzie to tak:

a) komputer

b)prawoklik na dany dysk

c) właściwości

d) narzędzia

e) sprawdź

Powinno pomóc.


(jas_fasola) #4

Dokładnie jak kolega pisze. Jak jest S.M.A.R.T. fail to nie masz co kombinować.


(Maney691) #5

Nie S.M.A.R.T. jest fail, tylko szybki test w WD Utility, S.M.A.R.T. nawet nie jest uruchamiany :confused:

Dodane 06.04.2012 (Pt) 13:57

fastfiber , robiłem tak, przy zaznaczonej drugiej opcji pod koniec 4 fazy wyskakuje “system Windows nie może dokończyć skanowania”