Dysk zewnętrzny - Żywotność

Szukam dysku zewnętrznego HDD/SSD lub pendiva, do przechowywania zdjęć i innych plików, zależy mi na Żywotnością, pojemność może być nawet do 512 GB

Dysk półprzewodnikowy będzie tracił dane po dłuższym czasie nieaktywności, ale za to jest odporny na wstrząsy.
Więc jeśli chcesz używać do archiwizacji to lepiej HDD, a jeśli ma to być dysk przenośny to SSD.

Źle stawiasz pytanie, jeżeli sa to ważne rzeczy i zalezy Ci na zywotnosci, to nie szukasz „dysku”, a przynajmniej „dwóch dysków”. I wtedy mozesz btać brac spokojnie tanie 1TB na USB, szansa na padniecie dwóch w tym samym momencie bedzie mniejsza od szansy na padnięcie jednego dobrego. :wink:

Może będzie trzymać w chłodni to niby z 800 lat wytrzyma, gorzej z bezpiecznym odmrażaniem.

Do archiwizowania zdjęć mam 3 niezależne od siebie dyski 2,5" po 1TB, każdy w osobnej obudowie, na każdym ręcznie wgrane to samo, a więc łącznie 3 kopie. Najstarszy ma 7 lat.

„Dysk półprzewodnikowy będzie tracił dane po dłuższym czasie nieaktywności…” - skąd to wiadomo? Ja na dysku SSD mam sporo ważnych danych a podłączam go co jakiś czas w razie potrzeby. Czy to może być problem? Napisz coś więcej na ten temat.

Może, o ile przez rok lub trzy zostawisz w nagrzanym samochodzie. Temperatura przyspiesza proces, a podpięcie do prądu „zeruje”. Tj. dysk ssd nie może leżeć nieużywany latami jak hdd z W95 leży do dzisiaj. :wink:

https://www.x-kom.pl/p/258298-dysk-zewnetrzny-hdd-adata-hd720-1tb-usb-30-czarno-zielony.html lub inne z serii HD720. Da się wyciągnąć dysk i łatwiej odzyskać dane w razie czego, w przypadku uszkodzenia obudowy dysk też da się przełożyć, jeśli dysk by padł to też można dalej wykorzystać obudowę z nowym dyskiem.

Nie czytałem żadnego opracowania na ten temat tylko mam własne obserwacje. Nie zauważyłem też, żeby na ten proces miała wpływ temperatura, może @marcin20000 podrzuci jakieś info, bo ja słyszałem o przypadkach, gdzie dane po jakimś czasie wyparowały nawet z pendrive trzymanym w szufladzie biurka. Dysk magnetyczny też z czasem się rozmagnesowuje, ale trwa to ze 30 lat. Półprzewodnikowy traci szybciej ładunki na poszczególnych komórkach i kontroler odczytuje je jako logiczne zera, albo stany nieustalone. Pal sześć jeśli to wypadnie na film, albo zdjęcie, gdzie pojedynczy bit nie ma znaczenia a programy, które je wyświetlają poradzą sobie z korekcją błędów, gorzej jeśli to program, dokument lub coś istotnego, albo tych rozładowanych komórek zaczyna robić się bardzo dużo.
Co do twojego przypadku, jeśli podłączasz dysk chociaż raz do roku, to myślę, że kontroler odświeży wszystkie stany i nic ci nie grozi, gorzej jak o dysku zapomnisz i będziesz chciał do danych na nim wrócić za kilka lat :wink:

To dość stary materiał, ale pokazuje fajnie w tabelce wpływ trwałość/temperatura. Nowsze ssd radzą sobie lepiej, jednak pewnie sporo zależy od „jakości”, więc trzymałbym raczej w szufladzie, a nie na blacie kuchenki. :slight_smile:

1 polubienie

Nieźle popłynęli w tym artykule. :joy:

Enterprise SSDs, however, have entirely different characteristics. An enterprise drive stored at 25C and operated at 40C has a retention rate of just 20 weeks. In worst-case scenarios or high storage temps, the data on an enterprise drive can start to fail within seven days.

Witam
Popytałem jeszcze w kilku sklepach polecono mi kilka modeli : SEAGATE Expansion Portable, Samsung 860 PRO + obudowa, WD SSD My Passport Go, Samsung SSD T5 500 GB . osobiscie jewszcze zastanawiam się nad SanDisk Extreme Portable, PNY Elite Portable