Dyski osiągają większe temperatury niż procesor?

Nie wiem dlaczego ale dyski osiągają większe temperatury niż procesor nwm czym to jest spowodowane zasilacz funkcjonuje ale wydaje tak jak wcześniej dźwięki zbierania energii na cewce(ale to szczegół) ale wcześniej mając inny monitor to wszystko działało bez zarzutu a tu jak się dysk przegrzeje to pokazuje się dump bluescreen i czekać aż się ochłodzą te dyski wspomnę że pin od włączania komputera jest tylko wpięty(bo wujek google wspomniał że dioda może być tym problemem ale to na nic) :confused: chodzi mi ludzie o poradę co zrobić by wyeliminować takowe przegrzanie

Ja bym się bliżej przyjrzał jak dyski są ułożone i jaki jest przepływ powietrza-niby są wiatraki ale nie są w stanie zbić temperatury.Niedawno zrobiłem koledze coś takiego że zamontowałem dodatkowy wiatrak który dmuchał na dyski(2) i był sterowany z panelu Gelid,gdzie był jeszcze wyciągnięty czujnik i w razie wzrostu temperatury można zwiększyć obroty wentylatora.Doraźnie możesz zdjąć jedną stronę obudowy i zobaczyć co się dzieje lub spróbować np z suszarką czy dmuchając temperatura spadnie i czy dodatkowy wentylator by w tym wypadku pomógł.

Powiem tak lewa część obudowy jest zdjęta od kąd złożyłem kompa już 3 dni tak stoi i temperatura wcale nie spada a z wiatrakami to nic nie da gdyż dyski nie posiadają radiatorów

Pomysł z suszarką jest idiotyczny (dmuchać ciepły powietrzem?!) na czele ze zdjęciem obudowy. Każda obudowa jest tak skonstruowana żeby był tam z góry określony obieg powietrza. Po zdjęciu obudowy jest on zaburzony i może być tak że całe mobo ogrzewa ci dyski gdzie normalnie byłby chłodzone zasysanym powietrzem z zewnątrz.

Zacznij używać wszystkiego zgodnie ze swoim przeznaczeniem, ewentualnie zastosuj dodatkowy wiatrak na dyskach.

a jak zamontować wiatrak w obudowie nie przystosowanej do dalszej modyfikacji??

Z dużą dozą kreatywności. Trudno cokolwiek powiedzieć bez żadnych informacji o konstrukcji czy zdjęć.

46 stopni to nie jest zła temperatura dla dysku.

Zobacz, jaką pokazuje CrystalDiskInfo - może jakieś przekłamanie.

Edit:

Temperatura CPU i dysku - to dwa różne urządzenia i mogą mieć różne temperatury pracy w zależności od obciążenia i warunków w jakich pracują.

Tzn do ilu stopni się nagrzewają? Te 46 to nie jest znowu nic strasznego.

Twój procesor ma 40 stopni C, ale to pewnie w spoczynku. Jak go obciążysz pewnie ma 60-70.

Są typowe chłodzenia na hdd np:
http://allegro.pl/aab-cooling-hdd-cooler-ciche-chlodzenie-15-5-db-fv-i5045730822.html
http://allegro.pl/coolink-silent-savior-v2-31-m3-h-9dba-super-jakosc-i5650449415.html
…i wiele innych.

1 polubienie

Ciekawa teoria. Skąd to wiesz skoro nie podano obudowy?
Do autora - masz klimę w domu, bo mamy lato?

Jak słyszę takich ludzi to aż mnie gotuje! To co? Producent z góry założył że w środku nie będzie żadnego obiegu a cały hardware ma się smażyć i być wymieniany co pół roku? Pomyśl trochę zanim coś powiesz a na przyszłość poczytaj trochę o tym o czym planujesz rozmawiać.

**Każda obudowa ma ustalony obieg powietrza zimnego i ciepłego. Inaczej chłodzenie, choćby to były wentylatory 2000mm nie byłby efektywne. **

Nie muszę nic czytać, wystarczy użyć logiki. Ile masz lat?

A jaki wolisz? Mniejszy czy większy? Wolisz trollować starsze osoby czy zarzucać wszystkim gimbaze? Bo rzetelne argumenty na pewno nie są twoją stroną. Podaj jakieś konkrety zamiast “nie, bo tak”. To może pogadamy. Jak na razie wykazałeś się brakiem wiedzy, podstawowej znajomości praw fizycznych i złym zachowaniem. Nic co jest związane z tematem.

PZwitam

Możesz pokazać zdjęcia wnętrza obudowy komputera i podać jej model? Podaj czy masz i jakie, jak zamontowane dodatkowe wentylatory?

Logika

Fizykę znam dobrze a z tym zachowaniem to nie rozumie.

Napij się wody.

Rozwiń tą dziwną “logikę”.

Wystarczy, że w obudowie nie ma wyciągowych wentylatorów (bo na to wygląda) Twoja teoria z zamykaniem leci na łeb. Po za tym przedmówcy napisali już chyba wszystko.

Sądzisz, że autor dmuchał do ciepłego komputera ciepłym powietrzem?

Może mieszkasz na Syberii ale mamy lato. Obecnie 30 stopni to standard w pomieszczeniu. Wentylatory wyciągowe? Jakiś nowy wynalazek?

@PZwitam ,jesteś pewien że problem jest od przegrzanych dysków. Jak już wspomniano, przy temp. dysku 46 nie powinno być jeszcze problemów. Po czym stwierdzasz, że dysk się przegrzewa, od wykazu z programu czy przez dotyk. A temp. innych podzespołów jakie temperatury są osiągane, w idle i pod obciążeniem, bo np.wykaz z programu TMPIN2 ma podwyższoną temperaturę i dochodzi do około 60 stopni. Nie ma pewności do jakiego elementu, program wykazuje tą podwyższoną temp. Można tylko domniewywać że chodzi może o: chipset, mostek, sekcja zasilania …?. Wracając do dysków i jeśli jesteś pewien że od przegrzanych dysków. To np. WD2500JS zdarzały się egzemplarze że były gorące, a w Twoim przypadku jak dysk ma już ileś lat i nieznaną ilość godzin, może być coraz bardziej gorący. Drugi dysk ma tą samą temp. i daje do zastanowienia czy przypadek, czy przez bliskie ułożenie obok siebie. WD4000AAKS temp. 44 to np. ma po benchmarku. W zasadzie musimy uzyskać potwierdzenie, że dyski temp.początkową mają te 44 stopni i grzeją się do jakiej wyższej temp. Może być tak, że np. jeden dysk położony niżej grzeje drugi. Czy więc możesz odpiąć dysk niesystemowy, albo ułożyć delikatnie poza obudową, oczywiście przekładanie dysku na wyłączonym kompie. I czy niebieski ekran dalej będzie się pojawiał. I jakie obciążenie wystarczy co uruchomione jak długo żeby blue screen się pojawił. Aby uzyskać pomoc, musisz sam podać więcej informacji, bo możliwych przyczyn pojawiania się blue screena. może być kilka.

1 polubienie

Dysk na którym mam dane się grzeje i jak dotykam nie raz jego płytki to jest taka gorąca że jakbym miał tak z 2min trzymać to bym usmażył sobie tego palca a program z którego korzystam to: SIW(System Info for Windows ) i nigdy mnie nie zawiódł miałem go w laptopie Acer i często mi pomagał przy optymalizacji systemu i wymagań sprzętowych gier :wink: