Dyski do dwóch różnych macierzy

Specyfikacja:

Asus M4A785TD-V EVO

Phenom II X4 955

GoodRam 2x2GB

Gigabyte ATI Radeon 9550

OCZ ModXStream PRO 5OOW

OCZ Vertex 2 60GB - system

czteroletni Seagate 500GB z felernej serii

Potrzebuję 4 dysków do dwóch macierzy: RAID 1 i RAID 0.

  1. Stosunkowo mała macierz raid 0, wystarczy nawet 120GB. Byłaby używana do obróbki wideo. W momencie pracy nad jakimś projektem kopiowałbym wszystkie pliki na ten dysk i na nich pracował w programie.

2x Samsung F3 500GB HD502HJ = 328zł

Nie ukrywam, że wolałbym coś tańszego i mniej pojemnego bo tylu GB na pewno nie wykorzystam.

Jest też opcja, że dokupię drugi 500GB i połączę z tym moim obecnym dyskiem.

  1. Macierz raid 1 jako magazyn. Czyli wszelkie zdjęcia rodzinne, filmy, zgrane VHS, + programy etc. Jestem skłonny przystać na 1,5TB ale nie obraził bym się za przyszłościowe 2TB.

Tutaj nie mam swojego pomysłu.

Kontroler raid zintegrowany.

Na wszystko budżet bardzo mocno ograniczony - nie chciałbym wydać 600zł.

Co polecacie?

  1. Macierz RAID 1 jest nie opłacalna bo:

a. musisz czekać bardzo długo na utworzenie raid 1

b. bardzo często i tak jak coś padnie to są problemy z odzyskiem danych (tak samo jak na pojedynczym hdd)

c. taka sama wydajność jak przy pojedynczym dysku

  1. Masz płytę AMD więc z tego co mi wiadomo to możesz wybrać albo RAID 0 albo RADI 5 albo RAID 1 płyty amd nie posiadają funkcji Matrix RAID.

  2. Do magazynowania danych polecam ci pojemny dysk hdd 2TB + backup na płytach DVD9.

  3. Na system zrób RAID 0.

  1. Czyli lepiej dwa dyski 2TB ale nie w raidzie a normalnie jeden podłączony a drugi jako pełny backup np. raz na miesiąc?

  2. Gdyby była 5 to bym się nie zastanawiał tylko zrobił z 3x1TB. Niestety tylko 0,1

  3. Backup na dvd nieopłacalny. Dane często się zmieniają. Musiałbym całymi tygodniami te płyty wypalać

  4. Nie chcę. Na system mam SSD. Raid 0 chcę na obróbkę.

Weź 2x1TB - tanio i efektywnie.

i_dont_want_to_live_on_this_planet_anymore_63898.jpg

  1. zmienic kontroler - AMD nie jest najlepszy…

  2. do obrobki, to zainteresuj sie raid0 na Raptorach (WD) lub Maximus (hybryda Seagate)

  3. jako magazyn nie potrzebna Ci macierz - zwieksza ryzyko awarii bez sensu - lepsze dwa dyski po 1TB z oddzielnym zastosowaniem - jeden na filmy* na przyklad, drugi na cala reszte… 8)

* chodzi o duze pliki, dyski rownie dobrze moga byc roznej wielkosci - np. 2TB i 500-640GB

Zrezygnowałem z RAIDa. Potrzebuję jeden dysk 2TB, a obecna 500 będzie za backup robiła.

Chyba nic lepszego od Samsunga F4 nie dostanę? Seagate niby lepszy ale skarżą się na niego, sporo problemów. Wolę nie kusić losu.

Po co komu dysk 2tera :o Ten kto go doradził powinien się powiesić.

2x ssd w raid0. A ten co masz jako backup :slight_smile:

OCZ Solid3 60GB 375zł sztuka :slight_smile:

Jak znajdziesz mi dwa dyski SSD o łącznej pojemności min. 1000GB za max. 500zł to ja się powieszę. Ze szczęścia.

Tak myślałem teraz o 3xF4 500GB w RAID0, ale z tego co czytam ten zintegrowany kontroler na płycie mojej /cenzura/ warty jest i nie ma co się w ogóle w RAIDa bawić…

Sam już nie wiem co robić. Priorytet to dla mnie kupno jakiegoś dysku bo brakło mi tej 500 na dane…

Dodane 25.09.2011 (N) 23:17

Po dosłownie 10 godzinach obmyślania za i przeciw różnych konfiguracji podjąłem decyzję.

Kupiłem 2x500 F3 do RAID 0 + 1x1000 F4 na backup tej macierzy.

476zł z przesyłkami.