Dyski dwa

Co musze zrobić by móc zamontować drugi dysku, musze coś dokupic jeszcze? Chce zmienić swój dysk Sygate na inny, narazie kupie jakiś mały na allegro by zgrać z niego dane, tyle że w tamtych są inne wejścia na kable niż w moim.

Nic nie musisz dokupowac wystarczy ze drugi dysk podepniesz na wolne wejscie na tasmie badz odepniesz cd roma i odpowiednio ustawisz zworke

:smiley:

husar-zapomniałeś dodać że jeszcze trzeba w biosie ustawić aby były widoczne dwa dyski :wink:

Co to ma wspólnego z działem Sprawdzone Porady ?

===::> Hardware

Zależy na jakim interfejsie będzie ten dysk…

Jeśli ATA, nie musisz nic dokupywać, wystarczy jedynie podłaczyć, ustawić odpowiednio zworki, i hula…

Jeśli dysk będzie na SATA, do poprawnej jego pracy, trzeba będzie zainstalować sterowniki do SATA z CD od płyty głównej.

mam taki problem kupiłem dysk na SATA i gdy podłaczam drugi ( mój stary) który z kolei jest na ATA komp mi sie nie chce włączyć? może ktoś wie dlaczego tak sie dzieji i wie jak temu zaradzić?

Jak masz ustawioną zworke na tym starym dysku ??

Ustaw na Master i spróbuj uruchomić komputer.

Ale jak to wygląda ?? Mówisz o samym windowsie, czy całkowicie komputer nie odpala i nawet bios się nie pokazuje ?

próbowałem na master na slave i nic. Bios działa ale windows sie nie chce odpalić tak jakby zawieszał sie podczas odpalania??

Złączono Posta : 18.08.2005 (Czw) 12:05

moze w biosie coś trzeba zmienić? a moze skonfigurować odpowiednio Raida?

W takim razie zainstaluj stery do SATA.

Kiedyś miałem podobny problem i to pomogło.

Stery masz na CD od płyty głównej.

Rozumiem z tego, że Windows normalnie się bootuje i widać pasek oraz logo ładowania się systemu ??

pojawia sie logo windows z paskiem ładowania i to wszystko! !!

Ale jak je instalowałeś ?

Wciskając F6 przy instalatorze XP i wgrywając odpowienie stery z dyskietki, czy otwierając płytę ze sterownikami w Windowsie i instalując z niej ?

Więc tak po ostatnim formacie od czasu do gdy coś robie na kompie lub np.słucham tylko muzy pojawia się niebieski ekran i napis ze system Windows nie wykonał prawidłowo operacji cos takiego. Robi się tak od tego formatu i niektóre rzeczy się wolniej wczytują. Głośno chodził od dnia zakupu, myślicie ze już po nim czy moge jeszcze coś zrobic? Segate baracuda 7200 8mb cahe 80 gb

Nie koniecznie musi to być wina dysku…

Można go przeskanować programem DlDiag lub płatnym HDD Regenerator.

Jak nie pomogą, możesz spróbować ściągnąć wszystkie partycje w Fdisku, utworzyć je na nowo, a potem zapuścić format c: /u

jak zapuszczam ten program to pisze: read diagnostic sector error

Który dysk jest systemowy i z którego ma startować komp.

Włącz w biosie kontroler SATA.

przy instalatorze F6 i z dyskietki

Złączono Posta : 18.08.2005 (Czw) 14:51

na obydwóch jest zainstalowany system! a gdzie sie dokładnie w biosie sie włącza ten kontroler bo coś nie moge znalesc??

Musisz szukać - różnie w różnych biosach,ale jak instalowałeś system na dysku SATA to napewno jest włączony na auto lub enabled.

Musisz w biosie określić bootowanie z którego dysku ma startować system - jak z sata to tak

pierwszy napęd CD

drugi dysk sata

lub w wypadku startu z dysku ATA

pierwszy napęd CD

drugi HDD - 0

Oczywiście w obu przypadkach dysk może być jako pierwszy przy bootowaniu

Posiłkuj się książką do płyty głównej.

Najlepiej zostaw system na dysku SATA, a dysk ATA sformatuj i przeznacz na dane.

kolego wujt a nimógłbyś tak założyć osobnego tematu :?