Dysk zewnętrzny spadł i nie chodzi


(4dr14n) #1

co prawda z nie wielkiej wysokości spadł, bo z obudowy komputera na podłogę (jakieś 40 cm), był w obudowie na dyski zewnętrzne, więc chyba nie stało się nic złego :roll:

Sprawdziłem wszystkie kable i są podłączone i jest z nimi ok. Poza tym jak go włączę, to świeci się lampka więc to znaczy że jest podłączony do prądu.

Wie ktoś co się mogło stać??

aha, i jak go włączam, to nie kręci się - bo dyski chyba mają to do siebie że się kręcą w środku, a u tego nie słychać, żeby wykonywał jakąś pracę.

help [-o<


(dawbor) #2

Mysle że możesz go już wyrzucić..Dyski są bardzo czułe na wstrząsy i po takim upadku już raczej dysk się nie obudzi...


(Kilerow3) #3

no to kaplica raczej sam nic nie poradzisz .czeka wiec serwis a i to nie jest pewne.jak jest na gwarancji i nie widac sladow uderzenia oddaj go do sklepu tam gdzie kupiony,i powiedz ze nie dziala.pojedzie na gwarancje i byc moze dadza ci nowy


(4dr14n) #4

eeejj, ludzie, ale ja mam tam 160 gb różnych rzeczy - chyba jest możliwość odzyskania tego - bez przesady! !!


(Sdaleczek) #5

Ej! Kolego(post 2) takich rad to nie udzielaj-sprawa nie jest przesądzona. Zadzwon do jakiegos serwisu i zapytaj ile bedzie kosztowac taka naprawa. Jezeli bdzie ci sie oplacac to oddaj, jezeli nie to kup drugi.

-- Dodane 08.03.2009 (N) 14:08 --

Wydaje mi się, ze te dane są na dysku, ale z tego co ty mówisz nie można prowadzić zapisu ani odczytu.


(niezDarek) #6

możesz spróbować pobawić się Hiren's BootCD dokładniej HDD Regenerator, ale jeżeli dysk nie kręci to może być ciężko, zobacz może czy BIOS go wykrywa,


(4dr14n) #7

dysk ma jeszcze gwarancję, ale jeśli oni nic nie poradzą, to nie będę go wymieniał na nowy, bo wole zapłacić za drugi dysk, a z tego odzyskać dane - są mi niezbędne i bardzo, ale to bardzo potrzebne, dlatego nie mowy o jego wyrzucaniu - zrobię wszystko, żeby odzyskać choć część tych danych.

Dysk się nie kręci, więc niestety żadne oprogramowanie nie da rady na mechaniczne uszkodzenie - jeżeli z takim właśnie mamy do czynienia.

A co mogło się zepsuć w nim??


(towerone) #8

Gwarancji nie podlegają raczej uszkodzenia mechaniczne. Najlepiej udaj się do jakiegoś dobrego serwisu, może oni coś poradzą.


(system) #9

Tylko serwis pozostaje.

Pozdrawiam.


(4dr14n) #10

ok, własnie wysłałem zapytanie do firmy mediarecovery w Katowicach - piszą, że mozna przesłac dysk do nich i ekspertyza w najtańszym wypadku nic nie kosztuje.

Zrobię chyba najpierw tak, że dam do serwisu, a jak oni nic nie poradza, to wyślę go do tej firmy - chyba, ze od razu wyslać - jak sądzicie??


(niezDarek) #11

pierw wyślij na pewno do serwisu jak nic nie poradzą to trudno wyślij do firmy o której wspominałeś


(4dr14n) #12

Z góry przepraszam, za przesunięcie starego tematu na samą górę, ale tak przeglądam moje stare posty i trafiłem na ten o dysku zewn., więc postanowiłem napisać, jaka była dalsza historia tego dysku.

“Oczywiście” nie wysłałem dysku do Katowic, bo wpadła mi taka myśl, że może kiedyś uzbieram te $$, żeby zapłacić za odzyskiwanie danych (z góry było wiadomo, że za każdy GB trzeba było zapłacić 1000 zł). Poza tym w serwisie powiedzieli, że z dyskiem nie da się nic zrobić, prócz odzyskiwania i jak sobie odzyskam dane, to mogę do nich przyjść i mi wymienią. Więc odłożyłem dysk do szafy.

Międzyczasie coraz mniej zależało mi na danych tam zawartych, ale co pół roku podłączałem go do kompa w nadziei, że odpali… no i po jakichś 2 latach odpalił :smiley: Co prawda komputer napisał, że jeden z dysków jest uszkodzony, ale poradził również, żeby skopiować z niego dane, nim całkiem padnie, co już było dla mnie sygnałem, że jednak dostanę się do plików. Oczywiście w tamtych czasach forsy było jeszcze mniej niż wcześniej, wiec o zgraniu wszystkiego na zawalony dysk komputera mogłem pomarzyć - wypaliłem wiec 10 płyt DVD z najważniejszymi danymi. Potem zaniosłem dysk do serwisu i dali mi nowy - to było chyba w 2011 roku. Tenże dysk już wymieniony podziałał do lutego tego roku - z resztą gdzieś już od połowy ub. roku sygnalizował wady, które bagatelizowałem, a w lutym br. powodował zamulanie całego systemu, więc musiałem go odłączyć.

Teraz myślę o tym jak odzyskać część danych z badsektorów, które od dłuższego czasu dawały znać o wadach dysku. Tak czy inaczej z tego dysku udało mi się zachować większość potrzebnych danych, które przegrałem na dysk ssd 1TB, który kupiłem kilka miesięcy wcześniej i miałem go rozpakować, ale mi się nie chciało :stuck_out_tongue: … no więc mój stary dysk zewn. zmusił mnie do tego. Szczęście, że miałem nowy w zapasie i że udało się przegrać ze starego wszystko co najważniejsze.

Nauka z tego taka dla mnie, że zawsze jest nadzieja dla padniętego dysku - oczywiście wszystko zależy od stopnia destrukcji. Mój spadł z wysokości pół metra (nie pierwszy raz). Komu innemu mogło stać się coś gorszego z dyskiem. W każdym razie póki jest gwarancja (a tamta trwała 60 m-cy) z wymianą dysku można poczekać, a nawet gdyby gwarancja minęła, to nie raz lepiej odczekać jakiś czas i próbować podłączać dysk co jakiś czas do kompa (może w końcu odpali), bo dane na nim zawarte mogą być dla nas o wiele wartościowsze, niż kupienie nowego dysku.