Dysk zewnętrzny przestał działać


(Tomas Lach) #1

Cześć,

Jakiś czas temu rzuciłem się na dysk zewnętrzny WESTERN DIGITAL 2TB 3.5 cala na USB 2.0. Przez jakiś czas wszystko było w porządku. Dysk działał bez problemów na różnych komputerach i systemach operacyjnych (Win XP, Vista, 7). Jednak ostatnio coś się popsuło i gdy go podłączam, nie widzę żadnego dysku (próbowałem na wszystkich kompach / laptopach). Świeci się ciągle na nim dioda, że chodzi i słychac, że się kręci. Jak odpalam Disk Management to widzi go jako unknown i not initialaized. Jak próbuje go zainicjowac, dostaje taki bład:"The request could not be performed because of an I/O device error."

dodam tylko, że mam tam kilka giga danych (swoich zdjęć), więc nie bardzo chciałbym te dane tracić.

Macie może jakiś pomysł?

Pzdr

Tomek


(Agatonster) #2

la.tomek ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu dokonania zaleconej korekty proszę skorzystać z przycisku Edytuj przy poście otwierającym temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.


(Janusz) #3

Najpierw przełóż go do innej obudowy i sprawdź czy działa. Nie wiadomo czy padł dysk czy elektronika w obudowie. Dość często się zdarza, ze właśnie pada elektronika w obudowie a sam dysk jest sprawny.


(SilberPunkt) #4

Zanim cokolwiek zrobisz dobrze się zastanów! Jeśli dysk jest na gwarancji (a po pojemności sądzę, że jest) i będziesz chciał go reklamować to pod żadnym pozorem niczego nie rozbieraj! Być może problem leży nie w dysku a w zasilaczu - sprawdź czy nie wygiął się jakiś pin we wtyczce. W miarę możliwości sprawdź działanie dysku z innym zasilaczem albo przemierz ten posiadany. Możesz też udać się do sprzedawcy i zapytać, czy ma jeszcze dyski z tej serii by sprawdzić go z innym zasilaczem. W ostateczności możesz rozebrać obudowę ale wtedy stracisz gwarancję. Rozebranie obudowy też niczego nie gwarantuje. Sprawdź na stronie producenta czy oferuje usługę odzyskiwania danych z reklamowanych urządzeń - usługa może być kosztowna ale jeśli masz tam cenne dane to może będzie warto z niej skorzystać.

:roll:


(oggi21) #5

Eee ja WD to nawet bez czytania całości mogę Ci powiedzieć że padła elektronika, już to przerabiałem. U mnie padła po paromiesięczny nie używaniu, ot tak po prostu. Więc jak masz na gwarancji to nawet nie rozbieraj dysk jest ok, zanieś do serwisu.


(Tomas Lach) #6

Hej,

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. 

Problem w tym, że nie bardzo mam dokumenty ze sobą i nie wiem czy na niego jest gwarancja jeszcze… jeszcze dokładnie sprawdze, właśnie napisałem do serwisu.  :expressionless:

Co oznacza, że poszła elektornika? mogę to jakoś sam spróbować naprawić? kupić jakąś inną obudowę? 

(ale to wygląda na puste pudełko z dziurką bezpośrednio do dysku tylko - 

także jak go wyjmę to pewnie będzie to samo).

Pzdr,

Tomek


(oggi21) #7

Bez problemu dostaniesz nowe pudło, oczywiście musi być z elektroniką, chociaż na Twoim miejscu raczej bym sie rozejrzał za jakimś dock’iem teraz tanio wyrwiesz a możesz bez problemów zmieniać dyski, nawet na 2,5’